Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '17

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
95
 

Einstein Mutlu Bir İnsan mıydı?

Einstein Mutlu Bir İnsan mıydı?
 

Einstein Mutlu Bir İnsan mıydı?


Einstein büyük bir bilim adamıydı ve yaptığı bilimsel çalışmalarla yeni bir çığır açtı. Bunlar inkar edilemez bunun yanında savaş karşıtlığı, toplumsal sorunlara duyarsız kalmaması da takdire şayandır. 
 
Mutluluk formülleri yazan Einstein mutlu bir insan mıydı diye düşünmekten kendini alamıyor insan. 
 
Rivayete göre Einstein'da aile erdemi yoktur. Bilim tarihçileri Einstein'ın kendi çocuklarına hiç sahip çıkmadığını söylerler. Einstein'ın ilk evliliği kuzeniyle olmuştur ve eşini defalarca aldattığı bilinir. Amerika'ya göç ettikten sonrada karısını ve çocuklarını arayıp sormamış, sahip çıkmamıştır. Amerika'da tekrar evlenir, bu evliliğinden çocuğu olmaz. Yeni eşini de sürekli aldattığı bilinir. Eşi bu duruma isyan ettiğinde ise yaptığı tek şey eşini umursamamak olmuştur. Bu olaylar Einstein'ın yakın arkadaşları ve çevresi tarafından anlatılan, belgelenen olaylardır. Sonuç Einstein büyük bir bilim adamı ve düşünürdü ama kusursuz değildi, aynı bizler gibi.
 
Einstein kimsenin sormadığı soruları sorduğu, profesyonel yaşamında da sorular sormaya ve çözmeye devam ettiği için itibar kazanmıştır. Einstein'ın düşüncelerinden birisi insanın gündelik hayatının belirsizliği ile acılarını aşabileceği yönünde idi. Ona göre doğanın yasalarını kavrayarak insan yaşamının kısa süreli uğraşlarına göre dünyanın çok daha kalıcı ve güzel olan yönüyle bağ kurabilirdiniz. 
 
Sonsuz kainat içerisinde kesin kalıplaşmış dogma ifadelerden oluşan varsayım ve iddialar baştan geçersizdir. Bilim sorgular, hür düşünce ortamı sunar, bu sayede de gerçeğe biraz daha yaklaşılır. Fikrimce insanoğlunun keşifleri önce hayal etmek sonra akıl yoluyla yoğun bir düşünme süreci sonrası ortaya çıkmaktadır.
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan cahil olunca mutludur. Çünkü bilgi insanı şartlar. O yüzden hiç bir şey bilmediğimi biliyorum.

Tuna M Yasar 
 05.11.2017 18:08
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim, saygılar.   06.11.2017 0:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 796
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 553
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster