Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1863
 

Eyvah çocuğum bir Emo mu?

Eyvah çocuğum bir Emo mu?
 

İşte Emo çılgınları!


Gençlerde bir Emo çılgınlığıdır gidiyor. İnsan kılığından çıkmış etrafta kan yutmuş zombi gibi geziyorlar. Emo sözcüğü Emotional kelimesinden türemiştir. Punkçılardan sonra çıkan bu akım son yılların trendleri arasında yer almıştır. Emo’lar genelde 14-20 yaş arası gençlerdir. Bu dönemler gençler için çok önemli olan gelişme yani ergenlik dönemleridir. Hepimizin bildiği gibi ergenlik döneminde bazı gençler aşırı asi olabiliyor. Asi olmalarının yanı sıra ani duygu patlamaları yaşıyorlar. Bir anda aşırı mutluluk yada bir anda çıkan depressif ruh hali ergenlik dönemindeki gençlerimizin yaşadıkları bazı duygusal reaksiyonlar. Buna bağlı olarak kendilerini farklı göstermeye çalışıyorlar. Birde aile sorunu varsa işte size tüm vasıflarıyla Emo adayı bir genç.

Gerek giyimleriyle, gerekse davranışlarıyla Emo’lar çok değişik insanlar fakat dışarıdan göründüğü gibi hayvan kesen, ayin yapan insanlar değiller. Aslında kendi içlerinde öyle güzel tanımladıkları sevgi sözcükleri var ki. Maalesef ailesinden sevgi ve ilgi göremeyen çocuklar bastırılmış sevinçleri ve söylenmemiş sözcükleriyle bir çeşit isyan ediyor yaşamın normal sayılan kurallarına. Bir davranış bozukluğudur denemez herhalde bunun için. Zaten bunun muhakemesini yapmak ta bana düşmez.

Emo denilen tiplemelere Kadıköy, Taksim, Moda denilen yerlerde sıkça rastlamak mümkün. Bu çocukların cinsel yönden de çıkmazları vardır. Erkekleri genelde biseksüel kızları ise hemcinsleriyle bile olabilir. Pek fazla toplum ne der kaygıları yoktur. Kafalarına göre yaşarlar. İstedikleri mekanlara giderler ama en fazla köşe başlarında anlamsız gözlerle etraflarına bakarken rastlarsınız onlara. Emo erkekleri genelde boru paça ekose yada kareli pantolonlar giyerlerken, kızları yine ekoseli mini etekler veya vücudunu iyice saran pantolonlar giyerler. Kollarında, boyunlarında mutlaka siyah deri iplikler vardır. Boyunlarına kör düğüm atarcasına bağlarlar o deri aksesuarlarını. Dudağında, göbeğinde, kaşında yada vücudunun her hangi bir yerinde mutlaka bir piercing mevcuttur. Bazıları kaşlarının hilaline jilet atarlar. Converse ayakkabılar hem erkek hem de kız Emolarımızın en sevdiği ayakkabıdır. Hatta o kadar severler ki başka ayakkabı giymezler desem yeridir. Kızların saçlarında perçem olmazsa olmazlardandır. Her yanı siyaha bürünmüş olan bu kızlar saçlarını da siyah yapmayı çok severler ama sarışınları da görülmüştür. Erkeklerindeyse punk tarzı saçlar ön plandadır. Genelde elektriğe çarpılmış gibi bir görüntüleri vardır. Yani normal insan o saçla dışarı çıkmaya utanır. E zaten onların özellikleri de farklı olmalarıdır.

Emolar genelde punk ve rock dinler ama çok arabesk olan Emo’larda vardır. Him grubunun solisti Ville Valo bu akımın en büyük ikonudur. Türkiye’deki Emo’lar genelde zengin mahalle çocuklarıdır. Herşeyin en lüksü onlardadır. Kullandıkları çoğu şey markadır. Farklı giyinmeyi severler.

Emo’lar duygusal boşluk içinde olan çocuklardır. Bir bara gidip bira içmek onlara müthiş haz verir. Mutsuzluğu severler. İçlerine kapanıktırlar. Uyuşturu kullananlar oldukça fazladır. Genelde kollarında, bileklerinde hafif jilet izleri vardır. Bu onlara zevk vermekle birlikte hayata isyanlarının en açık delilidir.

Çok doğal insanlardır. Paraları olmadığında gayet doğal bir şekilde “param yok bozuğun var mı?” diye sorabilirler hiç tanımadıkları birine. Canları eve gitmek istemediğinde bir bar kenarında uyuyarak geçirebilirler akşamı. İnsanların tuhaf bakışlarına aldırış etmezler. Birisi tipine birşey derse en duyulmamış küfürleri duyabilirsiniz onlardan. Dedim ya Emo’lar doğal insanlar.

Onları gencecik yaşlarda bu duruma getirenler ailelerin boşvermişliğinden bence. Hangi anne kızını pis ortamlarda abuk kıyafetlerle görmek ister ki Allah aşkına? Yada hangi baba oğlunu uyuşturucu kullanırken gördüğünde sırtını sıvazlar? Genelde anne babası ayrı yaşıyordur zaten bu tip çocukların. Tamamen duygusal boşluk içindedirler. Sevgiye önem verirler ama değer görmediklerini gördüklerinde de tekmeyi basıp haydi güle güle diyebilirler.

Kim ne derse desin dobra insanlardır kimsenin olmadığı kadar. Kaybedecek pek birşeyleri olmadığı için kendilerini kolayca ateşe atabilirler. Artık bir Emo’yla karşılaşırsanız ön yargılı bakmazsınız onlara. Duygularını, yaşamlarındaki zorlukları görerek sevgiyle yaklaşırsınız. Benden bu kadar :)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba. Evet ön yargılı bakmayacağım okuduklarımdan. Kim bunlar diye de merak ediyordum kokulacak bir durum yokmuş... ayin mayin gibi... Saygılarımla.

Ermert Revsen 
 13.09.2009 12:25
Cevap :
Evet ne yazık ki insanımız herkesi dış görünüşüyle yargılamayı çok seviyor. İşine gelmeyen bir durum oldu mu "van minüt" diye kaçmayıda başarıyor. Dışarda gördüğümüz herkesin ucube dediği garip görünüşlü çocukların içlerine inildiğinde nasıl da sevgi dolu olduklarını ancak araştırıp tanıyınca anlıyorsunuz. Yazıma gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşekkür ederim. Sevgiyle kalın :)  13.09.2009 21:26
 

Sevgili Özlem, yararlı yazılar yayınlamayı sürdüyorsun. Gerçekten bu bilgiler tüm anne ve babalar için uyarıcıdır. Hattâ, toplum bile bu tür yazılardan kendisine ders çıkarmalı ve etrafıyla ilgilenmelidir. Demek ki bütün gençlik sorunlarının en büyük nedeni anne ve babanın gence göstermediği ilgi, sevgi, koruma, kollamadır. Dediğin gibi genellikle zengin mahalle çocuklarını saran bu akım, ne yazık ki yoksul mahalle çocuklarını da içine çektiğin de bu kez genç kızları bedenlerini satıp para kazanma aşamasına getiriyor. Aynı yoksul mahallenin genç erkeği ise hırsızlık yaparak bu tür guruplara katılmak için para kazanıyor. Aileler ise gençlerin yalnız para ya da lüks markaları giyinme ihtiyacı var sanıyor. Oysa, durum senin de yazdığın gibi hiç de öyle değil. Bir de ekonomik düzenlerin bu gençleri teşvik ettiği de bilinmektedir. Bu tür giyim kuşam firmaları sık sık kendi ürünlerini kullanabilecek sıradışı gençlik akımları ortaya çıkarmaktadırlar. (Güzel günler diliyorum)

ESAT SÖNMEZ 
 13.09.2009 10:28
Cevap :
Sevgili Esat Bey, gerçekten çok güzel konulara değinmişsiniz. Aslında anlatmak istediğim de tam olarak bunlardı. Ebeveynler kendileriyle ilgilenmeye vakit bulamıyorlar ki çocuklarına, biricik varlıklarına gereken ilgiyi göstersinler. Sadece cebine para koymakla olmuyor bu iş efendim. Çok haklısınız ilgi, sevgi, koruma, kollama da gerekli. Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız. Onlara güzel bir ülke emanet etmek gerek. Sevgiyle kalın. Yorumunuz için de ayrıca teşekkürlerimi sunarım.  13.09.2009 21:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 136
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3795
Kayıt tarihi
: 29.07.09
 
 

Duygusal kişiliğimin ardında güçlü bir yapım var. Her zaman duygularım galibiyet vermez genellikl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster