Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '18

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
297
 

Düşmanınla Savaşma! Ret Edemeyeceği Bir Teklif Yap! Savaşmadan da Kazanabilirsin!

Düşmanınla Savaşma! Ret Edemeyeceği Bir Teklif Yap! Savaşmadan da Kazanabilirsin!
 

4 Öfke Kolik Arkadaş Sohbette!

Konu: Düşmanınla arandaki mesafeyi nasıl ayarlarsın?

Kemal: Akıllı Öfke Kazansın “A.Ö.K” odaklı çözümler arıyoruz.

A.Ö.K. K.1: Sağlık ve Mutluluk iş yerlerimizde Başlar. Evlerimizde Devam Eder! Öfke Koliklere Yer yok!

 

Serdar:Baba filminin açılış sahnesini hatırlayalım:(1) Baba, Don Carleone kır düğünüyle kızını evlendirmektedir. İçeride yakın dostları ve çalışma arkadaşları tebriklerini sunmaktadır.

Yıllardır aynı mahallede oturan Bonasera ise kendi kızının başına gelenlerden dolayı“Baba” dan yardım istemeye çalışmaktadır, “Baba”  kızını evlendirdiği bu en mutlu günde anlatılanları şaşkınlık ve hayretle dinlemeye çalışır;

Bonasera “ üzüntülü bir ses tonuyla anlatmaya başlar”: Amerika'ya inanıyorum. Benim talihim Amerika'da döndü. Ve kızımı Amerikan usulü büyüttüm. Onu özgür bıraktım ama aile şerefini korumasını da öğrettim.

A.Ö.K.K.2:Lütfen Kalp Kırmayalım. Öncelikle Kendi Kalbimizi! Yalanlara Yer Yok!

 

Can:Kızı bir sevgili bulmuştur, İtalyan olmayan. Onunla gezer, tozar. Geç saatlerde eve gelir. Bonasera ses çıkarmaz.

Caner: Bir günönce kızı, sevgilisi ve diğer bir genç gezmeye giderler. Kızına viski içirirler ve sonra da onu kullanmaya kalkarlar. Kızı karşı gelir ve şerefini korumaya çalışır.

Kemal: Bu gençleri kızdırır, kızını döverek hastanelik ederler. Bon sera hastaneye gittiğinde, kızını burnu ve çenesi kırılmış halde bulur. Çenesini bir arada tutabilmek için telle bağlamışlardır. Kızı acıdan gözyaşı dahi dökemiyordur.

A.Ö.K.K.3:Şimdiyi yaşayınız! Keşke, Asla, Her Zaman, Mutlaka Demeye son veriniz!

 

Serdar:Ama Bonasera gözyaşı dökmüştür. Neden mi? Kızı onun hayatının ışığıdır. Güzel kızdır. Ama artık asla güzel olamayacaktır. [Bu sırada öksürür ve Don, Tom Hagen'a ona bir içki vermesi için eliyle işaret eder.]

Can:Bonasera Pardon der ve soğukkanlı bir şekilde konuşmaya devam eder: Dürüst bir Amerikalı gibi polise gittim. O iki oğlan adaletin huzuruna çıkarıldı. Hakim onları üç yıl hapise mahkum etti ama cezayı erteledi. Cezayı erteledi! Daha O gün serbest kaldılar!

Caner:Bonasera kendini bir budala gibi hissetmiştir. O iki piç kurusunun ona gülümsemesi gözünün önünden bir türlü gitmemektedir.

A.Ö.K.K.4:Güç/Tüketim Sarhoşluğundan ayılalım. 6 S Uygulayalım

Kemal:Bonasera, karısına şöyle demiştir, "Adalet için, Don Corleone'ye gitmeliyiz."

Don Corleone tüm anlatılanları dinledikten sonraBonasera’ ya şöyle sorar: Neden önce polise gittin? Neden önce bana gelmedin?

Bonasera:Benden ne istersin? Ne istersen yaparım ama ricamı da yerine getir.

Don Corleone: Neymiş o?

Serdar: Bonasera Don'un kulağına fısıldar ; 'Ölmelerini istiyorum.']

Don Corleone:Bunu yapamam.

Bonasera:Ne istersen veririm.

A.Ö.K.K.5:Öfkeye Karşı Sünger Olmayalım. Teflon Olalım.  Günde 10.000 karar hedefimiz Olsun

Can:Don Corleone’ biraz kızgın, biraz sitemkar ses tonuyla konuşmaya başlar: Seni yıllardır tanırım ama ilk defa benden yardım istiyorsun. En son beni ne zaman kahve içmeye davet ettiğini hatırlamıyorum. Karım, çocuğunun vaftiz annesi olduğu halde. Şimdi burada samimi olalım. Asla arkadaşlığımı istemedin. Ve bana borçlu kalmaktan korktun.

Bonasera: Başımı derde sokmak istemedim.

Caner:Don Corleone  “işin düşünce bana geliyorsun” demek istemektedir:  Anlıyorum. Cenneti Amerika'da buldun. iyi bir yaşam sağladın. Polis ve mahkemelere güvendin. Benim gibi bir arkadaş gerekmiyordu. Fakat şimdi bana gelip diyorsun ki: "Don Corleone, bana adalet ver." Ama bunu saygıyla rica etmiyorsun. Dostluk önermiyorsun. Bana Baba demek bile aklına gelmiyor. Kızımın düğününün olduğu gün bana gelip para karşılığı cinayet işlememi istiyorsun.

A.Ö.K.K.6:Güler Yüz. Güzel Duruş. Güzel Söz. Güzel Enerji göndermek bedavadır

Kemal:Bonasera yaptığı eşekliği anlamanın yarattığı ses tonuyla istediğini söyler: Senden adalet istiyorum.

Don Corleone:Bu adalet değil ki. Kızın hayatta.

Bonasera: O zaman, onların da kızım gibi acı çekmelerini sağla. Sana ne kadar ödeyeyim?

Serdar:Don Corleone çok kızmıitır, genede kızgınlığını belli etmemeye çalışır, hüzünlü bir ses tonu ile başını sallayarak konuşur:  Bonasera, Bonasera. Bana bu kadar saygısızca davranmana sebep olacak ne yaptım? Eğer bana dostça gelseydin, kızını mahveden o pislik daha bugünden acı çekiyor olacaktı. Senin gibi dürüst bir adamın düşmanlarını ben de düşman belleyecektim. Ve o zaman, senden korkacaklardı.

Bonasera: Dostum olur musun? Baba?

A.Ö.K.K.7: Sağlıklı yaşayalım: Probiyotik Beslenelim. Bol Kahkaha atalım. 10.000 adım yürüyelim. Alaturka tuvalet kullanalım. Dijital  detoks uygulayalım. Şükredelim ve Dua edelim!

Bonasera Don'a doğru eğilerek elini öper.

Can:Don Corleone memnundur, vermek istediği mesaj alınmıştır, vardıkları anlaşmayı Bonasera’ nın anladığı dilden ifade eder: Güzel. Bir gün, ki o gün asla gelmeyebilir, senden bir hizmet isteyeceğim. Fakat o gün gelene kadar kızımın düğünü dolayısıyla bunu hediye olarak kabul et.

Bonasera:Grazie, Baba.

Caner:Bonasera ayrılınca, Don Corleone, Tom'a dönerek gerekli talimatları verir,

Don Corleone: Bu işi Clemenza'ya ver. Kendine hakim olabilecek insanlar istiyorum. Bu cenaze levazımatçısı ne derse desin, biz katil değiliz.

 A.Ö.K.K.8: KAİZEN Uygulayalım! Korkularımızı Unutalım. Yaşam Değerlerimiz için yaşayalım!

Kemal: Dünya çapında bir mafya organizasyonunun başındaki Don Corleone, kendisine büyük bir saygısızlık yapan Bonasera’ yı kapıdan kovamaz, istese bunu yapmaya hakkı vardır, ama yapmamayı seçer, neden?

Serdar: Silahlı bir organizasyonun başında olmanın sağladığı gücün sarhoşluğuna kapılmaz. Olası bir düşman kazanmayı istemez. Kendi gururunu kontrol etmeyi seçer. Sadık bir dost kazanmayı seçer, önemsiz bir cenaze levazımatçısı olsa dahi

A.Ö.K.K.9Birbirimizi Akıllıca Dinleyelim. Empati kuralım! Amaç kavga değildir. Öfkenin kök nedenini yakalayalım!

Can: Don Corleone’ gibi birinin bir cenaze levazımatçısına ne işi düşecek diye acele etmeyin. Gün gelecek ve ona işi düşecektir.

Caner: Bir günen büyük oğlu Santino çapraz ateşle pusuya düşürülür. Tanınmayacak haldedir. Kurşunlardan tüm yüzü ve vücudu parçalanmıştır.

Kemal:Don Corleone’ Bonasera’ yı çağırır ve kendisine şöyle der; Oğlumun yüzünü cenazede annesinin yüreğinin dayanacağı hale getirmelisin. Annesi oğlunu bu halde görürse kalbi dayanmaz! Bir dostun olarak bunu yapmanı istiyorum.

Serdar: Bonasera’ Don Corleone’ nin isteğini yerine getirir. Kendisine yapılan iyiliği ödemiş olur. Don kızının düğün gününde bir düşman yerine dost kazanmakla ne kadar doğru bir davranış sergilediğini seyircilere ispat etmiş olur.

 

A.Ö.K.K.10: Çözüm odaklı iletişim kurulur. Ret edilemeyecek bir teklif  yapılır. Sonuçta kazanan Akıllı öfkemiz olacaktır!

Can: Filmin bir başka sahnesinde Don Corleone’ kendisine düşmanca davranan/tersleyen/ ricasını yerine getirmeyen bir film yapımcısı ve rejisörüne nasıl ret edemeyeceği bir teklif yapılacağının örneğini verecektir. Sahneyi hatırlayalım;

Johnny Fontane ortanca oğludur, babaya çaresizce yalvarmaktadır: Bir ay önce o kitabın sinema haklarını satın aldı. Filmin kahramanı aynı benim gibi bir adam. Hatta rol yapmam bile gerekmiyor. Baba, ne yapacağımı bilemiyorum.

Don Corleone ayağa kalkıp Johnny'i sallamaya başlar.

Don Corleone: Bir erkek gibi hareket edebilirsin! Diye bağırmaya başlar. Ardından Johnny'i tokatlar.

Don Corleone:Neyin var senin? Kadınlar gibi ağlayan bir Hollywood finocchio'suna mı dönüştün? "Ne yapabilirim? Ne yapabilirim?" Nedir bu saçmalık? Rezalet. Ailene zaman ayırıyor musun?

Johnny Fontane: Elbette.

Caner:Don Corleone aldığı cevaba memnun olmuş olarak konuşmaya başlar: Güzel. Çünkü ailesiyle vakit geçirmeyen adam asla gerçek adam olamaz. Kötü görünüyorsun. Git de bir şeyler ye. Dinlen. Bir ay sonra bu meşhur Hollywood'lu istediğini verecek.

Johnny Fontane: Çok geç. Bir hafta içinde başlıyorlar.

Don Corleone:Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım. Git dışarı ve eğlen. Bütün bu saçmalıkları da unut. Her şeyi bana bırak.

 Kemal: Film yapımcısıDon Corleone’ nin teklifini önce ret eder. Ertesi sabah uyandığında yatağının içinde en sevdiği yarış atının kanlı başını bulunca Johnny Fontane’ yi oynatmak zorunda kalır. Bu onun için ret edemeyeceği bir teklif olmuştur.

Serdar:Filmin başka bir sahnesinde, Don Corleone’ büyük oğlu, Barzini tarafından gişede kıstırılıp kurşun yağmuruna tutularak öldürülmüştür.  Oğlu Santino' nun cesedi başındayken Amerigo Bonasera'ya şöyle seslendiğini görürüz;

Bak oğlumu ne hale sokmuşlar...

Yalnız şunu belirtmek istiyorum: Ben batıl inanışları olan biriyim. Komik bir durum bu ama gerçek. Küçük oğlum Michael, polis şefini vurduğu iddiası yüzünden yurtdışına kaçmak zorunda kaldı. Bundan sonra başlıca işim, onu bu iftiradan korumak ve ailesinin yanına geri dönmesini sağlamak olacak. Ancak ben batıl inançları olan bir kişiyim. Oğlum saklandığı yerde yanlışlıkla vurulursa, kendisini suçlayan yeni kanıtlar, yeni tanıklar çıkarsa bu durum bana, bu odadaki bazı dostlarımın, yaptığımız barış anlaşmasına uymadığı düşüncesini verecek. Dahası, oğluma yıldırım çarpsa, gemisi okyanusa gömülürse, uçağı düşerse, bir polis memuru yanlışlıkla onu vurursa, hücresinde kendini asarsa ben yine buradaki bazı kişileri suçlayacağım. Ve bunu asla, ama asla affetmeyeceğim!

Don Corleone’ 1946 Mafia Savaşı'nı bitiren barış toplantısı sırasında yaptığı bu konuşma ile tüm mafya liderlerine ret edemeyecekleri bir teklif yapmanın nasıl bir şey olduğuna dair unutamayacağımız bir örnek vermiştir.

Son sözler:

*Dost, düşman, dargın, küskün, kan davalın olsa da fark etmez, herkesin herkese ihtiyacı vardır.

*Akıllı olan düşmanlarına ret edemeyecekleri bir teklif yapmanın bir yolunu bulur. Hem isteklerini onlara konuşarak yaptırır, hem de olası düşmanca davranışlarını önlemiş olur.

* Ego, gurur, güç sarhoşluğu aklımızı devreden çıkarır. Anlaşmanın, barışmanın, sorunları çözmede ortaklaşa çalışmanın daha kolay, düşük maliyetli ve akıllıca olduğunu anlamak için fazla zeki olmak gerekmez.

* Savaşta iki tarafta kaybeder, önemli olan savaşmadan kazanmaktır. Akıllı öfke kazansın kanunları bunun içindir…

Faydalanılan kaynaklar:

 http://www.sanalcenter.com.tr/film/the-godfather-2-baba-2-replik-1.html

https://tr.wikiquote.org/wiki/Baba_(film)

https://listelist.com/the-godfather-replikleri/

https://tr.wikiquote.org/wiki/Vito_Corleone

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 410
Kayıt tarihi
: 10.10.11
 
 

Şükrü ÖZGÜR İ.T.Ü Metalürji mühendisliğinden mezun oldu. Kamu ve özel sektörde farklı pozisyonlar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster