Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '15

 
Kategori
Doğal Sit Alanları
Okunma Sayısı
106
 

En önemli Sit alanı Olympos

Hepimizin malumu olduğu üzere Akdeniz sahil şeridi boyunca sayısız koy, deniz kenarı, kumsal malesef büyük otellerin talanına uğradı. Nerede el değmemiş bir deniz olsa çevre bilinci bir kenara koyuldu ve istimlak edildi. Türkiye’de turizmin geldiği noktada Akdeniz kıyı şeridinden geçen yıl Başbakan’ın kendisi bile dert yandı. Aşırı yapılaşma doğal dengeyi büyük ölçüde bozdu.
 
Tüm bu keşmekeşliğin ulaşmadığı az sayıda koy kaldı ve bunlardan belki de en önemlisi Olympos. Olympos‘u bilenler bilir ama bilmeyenler için anlatalım  ; Olympos’ta denize sıfır tesis bulunmamaktadır. Denize ulaşmak için en az 300-400 metre yürümeniz gerekir. Bunun sebebi ise deniz ile işletmeler arasında kalan Antik Kent’tir. Birinci dereceden SİT alanı olan Olympos Antik Kent sayesinde Olympos Koyu çevresine insan eli değmemiştir. Plaj ücretsizdir, şezlong vs gibi ücretler talep edilmez. Bundan daha da önemlisi insanın uzak kalması sayesinde Olympos Koyu denizi güzelliğini ve doğallığını hala koruyabilmektedir.
 
Büyük bir vadi içerisinden dere kenarından yürüyerek denize ulaşabiliyorsunuz ve yürürken Antik Kent’in içinden geçiyorsunuz. Çok eski tarihlere dayanan geçmişe sahip kaya mezarların ise hemen yanından geçiyorsunuz.
 
Olympos sizlere sadece deniz – kum – güneş sunmuyor. Olympos hem özgür bir ruhun adı, hem doğallığın hem de tarihin adıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 216
Kayıt tarihi
: 13.03.15
 
 

Antalya merkezi merkez olarak kabul edip yerinde durmayan, her ay farklı bir coğrafyayı görmek iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster