Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '12

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1065
 

Ekonomi büyüyor ama halka yansımıyor, neden?

Ekonomi büyüyor ama halka yansımıyor, neden?
 

AKP nin her fırsatta övündüğü ekonomik büyüme bazı soru işaretlerini de yanında getiriyor. Anlatılana göre dünyanın yirmi ekonomisinden biriyiz. Ama ne yazık ki bu muhteşem durumdan sıradan halkın haberi yok.

TÜİK denilen kurumun istatistiklerine çok fazla güvenmediğimiz bilinen gerçektir. Çünkü onun açıkladığı rakamlar ile sokaktaki vatandaşın rakamları birbirini hiç tutmaz. Adeta hükümetin bir yayın organı gibidir. Ancak yinede başka alternatif olmadığı için onun verilerinden yola çıkmak zorundayız.

Satın alma gücü paritesi çok önemlidir. Zira sokaktaki insanın doğrudan alım gücünü belirler. Bu bakımdan bir ülkedeki sıradan vatandaşın ekonomik durumunu en iyi belirten parametredir.

Satın alma gücü paritesi ayrıntılı olarak tanımlanmış mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak tanımlanmaktadır. Böylece ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilmekte ve ondan sonra hesaplanmaktadır.

Karşılaştırmalarda, 27 Avrupa Birliği üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 1 üyelik müzakereleri devam eden ülke (Hırvatistan), 4 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan) ve 2 potansiyel aday ülke (Arnavutluk ve Bosna-Hersek) kapsanmaktadır.

.Toplam 37 Avrupa ülkesi arasında Türkiye maalesef otuzuncu sıradadır.  Satın alma gücü söz konusu olduğunda geçebildiğimiz ülkeler özgürlük getirilen parçalanmış Yugoslavya ülkeleri, Romanya ve Arnavutluk’tur.

İflasın eşiğinde dediğimiz Yunanistan vatandaşının satın alma gücü nerdeyse bizim iki katımızdır.

Hal böyle ise ekonomide büyüyoruz sözleri ya gerçek dışıdır, ya da büyüyen ekonominin getirdiği katma değer buharlaşıp gitmektedir.

İzmir 2012-12-14

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Osman Bey. Neden olacak, sıcak parayla büyüyen ekonomi(!) çevresini yakar. Selamlar...

Mesut KARİP 
 17.12.2012 15:00
Cevap :
Merhaba Mesut bey, Çok güzel tanımladınız. Saygı ve selamlar...  17.12.2012 18:11
 

Kıymetli İzmirli 97: Ekonomi büyüyor ama bu biçare hiç görmüyor,yada bizim buralardan geçmiyor,hadi diyelim ben körüm sesi de gelmiyor,hadi diyelim ben sağırım,kapı komşularda görmüyor,duymuyor.Ekonomi sözlerle büyüyor,gözlerle görülmüyor,Bu Millet bu sözlerle doğuyor,büyüyor,ölüyor.Kıymetli İzmirli yine benim derin yaralarımı deşiyor.Deşme kardeşim İzmirli uyuttuğum yaralarımı deşme..Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 16.12.2012 9:20
Cevap :
Merhaba Mehmet bey, Gerçekten anlaşılır gibi değil. Bir yandan ekonomi büyüyor diğer yandan yoksul sayısı artıyor. Saygı ve selamlar...  16.12.2012 11:16
 

Malûm, sizin de bildiğiniz gibi, ilk neden: Halk sağılacak ki, onlar da ekonomiyi sürdürebilsin. İkinci neden, bazıları için "halk" hakkındaki zihniyet şudur: onlara göre halk sağılacak inektir, ya da uyutulacak, güdülecek koyun zaten. Bazılarının "halk" denince anladıkları bu olunca, ortada bir gariplik de kalmıyor. Üstelik bunu sadece ekonomide veya yalnızca iktidarlarda filan değil, toplumun her kesiminde, her durumda, her konuda her yerde görüyoruz. Şöyle ki: Bazılarının "halk" denince anladıkları bu olunca, o inekler ve koyunlar da bizi gütsünler diye güdecek olanları seçiyor,öylelerine oy veriyor filan, yine öylelerini destekliyor, alkışlıyor, "besliyor" zaten:) Şurda bile bu öyle olmuyor mu? Nerde güden onu beslemiyorlar mı? Uyuyorlar da çünkü bazıları, kandırılıyorlar, güdüldüklerini farketmiyor da bazısı. Ya da AKARA DA KOKARA DA karşılıklı güdüp güdülüyorlar. Yani, "toplumun" da böylece "güdülenmiş" hali! Selam ve sevgilerimle...

Filiz Alev 
 15.12.2012 11:59
Cevap :
Merhaba, Çok haklısınız. Atatürk bu kavmi halk yapmak istedi ama bazıları israrla taba kalmak istiyor. Saygı ve selamlar...  17.12.2012 15:17
 

Bir milletin ekonomik olarak BÜYÜMESİ ve o millette milli gelirin PAYLAŞILMASI farklı şeylerdir. Evet doğrudur Türkiye ekonomisi son yıllarda gerçekten BÜYÜYOR ve Yunan ekonomisi KÜÇÜLÜYORdur. Bu bütün dünyanın bildiği ve kabul ettiği bir şeydir. Büyüyen milli gelirin halka yansıyıp yansımaması ekonomik değil tamamen siyasi bir sorundur. Demokrasi ile yönetilen toplumlarda sistem gereği zenginler ile yoksullar arasındaki fark sürekli artar, büyür ve derinleşir. Bu bütün dünyada geçerli olan bir kuraldır, kaldı ki CHP zamanında da böyleydi, AKP zamanında da böyledir. Eğer demokrasiyi seviyorsanız, benimsiyorsanız onu bütün sonuçlarıyla birlikte sevmeniz ve dikenlerine de razı olmanız gerekir ki bu dikenlerden bir tanesi de ekonomik büyümenin halka ve zenginlere farklı şekillerde yansımasıdır. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 15.12.2012 9:01
Cevap :
Merhaba Mustafa bey, Benim araştırmalarım, milli gelirin paylaşımının demokrasi ile alakası olmadığını gösteriyor. Eğer demokrasi çarşafı altında faşizm uyguluyorsanız iş başka. Sosyal devlet sistemini değilde emperyalist azgınlığı seçerseniz benim gibi aklı fazla çalışmayan yazıcılar da şaşar kalır. Milli gelir artıyor ama yoksul sayısı da çoğalıyor der durur. Saygı ve selamlar...  16.12.2012 11:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1644
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster