Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
473
 

Eleştiriyorum Çünkü Seviyorum

Eleştiriyorum Çünkü Seviyorum
 

http://www.fairfaxgallery.com/HearNoSeeNoSpeakNoII.jpg ÜLKEMİZİN GERÇEKLERİNE GÖZÜMÜZÜ KAPAMALAYIM.


Aslında çok yazacak şey var ama hepsine zaman bularak tek tek uzun zaman ayıracak zamanım ne yazık ki yok. Son zamanlarda sürekli artan bir yoğunlukta geçiyor günlerim. Bir taraftan sinema-televizyon üzerine eğitim, diğer taraftan ise senaryo eğitimi ve Tayvan’da ki televizyon-sahne dünyasında ki koşturmacam epey zamanımı alıyor ama bu koşturmacamın mutlu ve daha başarılı bir gelecek için olduğunu biliyorum ve tüm gücümle hayallerimin peşinde koşuyorum.

Bu Pazar günü kısa bir boşluk yakaladım ve hemen içimden yazmak istediklerimi bloğumdan sizlerle paylaşmak istedim. Tayvan’da hava da çok güzel. Karşı kıyıda, Çin’de Barak Obama’nın ziyareti bekleniyor ve bu saatlerde orası daha da meşgul. Tayvan her zamanki gibi sakin ama keyifli bir gün geçiriyor. Bende lafı uzatmadan kısa kısa konu başlıkları ile dolu olan yazıma geçiyorum. Hepinize iyi Pazarlar.

Ülkemde Turist Olmak

Geçen gün bir yazı çıkmıştı Milliyet gazetesinde Türkiye hakkında, çoğunuz hatırlarsınız. Bu yazıda Türkiye’ye gelen turistlere nasıl davranıldığı yabancılar tarafından çatır çatır yazılmıştı. Yazıda bir ülke için olmaması gereken ne varsa maşallah hepsini bulmak mümkündü. Seks, dolandırıcılık, jigololuk, tehlike vb… Bu yazının hemen altına yorum köşesinde de gelen onlarca yorum yabancıları doğrularcasına “Evet, bizim ülkemiz bu.” Diyordu. Bir Türk olarak irkilmemek elde değil, hele Uzakdoğu’da yaşayan ve burada sahne ve televizyonlarda bulunan biri olarak benim için daha da korkutucu. Ben her katıldığım programda ve sahne gösterisinde ülkemin güzelliklerini anlatırken bir taraftan ülkemin ne yazık ki çoğunluğunu oluşturan magandalar ve cahiller Türkiye’nin paçasından daha da fazla çekerek ülkemi b.. çukuruna sokmak istiyorlar. Burada bana Türkler hakkında ne yazık ki çok olumlu şey söylemedikleri günlerde oldu ve bunları nasıl bir bir temizleyeceğimi düşünürken ne yazık ki ülkem de yaşanan pisliklere yenileri ekleniyor.

Bu durumun gerçekliğini sorgulayan bir muhabir, Sayın Mehveş Evin hemen çantasını alıp kendini turist kılığında atıyor İstanbul’un turistik yerlerine. Mehveş hanım Sultanahmet dolayına gidip turist kılığında birkaç saat geçiriyor. Ve sonuç: 1 saatte 3 teklif ve yitip giden canım Türkiye imajı. Ben olsam kamerayı alır her yeri çekerim ve bu rezilliği yapanları kamuoyuna teşhir ederim. Gerçi utanmazlar ama.

Neyse bu yaşanan yurdumun hızlı bıçkın delikanlı magandalarının şovlarının ardından bayan taksiye biniyor ve ikinci Türkiye vakası yaşanıyor. 8 TL’lik yol birden 21 TL oluyor. Turisti yakalamışız bırakır mıyız mantığı ile işliyor taksimetre, taksicimiz de boş durmuyor ve Türkiye için çalışmaya devam ediyor!!! Türkiye manzarası ne Sultanahmet’te ne de takside ne yazık ki yine değişmiyor. Gönül istiyor sadece tesadüf olsun ama 8 sezonumu verdiğim Türk turizm dünyasından bunun tersine da inanmamı bekleyemiyorum. Uzakdoğu’dan ülkemin haline baktıkça ağlıyorum, ağlıyorum, ağlıyorum.

Cinayet Haberleri için Bir Teklif

Gazeteci bir arkadaşım artık Türkiye’de cinayetlerin şekillerine göre haber değeri taşıdığını söylemişti. Yani birini öldürmenin çok doğal olduğu ülkem de habere çıkmak isteyen katillerin kurbanlarını epey bir işkenceden geçirmeleri gerekiyor ki haber olsunlar. Ülkemde her gün işlenen onlarca cinayetin sadece özel olanları yani en vahşileri gündeme geliyor. Bir ülke düşünün ki basını, medyası cinayetlerin hangisini hangi sırayla koyacağına karar veremiyor. O kadar çok cinayet işleniyor ki, insanın tüyleri diken diken oluyor. Ben gazetelerde açıp bu haberleri okumak istemiyorum ve rica ediyorum. Tüm gazeteler bir cinayetler başlığı açsın ve tüm cinayetleri oraya koysun. Sabah sabah gazeteyi her açtığım da ilk gözüme birbirini kesen insan manzaralarının gelmesini istemiyorum. Dünya’da olan ve gerçekten haber olacak şeyleri okumak istiyorum. Bilemiyorum benimkisi sadece bir teklif. Hadi bakalım yarın hangi cinayet işlenecek. Var mı arttıran. Yine Türkiye ve yine akan gözyaşları.

Kürt Açılımı

Çok hassas bir mesele Kürt meselesi, yıllardır terörden zaten çektiğimizi bir Allah biliyor bir de biz Türk halkı. Uzun bir zamandır gündemde olan bir konu Kürt açılımı. Ciltlerce yazılabilecek bir konu belki de, iç içe geçmiş onlarca sorunun doğurduğu kâbus. Evet, istiyoruz her şeyin normale dönmesini, dağlarda vatandaşlarımızın vurulmadan gezebilmelerini. Askerlerimizin gencecik yaşta aramızdan ayrılıp şehit olmamalarını diliyoruz.

Biliyoruz, hatalarımızla sevaplarımızla hepimizin sorunu terör sorunu. Eğitim veremediğimiz binlerce vatandaşımız, evine doğru düzgün ekmek götüremeyen onlarca aile babası ve sayamayacağımız daha birçok çarpık gelişmiş onlarca Türkiye manzarası. Bunun sonuçlarına eklenen karşılıklı hatalar, isteyerek ya da zorla teröre kayan vatandaşlarımız. Dünden daha zengin olan siyasetçilerimiz ve mecliste çözüm bekleyen daha onlarca sorun. Bunların yanında art niyetli olan ve kandan beslenen bir kesim sözde milletvekilleri ve giderek düğümlenen Türkiye’nin terör sorunu. Hadi açalım, nasıl mı? Ne ben biliyorum ne de bu satırları okuyan sen. Gönül istemedi mi? Kalkınmış ve herkesin eşit olduğu memleket. Şair istemedi mi Gök mavi, dal yeşil olsun? Yitip giden gençler istemedi mi bu ülke hepimizin olsun? Atam istemedi mi Bu memleket canımız olsun? Bugün bu satırları yazan genç istemedi mi ülkesi kalkınmış olsun?

El ele, yürek yüreğe vermenin zamanıysa eğer ve art niyetlerin ardına saklanmadan dürüstlükse herkesin isteği açalım ne açacaksak, ama bu ülkede eğitim alamayan onlarca genç, hastanenin olmadığı köyler, öğretmeni olmayan okullar, işsiz gezen yüz binlerce genç var iken bu memlekette açılması gereken sanırım başka bir şeyler var. Birbirimize düşmenin getireceği ise savaş ve kandan başka bir şey yok.

Çok şey yazmak istiyorum. Neler anlatacağım ama yazıya dökemiyorum. Bir taraftan eğlence endüstrisinde çalışıyor sahneden inince ülkemin acı haberlerini alıyorum. İçim bir tuhaf oluyor. Ülkemden uzakta var olmaya mücadele etmeye çalışıyorum. Yakınlarım boş ver memleket bitmiş kal orada derken ben ülkemi özlüyorum. Ülkeme uzaklardan da olsa en azından kendi başarı haberlerim ile uğruyorum. Birde yazları yolumu gözleyen babamı görmek için geliyorum bu güzel memlekete.

Kan ağlayanların işgal ettiği televizyon dünyamızı görüyorum, yarışmalarda ağlayan acı hikâyeleri olan vatandaşlarımıza üzülüyorum. Acıdan prim yapan sahtekârlara kızıyorum. Halkın önünde sahte takılanlara kızıyorum. Her ne olursa olsun yurt dışından alarak yaratıcılığımızı öldürenlere kızıyorum. Yıllardır aynı şeyleri halkıma yedirenlere kızıyorum. Doğru söyleyeni kovanlara kızıyorum. Siyaseti bulandıranlara kızıyorum. Sanatçı dediğimiz sanatı bırakalı yıllar olmuş magazine düşmüş olanlara kızıyorum. Sen tokken komşun açsa onu aç bırakanlara kızıyorum. Televizyonlar önünde şov yapar gibi herkese göstererek yardım edenlere kızıyorum. Gençlerin önünü açmayanlara kızıyorum. Okumayan genç nesil yetiştiren sistemimize kızıyorum. Ben bugün Uzakdoğu’dan ülkemin haline kızıyorum. Yüzü gülsün istiyorum. Yazdıkça doluyorum ama bu yazımı burada bitirmem gerektiğini biliyorum. Bazen kendime açık sözlü olmaya çalıştığım için kızıyorum. Benden şimdilik bu kadar. Hepinize sevgilerimle dostlarım. Güzel ülkemizin lütfen değerini bilelim.

Uğur Rıfat Karlova

www.rifatkarlova.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

UĞUR ne yazık ki A'dan Z'ye TÜRKİYE bu! Bu ülkenin İÇİŞLERİ BAK. da bu gibi işlerin çopundan sorumlu. Ne yazık ki kendisi yalnızca KOORDİNATÖR BAK. olarak görev yapıyor.TURİZM konusundaki tespitleriniz için de sanırım eğer VALİ teftiş işleri bitti ise KÜLTÜR Ve TURİZM Bakanı da ilgilenecektir. yaşananlardan anladığımızıa göre kutsal ülkemizde sevgi saygı kalmadı. Birbirimize karşı güzellikleri, doğrulukları içeren, hak hukuk gözeten AHLAK giderek çöküyor. Ne yazık ki TURİST her zaman soyulmaya(!) çalışılıyor.Bu konuda ne halka ne de esnafa EĞİTİM veriliyor. BAKANLIK bütçesi nereye gidiyor o zaman?EĞİTİM OLMADAN, halkla ilişkile rolmadanTURİZM olur mu? Yolsuzluk, işsizlik, sağlık keşmekeşi, cinayet konuları TAYVAN'da seni AĞLATIYOR ianıyorum.Burada ise artık adi vaka olarak kabul ediliyor.Gemisini yürüten kaptanlar baş taşı dün olduğu gibi bugün de. İyi ki AĞLADIN uzaklardan belki birisi vicdana gelir.Umarım Havaalanında içeriye alınmazsınUĞUR.Bu da var kaderimizde: ELEŞTİREMEZSİN ki...

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 29.01.2010 17:14
Cevap :
Faruk Bey, o kadar haklısınız ki, çok üzülüyorum. Her ülkede elbette ki çarpıklıklar var ama bu Türkiye'nin de mutlaka yaşaması gereken bir kader olmamalı. Kırmızı ışıkta duran adamın öldürüldüğü, milletvekillerinin ağalardan dayılardan seçildiği, başbakanın iki kelime igilizce konuşamadığı, televizyon programı yapan birçoğunun fakir fukara edebiyatı yaptığı, 2010 yılında Samsung Nissan Nokia Bosh Versace gibi bir tane dünya markası yaratamadığı .... bir ülkemiz var. Acı ama geçek, değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. En azından ben gücümün yettiğince değişim ve gelişim için mücadele etmeye devam edeceğim. Sizin gibi değerli insanların varlığı o kadar değerli ki. Saygılarımla.  01.02.2010 2:20
 

Kendince yarayı kaşımış Mehveç Hanım... Türkçede “ Çanak tutmak” diye bir deyim var... Hissettirmeden istenmeyen bir durumu desteklemek, manası taşır lugatımda... Ayşe Arman’a özenmiş, velhasıl, konu gündeme gelince adını ilk defa duydum... Eleştirmek, teşhis kolay... Tedaviyi konuşalım...

Ali Gülcü 
 16.11.2009 1:44
Cevap :
Katılıyorum. Teşhis gerçekten konu Türkiye olunca ve her gün yaşadığımız olumsuzluklar olunca yazı yazmaya bile geek kalmıyor. Gözümüzün önünde yaşıyoruz zaten yeteri kadar. Kesinlikle bunun üzerine gitmeli ve Türkiye'nin imajını yurt dışında düzeltmeliyiz. Toplum olarak da daha gelişmiş ve medeni bir toplum için EĞİTİM EĞİTİM EĞİTİM.... Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.  16.11.2009 2:25
 

Yıllar önce İstanbul Galata Kulesi'nden Sirkeci'ye doğru yürüyerek iniyordum bir bayan İngiliz arkadaşımla... O dar sokaklardaki yüzlerce dükkânın ve işyerinin önünden geçtik, bize bakmayan kalmadı... Eminönü'ne geldiğimizde arkadaşım aynen şöyle dedi: " I am sorry Mehmet, but I think this nation is sexually repressed." Ben de bakışlardan o kadar rahatsız olmuştum ki, onun "cinsellliği bastırılmış ulus" tanımı bana az gelmişti. Ben de şu yanıtı verdim: Not only repressed, but also depressed! "Cinsel depresyonda..." Bana 15 yıl öncesinin bu acı anısını anımsatan bu yazınızın anafikrini desteklemek için bir dip not olsun istedim. Durum eskisi kadar kötü değil; ama haremlik-selamlık ortamlarda büyüyen çocukları gençlik yaşlarında çok zor duruma düşürüyor. Üniversitelerimizdeki toplumbilimcilerimiz, psikoloji ve psikiyatri bölümlerimiz bu konuya yeterince eğilselerdi, sanırım kimse "gözle zina"ya tevessül etmezdi bu devirde... Selamla, saygıyla...

Mehmet Sağlam 
 15.11.2009 18:41
Cevap :
Mehmet Bey desteğiniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Toplum olarak ne yazık ki geri kalmışlık bizi her konuda sıkıntıya sokuyor. Turistlere ve özellikle bayanlara karşı toplumdaki sadece seks içeren bir bakışın sürekli ön planda olması beni çok üzüyor. Tayvan'dan geliyorum. İlk soru " Kızları nasıl?" Harvard'da okusam sanırım "Kızları Harvurup Harman savurma" diyecekler.... Üzücü, çözüm sanırım eğitimin bir numaralı açılm haline getirilmesi. Saygılarımla.  16.11.2009 2:30
 

Mehveş Hanımın yaptığını doğru buluyor musunuz peki?

Ali Gülcü 
 15.11.2009 14:00
Cevap :
Merhaba Ali Bey, ben doğru buluyorum. Çünkü bunun gerçek olup olmadığını kanıtlamanın bir yolu turist kılığına girip turistik yerlerde gezmek. En azından içimizden ne tür insanların çıktığını görmek açısından ve kanıtlamak açısından önemli. Ama derseniz ki azınlık bunlar kesinlikle katılmıyorum, bence çoğunluk. Mehveş hanım gezmeseydi bana sorsa ben Türkiye'ye giden birçok arkadaşımdan ne yazık ki hep aynı şeyleri duyduğumu söylerdim. Üzücü bir turizm manzarası ve Türkiye imajı. Gezmese ne olurdu zaten yabancı gezip bize anlatmış çok birşey olmazdı. Mehveş hanım sadece olayı tescillemiş. Başka türlü bir görüşünüz varsa iletin tartışalım. Saygılarımla.  15.11.2009 17:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 180
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 4175
Kayıt tarihi
: 13.11.06
 
 

Kariyerini Uzakdoğu sahne ve televizyonlarında geliştiren  sunucu, şovmen, yazar, oyuncu Uğur Rıf..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster