Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '20

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
82
 

Elmalı Sirke

Birçok insan sirkeden uzak dururken, birçoğu da sirkeyi sofrasının baş köşesinden hiç ayırmaz. Sirke, yemeklerin, salataların vazgeçilmezidir. Peki, sirke sadece sofralarda mı kullanılır, nasıl yapılır, nelerden yapılır, ne kadar faydalıdır?
Bütün bu soruların cevabını muhakkak merak ediyorsunuzdur. İşte sirke ile ilgili sorulabilecek soruların cevapları;

Sirke nasıl imal edilir?

Sirke, bal, incir, yaş üzüm, elma gibi meyvelerin suyunun çıkartılması ve uzun süreli ekşitilmesi suretiyle elde edilir. Genellikle gıda maddesi olarak kullanılan sirke, aynı zamanda temizlik ve sağlık alanlarında da yüzyıllar boyu kullanılmış hala da kullanılmaya devam etmektedir.

Gerçekten de sirkenin birçok şeye faydası var mıdır?

Kokusundan dolayı birçoklarının uzak durduğu sirkenin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Sirkeyi bal ile karıştırıp içtiğiniz zaman düzenli kilo vermenize yardımcı olur. Parmak diplerinde oluşan egzama, dolama ve ateş yanıkları gibi hastalıklara iyi gelir. Bebeklerin çamaşırları yıkanırken suya bir miktar sirke katılırsa pişik meydana gelmesini önler. Bütün bunların yanında salatalarda kullanılmadan önce sebzeler sirkeli sudan geçirilirse üzerlerinde oluşan bakterileri ve kimyevi maddeleri giderir.

Enfeksiyonlara karşı korur ve bakterileri yok eder:

Yıllardan beri dezenfekte giderici olarak kullanılan sirke özellikle küçükken hemen hemen herkesin geçirdiği bitler başta olmak üzere; siğil, mantar, kulak enfeksiyonları gibi birçok sorunun giderilmesinde katkısı büyüktür. Yara temizliği içinde kullanılan sirke bakterileri yok eder, bünyeyi enfeksiyonlara karşı korur. İçerisindeki asidik madde sebebi ile enfeksiyonların kurutulmasında oldukça faydalıdır. Pamuğa batırılıp yaralı olan bölgeye sürüldüğünde etkisini hemen görebilirsiniz

Sivilceleri yok eder, akne oluşumunu engeller, cilt için doğal bir kozmetiktir:

Cilt bakım ürünlerinin pahalılığı ve kadınlarda istenilen etkiyi hemen vermeyişi herkesi doğal çözümler aramaya itti. Konu ile ilgili araştırmalar yapan kadınlar özellikle ciltlerine çok önem verdikleri için en doğru ve güncel bilgileri öğrenmek istiyorlar. Bunun için de en güzel yöntemlerden bir tanesi elma sirkesinin kullanılmasıdır. Elma sirkesi su ile seyreltilip sivilcelere sürüldüğünde oradaki yaralı bölgeyi yok eder ve sivilce izi de kalmaz. Bilimsel olarak kanıtlanmasa da kullanan vatandaşlarda etkisi görüldüğü söylenir. Gerçek bir cilt temizleyici olan elma sirkesinin etkisi bu konuda büyüktür.

Kan şekerini düzenler, şeker hastalığı ile savaşır:

Günümüzde şeker hastalığı büyük bir sağlık sorunu olmakla beraber çözümü olan bir hastalıktır. Ancak bunu doğal yollardan çözmek ya da hastalığın ilerlemesini engellemek için elma sirkesi faydalı bir yöntemdir. Ancak bunun için mutlaka önce doktora başvurulması gerekir.

Elma sirkesi tokluk hissi verir, kilo verdirmede yardımcı olur:

Kadınların korkulu rüyası haline gelen kilo günümüzde ciddi bir problemdir. Kilo almaya müsait bünyeler elma sirkesi kullanırsa bu durum dengelenecektir. Özellikle yiyeceklerde ve salatalarda kullanılan elma sirkesi kişinin daha az kalori tüketmesini sağlar, göbek ve bel çevresinin incelmesine yardımcı olur. Mideyi dengelediğinden tokluk hissi verir ve kişilerin daha az acıkmasını sağlar. Hem sağlıklı hem de daha doyurucu bir besin alımı sayesinde kişiler kendilerini daha dinç hissedeceklerdir.

 

Kalp rahatsızlıkları için riski azaltır:

Dünyada ölüm sebepleri açısından en önemli hastalıklardan bir tanesi de kalp ve damar hastalıklarıdır. Elma sirkesi bu durumu engelleyici nitelikte bir güce sahiptir. Kalp ve damar hastalıklarını önler ve ilerlemesini durdurur. Konu ile ilgili deneyler hayvanlar üzerinde yapılsa da kalp ve damar hastalıklarını önleyici etkide sirke çok önemli bir faktördür.

Kansere karşı olumlu etki oluşturur:

Tehlikeli hastalıkların başında gelen kanser günümüzde tüm dünyada önem arz etmektedir. Çok ciddi bir hastalık olan kansere karşı önleyici etkiye sahiptir. Antioksidan etkisi sebebi ile kansere karşı vücudun direncini arttırır. Kanserli hücrelerin oluşmasını engeller ve bu durum klinik olarak kanıtlanmıştır.

Migrene ve baş ağrısına iyi gelir:

Kişilerin eğer ciddi bir mide rahatsızlığı yoksa düzenli olarak tüketilen elma sirkesi migrene iyi gelir. Ancak bu durum için de öncelikle doktora başvurulması şarttır

SİRKEYLE YIKANMANIN FAYDALARI: İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı sirke cilt bakımında etkilidir. Kepek ve egzama gibi bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı etkisi vardır. Saç bakımında olumlu etkileri bilinmektedir. Bebekleri de yıkarken sirke karıştırılmış suyla yıkamanın faydası görülmüştür.

HZ. MUHAMMED'İN SİRKE HAKKI SÖYLEDİKLERİ: Sirkeyle Yıkanmak; Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin "Sirke ne güzel katıktır. Allah'u Teâlâ sirkeye bereket versin, o, benden önceki Peygamberlerin de katığı idi. Sirke varsa, başka katığa ihtiyaç olmaz." (İ.Mace) buyurduğu sirke birçok konuda hayatımızda yer alır.

 

Cemile Torun, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eğitimci olmam nedeniyle faranjitim hep var olmuştur. Öyle bir an geldi ki artık ilaçlar da fayda etmedi. Operasyonu göze alarak iyi bir doktora gittiğimde bana ilaç vermedi. Artık ilaçla işin yok dedi. Elma sirkesi ile günde 5-6 kez gargara yapacaksın. Sonuçlarına bakarız, dedi.. Aradan şu an tam 15 sene geçti. Ne faranjitim kaldı, ne de boğaz< ağrım. En ufak bir belirtide elma sirkesi ile gargara yapmam yetiyor.. Güzel ve faydalıydı çalışmanız, teşekkürler...

Yalnıztürk 
 08.01.2020 23:15
Cevap :
Geçmiş olsun efendim ??  09.01.2020 16:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 56
Kayıt tarihi
: 16.12.19
 
 

Zaman su gibi akıp giderken yaşadıklarımın bana kattığı duygu ve düşünceleri kalıcı hale gelmesi iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster