Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '10

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
1646
 

Edebalı Türbesi-Bilecik

Edebalı Türbesi-Bilecik
 

BİLECİK-EDEBALI TÜRBESİ


Osmanlı İmparatorluğunun manevi kurucusu Şeyh Edebalı 

Şeyh Edebalı 1206 yılında Merv'de doğdu. Selçukluların Şeyh'ül İslam'ı Şeyh Sadrettin Konevi ve Mevlâna Celâleddini Rumi'nin çağdaşıdır. Künyesi İmadüddin Mustafa b.İbrahim b.İnac el-Kırşehri'dir. Edebalı ilk tahsilini Karaman'da yaptı. Hanefi hukukçusu Necmeddin ez-Zahidi'nin öğrencisi oldu. Daha sonra Dımaşk'a (Şam) giderek Sadreddin Süleyman b.Ebül-iz ve Cemalettin el-Hasiri gibi dönemin tanınmış alimlerinden dini ilim tahsil etti. Şam'dan ülkesine dönünce tasavvufa yöneldi. Eskişehir yakınlarında bulunan İtburnu Köyü'nde bir zaviye kurarak halkı irşada başladı. Aşıkpaşazade zaviyesinin hiç boş kalmadığını, Edebalı'nın gelip geçen fukaranın hertürlü ihtiyacını gidermeye çalıştığını, hatta bu maksatla koyun sürüsü bulundurduğunu kaydederler. 

Söğüt ve Domaniç yaylaları, Selçuklu Devleti tarafından aşiretine yaylak ve kışlak olarak verilen Osman Gazi sık sık Edebalı'nın zaviyesinde misafir olarak kalırdı. Orta Asya'dan getirdikleri bir takım özelliklerden dolayı alim ve sûfilere karşı son derece hürmeti olan Osman Gazi, mübarek günlerde Edebalı'nın zaviyesine giderek dini ve idari konularda, onun görüşlerini alırdı. 

Misafir olarak kaldığı bir gecede gördüğü rüya şöyle idi. Şey Edebalı'nın koynundan çıkan bir ay geldi kendi koynuna girdi. Göğsünden bir ağaç bitti. Öylesine büyük bir ağaç oldu ki dalları gökleri, kökleri tüm dünyaya sardı. Gölgesi bütün yeryüzünü tuttu. İnsanlar o ağacın gölgesinde toplandılar. Ulu dağlara ve dağların eteğinden çıkan coşkun sulara hep o ağaç gölge etti. 

Osman Bey rüyasını Şeyh Edebalı'ya anlatır. Edebalı rüyayı şöyle yorumlar: "Oğul Osman, Hak Teala sana ve soyuna hükümranlık verdi mübarek olsun, kızım Malhun Hatun senin helâlin olsun."der. Edebalı'nın bu yorumu üzerine Osman Gazi Malhun Hatun (Rabia Bala Hatun) ile evlenir. 

Şeyh Edebalı ahi teşkilatının reisi idi. Ahi Şehliğinin Edebalı'dan sonra kime geçtiği bilinmemektedir;ancak daha sonra I.Murat'a intikal etmiştir. Bilecik'in Osmanlılar tarafından fethedilmesinden sonra zaviyesini buraya taşıyan Edebalı, aynı şekilde dini hizmetlerine devam etmiştir. Osman Gazi'nin vefatından sonra kızı ve torunu Alâaddin Bey ile Bilecik'te Edebalı'ya Kozağaç (Şimdiki Karaağaç) köyünün öşür ve hasılatı verilmiş, kızı Rabia Hatun da kendilerine verilen bu köyü tekkeye vakfetmiştir. Şeyh Edebalı uzun bir hayat sürdükten sonra 726 (1326) yılında Bilecik'te vefat etti. Zaviyesinin mescid olarak kullanılan odasına defnedildi. 

Edebalı, mutasavvıf olmasının yanında ilk Osmanlı kadısı ve müftüsüdür. Dönemin birçok fakihi ile görüşmüş ve onlardan ders almış, çok sayıda talebe yetiştirmiştir. Önde gelen öğrencilerinden aynı zamanda damadı Dursun Fakih, Edebalıdan sonra Osmanlı Devleti'nin ikinci müftüsü ve kadısı olmuştur. Mevlidi Şerif'in yazarı Süleyman Çelebi, Mahmut Paşa yönüyle ikinci kuşaktan Şeyh Edebalı'nın torunudur. 

Bilecik Edebalı zaviyesine kendisiyle birlikte hanımı, kızı, zamanın büyüklerinden Molla Hattab-ı Karahisar, Şeyh Muhlis Baba ve isimleri bilinmeyen bazı yakınları defnedilmiştir. 

Ahi reisi Şeyh Edebalı kendisini dinleyenlere; 

"Toprağa bağlanınız. Suyu israf etmeyiniz.Mirasınızın sağlam kalmasına dikkat ediniz.Veriniz, cömert olunuz elleriniz yumuk kalmasın. İlim sahiplerini koruyunuz. Ağaç dikiniz. Ödünç aldığınızı fazlasıyla iade ediniz. Kuran-ı Kerimi güçlü olmak için okuyunuz. Bağınızı bahçenizi viran bırakmayınız. Hadis ezberleyiniz. Bildiklerini öğretenler unutmazlar. Asıl ölüm ilimden payını almayanlaradır. Faydalı ile faydasızı bilenler bilgi sahipleridir...."der ve tavsiyelerde bulunurdu. 

Şeyh Edebalı geleceği görebilen bir kişiliğe sahipti. Neyin ne kimin kim olduğunu bilen bir insandı. O gelecekteki Türk birliğini, Kayı Boyunun dolayısıyla Osman Bey'in kuracağını sezmişti. Tüm Kayı Erenleri edebalıdan feyiz almıştı. 

Halen Bilecik merkezde bulunan Şeyh Edebalı Türbesi, son yıllarda özellikle Vali Refik Arslan ÖZTÜRK zamanında yapılan restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarıyla, yeni bir yüze sahip bir türbe ve aynı zamanda dinlendiren bir mesire yeri haline gelmiştir. 

Ulaşım kolaylığı sayesinde türbe; yolu Bilecik'ten geçen bütün yerli turistlerin ve kültür turizmi yapan herkesin ilgi odağı olarak pekçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır 

Ayrıca her yıl Eylül ayının ilk haftasında Bilecik’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu Ahilik ve Şeyh Edebalı Kültür Şenlikleri, Eylül ayının ikinci haftasında Ertuğrulgazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri düzenlenmektedir. 

Koyu renkli kısım için kaynak:http://www.kaliteliresimler.com/img2489.htm 

Rıfat SOYDAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ziyaret isteği uyandırdı bu güzel anlatım,inşallah bir gün...içten sevgiyle...:)

Şerife Mutlu 
 13.01.2011 19:22
Cevap :
Bekliyoruz efendim memnuniyetle:.. (Yorumu şimdi gördüm inanın, kusuruma bakmayınız)  12.01.2012 17:27
 

Bilgiler için teşekkürler. Ziyaret etmekte ve paylaşmakta fayda var. Selamlar...

Mesut KARİP 
 08.01.2011 11:06
Cevap :
Teşekkürler ziyarettiniz için, Bilecik'ede bekliyoruz:))  08.01.2011 20:04
 

Bu güzel tanıtımın bilgilendirici olmuş Teşekkürler. Uzmanları genellikle "ahi"liği sufi yorumları olan bir "tarikat" olarak sınıflarlar, tıpkı "bektaşilik" gibi. Bu anlamda Şeyh Edebalı aynı zaman da bir tarikat lideridir. Zannederim çınar efsanesi de bu özelliği nedeniyle üretilmiş.

Ahmets 
 03.01.2011 14:58
Cevap :
Çınar yaprakları sembol olmuş Osmanlı için, haklısınız Ahmet Bey, ne zamandır gelmediniz buralara, geldiğinizde görüşmek isterim...  08.01.2011 20:05
 

Paylaşım için teşekkürler sevgili Dilo. Dilerim bir gün yolumuz düşer ve biz de ziyaret ederiz o kültür miraslarımızı. Sevgilerimle.

Mor Okyanus 
 25.12.2010 12:29
Cevap :
Canım dilerim birgün yolun düşer, bekliyorum...  08.01.2011 20:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 899
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1563
Kayıt tarihi
: 18.12.08
 
 

Yaşamayı seven, yaşamı dürüst ve içten yaşayan, evi, eşi ve iki yavrusunun annesi... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster