Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '12

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
19457
 

Felsefik sözler...

Felsefik sözler...
 

gezengi.com


"Kim milyoner olmak ister? "yarışması takip ettiğim tek yarışmadır. Son yarışmalardan birinde 250 milyonluk  sorunun  cevabından çok  anlamı daha düşündürücüydü. 

 
Soru şöyleydi:
 
“Barışta, oğullar babalarını gömer, savaşta, babalar oğullarını” sözü kime aittir?
 
Seçenekler:
 
a) Jean-Jacques Rousseau
b) Herodot
c) Cemal Kutay
d) Winston Churchill
 
Bu yarışmayı takip edenlerden, gerek telefon jokeri seçilen kişiler gerekse, izleyiciler bilmedikleri soruları bilgisayarları başında arama motorlarından bulabiliyorlar. Bu yarışma da ben de bu izleyicilerin arasına katıldım, ama soruyu yazdığım arama motorlarında sorunun cevabı "Krezus" çıkıyordu. Krezus kelimesi ise seçenekler arasında yoktu. Bu durumda telefon jokeri seçilen kişinin 30 saniye içersinde bu sorunun cevabını vermesi olanaksızdı. 
 
Bu defa sorunun ingilizcesi olan "In peace, sons bury their fathers. In war, fathers bury their sons" cümlesini arama motoruna yazınca çıkan cevap Heredot oldu. 
 
Heredot bu anlamlı sözü günümüzden yaklaşık 2500 yıl önce söylemiş. Tarihin babası sayılan Yunanlı tarihçi Heredot'un bu sözleri Yunanlıların Perslerle yaptığı savaşlardan esinlenerek söylediği tahmin ediliyor. 
 
Barışta insanlar eceliyle öldüklerinde babaların oğullarından önce ölmesi doğaldır. Ancak savaşa gençlerin gittiği düşünülürse oğulların babaları gömmesi en acı olan taraftır. Bu söz bana günümüzde terör olaylarında ölen askerlerimizi, polislerimizi hatırlattı. Profesyonel olarak askerlik mesleğini yapanlarla, polisler, şehit olduklarında eğer sağsa babaları da cenazelerde bulunuyor ama, o şehitlerin bir çoğunun evli ve çocuklu oldukları düşünülürse, o zaman bu tip olaylarda çocuklar da babalarını gömmüş oluyorlar. 
 
Normal bir savaşta doğru kabul edilen bu söz, ne yazık ki ülkemizde yaşanan terör olayları karşısında pek doğru kabul edilemez. Bizler terör olaylarını ne kadar savaş olarak kabul etmesek de karşı taraf bu olaylara savaş gözüyle bakıyor. 
 
Heredot'un bu felsefi sözünü araştırırken, gözüme başka düşünürler tarafından söylenen anlamlı ve düşündürücü sözler çıktı. O sözleri de burada paylaşmak istiyorum. Ve bu sözlerin üzerinde hepimiz çok fazla düşünmeliyiz. 
 
"Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil."
Konfüçyus
 
"Yaşam çok zalim bir öğretmendir.Önce sınav yapar,sonra dersi verir".
Andre Gide
 
"Akrabalar arasındaki düşmanlık, ormana düşen ateşten farksızdır."
Hz. Ebubekir
 
"Asla aşk acısı çeken birine aşık olmayın. Çünkü o yaralıdır ve yara bandı olarak sizi kullanır.!
Pablo Neruda
 
"Bilen insan kötülük yapmaz."
Sokrates
 
"Aşk çok renkli bir çiçektir. Ama korkunç uçurumların kenarında yetişir."
Stendhal
 
"Şeytana ne kızıyorsun?
Bir iyilik yapta o sana kızsın."
Tolstoy
 
"Dünyanın en yoksul insanı, paradan başka hiçbir şeyi olmayandır."
ARTHUR SCHOPENHAUER
 
"Herkes Pinokyo gibi tahtadan insana dönüşme şansını bulamadı, kimileri hep odun kaldı...!"
{ Johann Wolfgang Von Goethe }
 
"Huzurun olmalı biraz,
Ve seni güçlü kılacak kadar acın..
Biraz garip ama, bazen
kimseye aldanmayacak kadar, taş kalpli olmalısın"
Jean Christophe
 
Sevmeyi falan değil, yalnızlığı öğren! Çünkü; en çok ona ihtiyacın olacak...!"
{ Charles Bukowski }
 
"Aşk köprü kurmaktır. Insanlar köprü kuracakları yerde, duvar ördükleri için yalnız kalırlar...!"
{ Isaac Newton }
 
"Hatalar kötü değil. Onları düzeltmemek bile kötü değil. Kötü olan, onları gizlemektir."
Bertolt Brecht
 
 
 
NOT: Bu yazımı yayına verdikten iki yıl sonra Ali Selman bey,  aşağıda yaptığı yorumunda bu sözün Heredot'un değil   Lidya Kralı Kroisos (Krezus) 'un söylediğini belirtmiştir.  Ben burada yarışma safhalarını ve internette yaptığım araştırmaların sonucunda bu sözün Heredot'a ait olduğunu belirtmiştim. Ali Selman beyin yorumu da mantıklıdır. Bu sözü Heredot nakletmiş olabilir. Çünkü Heredot'un doğumundan önce ve çocukluğu sırasındaki Lidya-Pers savaşlarının yazdığı eserde büyük etkisi vardır. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ay Şen bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Açıkcası 2 yıl sonra yorum yazıyor olmam garip olabilir ama yanlış bir şekilde yanlıştır ve yazı halen aktif olduğuna göre düzeltilmelidir, sonuçta şimdi gördüm. Öncelikle o laf barışta oğullar babaları.... şeklinde değil "Barışta genç erkekler (???????), yaşlıları -ki bilge anlamını da taşır- (???????) " olarak çevrilebilir, orjinal metinleri dilerseniz gönderebilirim.... İkincisi ve daha önemlisi yarışmanın hatasını tekrar etmeyiniz, o laf Heredot'a ait değildir, Heredot bir tarihçi olarak bunu aksettirendir, o lafı Perslerle savaşmak istemediğini belirtmek isteyen Lidya Kralı Kroisos (Krezus) söylemiştir... Bu şekliyle yapmış olduğunuz yorumlar da farklı bir anlam kazanır, bu lafın bir tarih gözlemcisi tarafından değil de savaşın taraflarından bir Kral tarafından söylenmiş olmasının anlamı çok daha farklıdır. Ve özellikle Heredot’a maal etmek, bu anlamın içini boşaltır. Saygılarımla..

Ali Selman 
 12.04.2014 15:36
Cevap :
Yorumunuzu blogumun altına not olarak yazdım Ali bey. Ben yarışmada sorulan soruyu ve verilen cevabın Heredot olduğunu nakletmem yanında, sözün orjinal metnini de yazınca internette karşıma hep Heredot çıktı. Ancak Heredot'un Lidya kralından sonra yaşadığı ve bu sözü naklediyor olması da çok mantıklıdır. Katkılarınız için teşekkürler. Saygılar...  14.04.2014 15:26
 

MERHABALAR...Sevgili dostum EROL beyciğim :-)) Ne güzel sözler bilenler ve bilmeyenler için :-)) Hele hele en hoşuma gideni ise " ŞEYTANA NE KIZIYORSUN..? BİR İYİLİK YAPTA O SANA KIZSIN. " Tolstoy..:-)) Sonsuz sevgiler ve selamlar...İYİ BAYRAMLAR..:-))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 24.10.2012 15:40
Cevap :
Gerçekten düşünülmesi gereken sözler bunlar Necip bey. Çok teşekkür ediyorum ilginize. Saygılar, selamlar...  25.10.2012 0:40
 

Adı geçen yarışma benim de çok hoşuma gidiyor ve izliyorum. İlginç sorular çıktığı kadar ilginç yarışmacılar da çıkıyor :)) Siyaset bilimi okuyup da meclisin diğer adını bilmeyenler gibi! Paylaştığınız felsefik sözleri görünce aklıma Facebook'taki bizim filozofların ürettiği özlü sözler geldi. Siz Facebook'ta yok musunuz?

Nilgün Akad 
 31.03.2012 23:49
Cevap :
Bugün o yarışma hakkında gazetede bir okuyucunun yorumunu gördüm. O tip yarışmacılara karşı Kenan Işık'ın eskiye göre daha eleştirici bir tutum takındığını söyleyen okuyucu Kenan Işık'ın reytingleri yükseltmek için böyle davrandığını yazıyordu. İşin ilginci de gerçekten bu yüzden yarışmanın reytingleri artmış. Facebooktaki filozofları ise tanımıyorum. Teşekkürler değerli komşum, sevgiler...  01.04.2012 0:28
 

Hepsi de insanlığın unutulmayacak çocukları...her söz ayrı bir derya ve derin...''öyle bir hayat yaşa ki öldüğünde düşmanlarıj ble ağlasın ardından'' diyordu HZ.ALİ...eyvallah...

nedim üstün 
 30.03.2012 19:03
Cevap :
Gerçekten derinliğine düşününce çok anlamlı sözler değerli üstadım. Hz. Ali'nin sözü de gerçekten çok önemli. Herkes tarafından takdir edilmek gerçekten çok zor günümüzde. Teşekkürler. Saygılar....  30.03.2012 20:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7878
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3113
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster