Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
7022
 

Eğitim ve işsizlik

Eğitim ve işsizlik
 

Nihayet yürekli bir kişi, Türkiye’ deki eğitim ve sınav sistemi bozukluğunun gerçeğini söyleme cesaretin gösterdi! Kutluyorum sizi ÖSYM başkanı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS için "Sadece test yapan ve tüm yükseköğretim programlarına tek bir sınavla yerleştiren bizden başka bir ülke yok" dedi.
Aşağı yukarı tüm ülkelerde testin yanı sıra açık uçlu sorular da yöneltildiğini belirten Yarımağan, sistemden şikâyetlerin azaltılması için açık uçlu sorular da yöneltmek gerektiğini, ancak bunun yapılabilmesi için sınava giren aday sayısının önemli ölçüde azaltılmasının zorunlu olduğunu söyledi.
1.5 milyon kişiye açık uçlu soru yöneltilemeyeceğini vurgulayan Yarımağan, "Sınava giren sayısının 500 binlere inmesi halinde bu mümkün olabilir. Bu 500 bin kişi için de kademeli sınav yaptığımızda daha iyi, daha sağlıklı sınav yapmış oluruz" diye konuştu.
Türkiye'de üniversite sınavına 1.5 milyon civarında aday girdiği sürece sınav sisteminde radikal bir değişiklik yapılmasının mümkün olmadığını da kaydeden Yarımağan, sayının azalması için de meslek lisesi mezunlarının üniversiteye yönelmek yerine iş hayatına atılması gerektiğini söyledi.

Ülkemizde gençlerimizin, kimi düz liselere, kimi meslek liselerine, kimi üniversitelere, kimi de meslek yüksek okullarına gidiyor. Gidilen okullardan mezun olunarak hedef alınan ortak nokta: Daha kolay iş bulabilme umudu. Daha iyi iş bulma hayali. Değil mi? Gençlerin de ailelerinin de orta kaygısı ise işsizlik korkusu.

Ben onlarca TV programı izledim, sizlerde izliyorsunuzdur… Gelecekten endişeli olmayan bir gence rastlamadım. "Mezun olunca ne yapacağız, kolay iş bulabilecek miyiz?" kaygısındalar.

Gerçek bu olmasına rağmen, hükümet gençlere iş alanları açacağına, açık olan iş alanlarını da, özelleştirme adı altında haraç mezat satıyor. Sonra da aynı hükümetin Milli Eğitim Bakanı, meslek liselerinin arkasına dolanarak, kendi arka bahçelerinde okuyan öğrencilere çifte diploma ile üniversite kapılarını aralamaya gayret ediyor. Bunu da, AB hedefleri ile açıklıyor.

Acaba hangi AB ülkesinde meslek liselerinden mezun olanların büyük bir kısmı iş bulamıyor. Acaba hangi AB ülkesinde ihtiyacın 10 katı, 20 katı din adamı yetiştiriliyor?

Bu hükümet veya başka hükümetler, gençlerin gelecekleriyle politika yapacaklarına, iş alanları açmalılar. Bu ülkede yaşayan hemen herkesin ortak sıkıntısı işsizlik. Adam gibi iş alanları olsa, meslek liselerinden mezun olanlar, kolayca iş bulabilseler acaba bir de üniversite eğitimi almak isterler mi?

Ülkeyi yönetenler! Gençlerimiz iş alanları açmanızı istiyorlar… İş, aş istiyorlar…

Saygılar...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayırlı ramazanlar! Eğitimden konu açılmışken birşeyden daha bahsetmek istiyorum.
Ben Sarıgazi'de oturuyorum ve nedense koskoca istanbulda bile Anadolu yakasının bi çok yeri eğitim olanakları bakımından ihmal ediliyor. Genelde en iyi kültür, sanat merkezleri...Sanat eğitimi veren kurslar... Kısaca en iyi eğitim olanakları hep Avrupa yakasındaki semtlerde veriliyor ve bu benimle birlikte, birçok duyarlı gencin zoruna gidiyor. Bizlere değer verilmiyor. Ben müzik alanında bişeyler öğrenmek için kaliteli kurslara gitmek istiyorum fakat burada öyle bi imkanımız yok. Devletten sadece eğitim ihtiyacımızı karşılamasını istiyorum başka da bişey istemiyorum.

Tuba Kardelen 
 15.09.2007 16:42
Cevap :
Sevgili Tuba, Eğitim, İş, Sosyal hayat v.b ...herkese eşit olarak uygulaması olmalı...Bu devletimizin anayasal görevidir...  16.09.2007 19:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 1565
Toplam mesaj
: 176
Ort. okunma sayısı
: 4526
Kayıt tarihi
: 05.06.06
 
 

İstanbul Kadıköylüyüm.Yardım seven, sevimli bir insan olduğumu söyler dostlarım... Eşimi, kızımı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster