Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '06

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
3421
 

Erkekler neden kedi sevmez?

Erkekler neden kedi sevmez?
 

Erkekler, sevgilileri hafifçe şımarıp sırnaşık bir şekilde sokulduğunda yanlarına, “Gel bakalım kedicik” diyerek gülümser, şefkatle açarlar kollarını. Oysa aynı erkekler, kedilerden hiç de hazzetmezler garip bir şekilde. Erkeğin tercihi köpektir.

Kedi ve köpek arasında yapılan tercihin, bir erkeğin eş seçimini de gösterdiğini düşündünüz mü hiç?

Neden kedileri sevmeyiz mesela biz? Temel argüman olarak ‘nankör’ olduklarını öne sürüyoruz ama gerçekte bu mudur kedilerden bu kadar hoşlanmama nedenimiz?

Kediyle köpek arasında yaptığımız seçim, tamamen doğamızla ilgili aslında. Çünkü biz; tahakküm kurmayı, emirler vermeyi, verdiğimiz emirlere itaat edilmesini seviyoruz. Köpekleri de sırf bu yüzden seviyoruz zaten. Koruyucu olmaları, zeki olmaları falan, bizlerin ürettiği bahaneler yalnızca. Kaldı ki; yiğitliğe halel getirmeme konusunda hiç üşenmeden kırk takla atabilen bizler, birilerinin korumasına muhtaç olduğumuzu kabullenmeyecek kadar da gurur (!) sahibi bir cinsiz yani.

Köpeklerin, erkekleri cezbeden yegâne özelliği itaatkâr oluşları. Bu! Hepsi topu bu yani. İtaat ve sadakat! Zaten, “Vallahi çok zeki hayvan” tanımlamasını da, sadece ve sadece verdiğimiz emirlere kati bir şekilde riayet eden köpekler için kullanıyoruz. Sözden anlamayan, ‘otur’ dendiğinde oturmayıp yüzümüze ebleh ebleh bakan ya da kafasını sağa sola çeviren köpeğin sahibine, “Bu ne lan?!? E, sen hiç eğitememişsin ki!” biçiminde fırça atarak, zeki (?) köpeğin tanımını yapıyoruz uzun uzun.

Oysa itaat; zekâ belirtisi değil, düpedüz karaktersizlik! Lakin gelin görün ki, karakter sahibi hiçbir canlıya tahammülümüz yok bizim; hayvanda da, kadında da…

Bu yüzden sevmiyoruz işte biz kedileri. Bir parça kemik için etrafımızda pervane olan köpeğin aksine, hiçbir şeye eyvallah etmeyen kedilerden nefret ediyoruz. Kedinin umrunda değil çünkü ona ciğer vermiş olmamız. Kendisini hiç de borçlu hissetmiyor, canı isterse gelip sevdiriyor kendini, oynaşmak istemezse kafasına göre takılıyor. Hiçbir şekilde emir almıyor, paşa gönlü ne isterse onu yapıyor.

İşbu nedenle biz, üzerinde hiçbir yaptırım uygulayamadığımız bu yaratıktan hazzetmiyoruz. Etrafımızda dönüp dolaşmasına aldırmıyor, mümkün olduğunca yok sayıyoruz. Zira sevmek için yanımıza çağırdığımızda, hiç aldırış etmeyeceği olasılığını göz önünde bulundurup, karizmayı çizdirmek istemiyoruz.

Biz aslında köpekleri de sevmiyoruz. Sadece tercih ediyoruz. Çünkü biz; köpek vasıtasıyla kendi egomuzu okşamayı seviyoruz. Zira efendim dikkat ediniz; erkekler, ilk kez karşılaştıkları bir köpeği önce okşar, daha sonra hemen emir verirler: “Otur oğlum, otur!”… Bir nevi küçük bir test olan bu hareketin ardından, emrimize bir canlının daha itaat ettiğini, tebaamızı bir yaratığa daha kabul ettirdiğimizi görür ve rahatlarız. Tahakküm kurup gücümüzü bir kez daha kanıtladığımız için kendimize, okşanmış egomuzla rahat rahat dolaşabiliriz artık etrafta. Üstelik bunun sevgi değil, hastalıklı bir ruh hali olduğunu bilmeyiz.

Hani sevgililerimizin şımarık ve de sırnaşık anlarında kedi benzetmesi yapıyoruz ya biz, sanmayınız ki ‘kedi kadınlardan’ hoşlanıyoruz. Biz sadece; o anki zayıflığınızı, korunmaya muhtaç halinizi görüp, sizi kollarımızın arasına alarak, kendimizi güçlü ve muktedir olarak görmeyi seviyoruz.

Çünkü biz; söz dinleyen, itaat eden, direktiflerimizin dışına çıkmayan, her konuda bizden izin isteyen, kendi özgürlüğünü ve tercihlerini tamamen devre dışı bırakmış kişiliksiz ve karaktersiz ‘köpek kadınları’ seviyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erkekler lafı genelleme olmuş. Sadece erkekler değil kadın ve diğer cinslerde menfaatlerine gelen hayvanları sever. Olay bir kedi sevmeme değil ''ego tapınması'' şeklindedir. Aynı şekilde kimsenin komşusunu bile tanımamasıda aynı hastalık gereğidir. Hormonlu domatesler mi bu hale getirdi? kendini birşey zanneden insanları bilemiyorum. Tek bildiğim insan olmak için insan doğmak yetmiyor.

Sevgiağacı 
 11.12.2006 17:58
Cevap :
Bir kesitini sunmaya çalıştığım konuya katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. Elbetteki istisnasız bir genelleme olamaz hiçbir ifade. "Biz" şeklindeki bir ifadeyi kullanmamdaki amaç kendi tercihimin de bu yönde olduğunu göstermek değildi. Ancak, "Bakın, ben bunların dışında ve faklı bir insanım" ifadesini de özellikle vurgulamaya çalışmak sizce ne kadar doğru olurdu? Genelleme yapıldığına dair yapılan yorumlarda bunu ısrarla belirtmemeye çalıştım, ancak, kadınların net olarak algıladığı bir konuda erkeklerin biraz da 'farklılığını' ifade edebilme kaygısıyla olayı kişiselleştirmesi, ister istemez bu açıklamayı yapmaya zorunlu bıraktı beni. Yoksa bırakınız kedi sevmemeyi, kedi besleyen biriyim. Yorumunuz ve katkılarınız için bir kez daha teşekkürler...  11.12.2006 21:23
 

ya köpek seven kadınlar ne olacak?...ya da köpek ruhundaki erkekleri seven kadınlar var olduklarını bilmeseydim bu kadar keskin soru sormazdım belkide...

Sitare 
 07.12.2006 23:59
Cevap :
1970'lerde çekilmiş bir Hollywood filminde, tam da bahsettiğiniz konu işleniyor. Bir farkla ama; Kadın, yeni evlenen kızına bir kitap hediye ediyor: Köpek eğitimi! Eşini bu kitapta anlatılanları uygulayarak 'ideal eş' yapabileceğini söylüyor. Sanırım kadınlar 'köpek ruhlu' erkekleri sevmekten çok, ilişkide erkeği o kalıba sokmayı seviyorlar. İşin ilginci, erkeklerin bu 'eğitim' sürecine tepki vermeyişi :))  08.12.2006 12:30
 

erkek değilmişiz haberimiz yokmuş..:) sanırım erkek olduğunu zannettiğim arkadaşlarımın da büyük çoğunluğu erkek değilmiş.. bu nasıl bir genellemedir anlamadım, tamam erkeklerin kadınlara yaklaşımı için iyi bir benzetme olabilir ama çıkış noktası biraz sallama olmuş, kusura bakma..

dj_enkidu 
 07.11.2006 4:22
Cevap :
:))) Yorum için teşekkür ederim. Belki diğer yazılarıma da göz atmanız, bu yazıyı biraz daha farklı yorumlamanıza neden olabilir. Tekrar teşekkür ederim.  07.11.2006 19:33
 

Sevgili Alptekin, inceden inceye düşünülmüş, önemli tahlillerle dolu bir yazı bu. İçerdiği özeleştiri de övgüye değer. Kendi fikrimi söyleyeyim, erkekler evlenmek için ya da yanında taşımak için senin de dediğin gibi egoyu tatmin amaçlı 'köpek cinsi' diye tabir ettiğin kadınları seçer. Sevmek ve aşık olmak içinse bence kedileri. Tamam hoşlanmazlar onların bağımsızlık duygularından; ama aşık oldukları hep onlardır bence. Sevgiler...

Pınar Güner  
 04.11.2006 16:37
Cevap :
Sevgili Pınar, Yorumun ve iltifatın için teşekkür ederim. Benim eksik bıraktığım noktayı da sen tamamlamışsın son cümleyle. Katkın için çok teşekkür ederim. Sevgiyle kal...  04.11.2006 17:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 70
Toplam yorum
: 411
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1597
Kayıt tarihi
: 23.07.06
 
 

Milliyet Blog'un ilk yazarlarındanım. Uzun yıllar gazetecilik yaptım, sonra bir sabah uyandım ki ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster