Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '12

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
823
 

Galatasaray'ın gözünü para bürüdü

Galatasaray'ın gözünü para bürüdü
 

Galatasaray UEFA'ya şikayet'e gidiyor. Türk futbolunun 3 Temmuz'dan sonraki süreçte, tek kazançlı çıkan takımı olan Galatasaray'a kazandıkları yetmiyor. Zaten kendi derdine düşen takımların ligde rakip olamaması ve rahat rahat şampiyonluğa yürümeleri de onlara az geldi anlaşılan. Bana göre  Ligin en iyi kadrosuna sahip, iyi bir teknik direktörle şampiyonluğa giden takımın idarecilerinin, bu müracaat ve şikayet  çabası ise tam bir fiyasko.

Aslında Galatasaray'da UEFA'dan Türkiye Takımlarına bir ambargonun sözkonusu olmadığını çok iyi biliyor. Hukukta en önemli unsurlardan biri örnek davalardır. İtalya ve özellikle Milan örneği bile Türkiye için yeterli. Ama onların derdi yere düşmüş rakiplerine bir tekme daha atabilmek. Adı geçen takımların olası ceza almaması durumunda, işi UEFA'ya taşıyarak rakipleri için daha zorlu bir süreç başlatmak.

Özellikle ön planda sürekli sahne alan yönetici, bugün medyada yeralan açıklamalarında - eğer doğruysa-, gayet komik bir şekilde " biz önlemimizi aldık, Türkiye ceza alsa bile biz Avrupa'ya gideceğiz"  demekte. Acaba söylediklerine kendisi inanıyor mu? Aslında önlem falan yok. Çünkü öyle bir durum yok. Ya Ülke ceza alır ve hiçbir takım gidemez ya da sadece şikeye bulaşan  takımlar cezalandırılır. Bütün bunlar da Galatasaray'ın eğer varsa müracaatının hiçbir etkisi olamaz. Galatasaray'ın zaten Ülke Futboluna komple bir yasaklama gelmezse - ki eğer böyle bir durum olursa, bu Avrupa'ya gönderilmeyen Fenerbahçe yüzünden değil, aynı iddianamede yeralan ve kupalara katılan diğer takımlar yüzünden olur- Avrupa kupalarına katılmayla ilgili en küçük bir sıkıntısı olamaz.

Galatasaray'ın ettiği şikayet ne hukuk ne de UEFA için hiçbir anlam ifade etmiyor, çünkü bütün dava dosyaları zaten aşikar. Yaptıkları Galatasaraylı yöneticileri sadece, "komşumun bir gözünü çıkar" diyen hain komşu pozisyonuna sokuyor.

UEFA ve TFF'nin derdi şampiyonlar ligine almadıkları Fenerbahçenin suçlu,  Beşiktaş ve Trabzon'un ise suçsuz ilan edilmesi. Ne olduğu, gerçekte kimin suçlu olduğu kimsenin umurunda değil. Belki Fenerbahçe Şampiyonlar ligine gitmiş olsa O'nu da suçsuz ilan etmek için uğraşacaklardı. Ama olmadı, yaptıkları anlamsız hamlenin pisliğini bir türlü temizleyemiyorlar.

Yöneticilik büyük insanların işi.  Rahmetli Özhan Canaydın olsaydı acaba Galatasaray ne yapardı? Galatasaray'lı yöneticiler; doğum ve ölüm yıldönümünde sürekli programlar yapıp andıkları, ancak bir türlü manasına varamamış oldukları bu insanı, bir an düşünseler belki de işi çözecekler.

Galatasaraylı yöneticiler, maddi olarak kötü bir durumda olduklarının farkındalar. Her mali kongre onlar için ızdırap. Sermaye artırımı, hisse devri, kredi bulunması  ya da benzeri  geçici çözümlerin Galatasaray'ı götürdüğü nokta, sadece daha kötüsü. Kurtulmak için de bundan daha iyi bir fırsat bulamayabilirler, ancak farkında olmadıkları, herşeyin para olmadığı, hele hele zor durumda olanların sırtına basarak   kazanılan paranın hayır getirmeyeceği.

Davanın ilk seyrinde de, UEFA'ya el altından gönderilen şikayet  fakslarının adresi bu şekilde anlaşılabiliyor aslında. Galatasaray tek başına kalmak isteyebilir. Bu sayede 3-5 yıl maddi olarak kazanç sağlayıp rahata da erebilir. Ancak para yüzünden kimsenin, fanatizmin dorukta olduğu futbola, düşmanlık tohumları ekmeğe hakkı yok. Bundan sonra Galatasaray taraftarına her sataşmanın kaynağı yönetimleri olacaktır ve yine meydana gelecek her olayın müsebbibi de bu para için ebedi dostunu! anlamsız bir şekilde şikayet eden yöneticileri olacaktır.

Kazanacakları para kendilerinin de çok iyi bildikleri gibi meydana gelecek olayların kaynağını teşkil edecektir. Umarım o zaman yaşayabilecekleri vicdan azabını şimdiden tahmin ederler ve uğruna kendilerini halden hale düşürdükleri bu paranın,  tek zarar görecek insanın tırnağı bile etmeyeceğini anlarlar. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

8-0 lık antep maçını hatırlatanlara 4-3 lük gaziantep maçını hatırlatır ve susarım.. hani şu ilk yarısını Fenerbahçe'nin 3-0 geride kapadığı maç.. Hani şu Aziz Yıldırım'ın devre arasında hakem ve rakip soyunma odalarında mekik dokuduğu maç.. Ayıptır.. Şike mi istiyorsunuz.. Antep maçına bakın ve susun.. Bu maç bile tek başına fenerin düşmesi gerektiğinin bir kanıtıdır..

eray zat 
 26.02.2012 10:08
 

Galatasaray UEFA'ya gitmekte haklı. Çünkü Federasyon alması gereken kararı zamanında almadığı ve korkak davrandığı için bu kaos yaşanıyor. Galatasaray'ın yaşadığı kaygının aynısını ben de yaşıyorum.. şike davasında Fenerbahçe yerine Karagümrükspor olsaydı çoktan bir alt lige gitmişti ve bunları tartışmıyorduk bile.. Fransızların "suçumuz güçlü suçlular zamnında güçsüz suçsuz olmak" atasözü yaşanan bu duruma cuk oturuyor.. Yapılması gereken yasaları uygulamak, büyüklere göre ayrı yasa uydurmak değil.. Hani şeriatın kestiği parmak acımazdı.. UEFA'ya fax çekenlerden birisiyim.. Sizlerin bu iki yüzlülüğünüzü bu yasa tanımaz tavrınızı anlayamıyorum..

eray zat 
 26.02.2012 10:03
Cevap :
Fenerbahçeden dolayı kaygı taşımak tüm Galatasaraylılar için doğal. Bence Fenerbahçe'nin düşmesini istemeniz de doğal.Çünkü sizin bilinçaltınızda Avrupa değil Fenerbahçe'ye yenilmeden geçirebileceğiniz bir sezonun umudu var. Yasaları uygulamaktan dem vuruyorsunuz ama daha dava bitmeden iddialar doğrudur çünkü işin içinde Fenerbahçe var diyorsunuz. Adaletinizi sevsinler. Yazdıklarınızı Galatasaraylı olmanıza bağlıyorum. İkiyüzlülük ithamını iade ediyorum ve Hakaret etmeden yorum bile yazamayacak kapasitede oluşunuza üzülüyorum.   26.02.2012 21:57
 

anlamadığım olay şu, Galatasaray'ın hedefleri tabii ki Avrupa..kendini garantiye almak istemesi neden garipseniyor ki ? kulüpler borç batağındayken çıkıp da Avrupa gitmezsek de olur mu diyelim Yıldırım Demirören gibi..hala 8-0 lar konuşuluyor oysa o dönemki ankaragücü beşiktaş maçı da 6-0 !! neyse anlaşamıcaz zaten ama yazınızın neden ortalamanın çok altında okunduğunu anlamışsınızdır sanırım..

SEMİH TÜRSEN 
 23.02.2012 21:37
Cevap :
Yazıyı çok okunsun diye yazmadım işin açıkcası, tepkimi dile getirdim. Yazının tamamına sabır gösterip okursanız esas meseleye de vakıf olabilirsiniz. Galatasaray'ın UEFA'ya müracaatı Türk takımlarının durumu için hiç bir anlam taşımıyor. Yani Galatasaray müracaat ettiği için Türk takımları ceza alırsa sadece Galatasaray mı Avrupa'ya gidecek? Elbette ki hayır. Bu anlamsız müracaat sayesinde Galatasaray benim gibi fanatiklerin tepkisini çekip, senin gibi fanatiklerle kavga ettirecek, bak şimdiden sonuç ortada. Son paragrafı okursanız bana az da olsa hak vereceksiniz sanırım. Kolay gelsin.  23.02.2012 22:22
 

emeğe çok önem vermeme rağmen yazınızın tamamını okuyamadım !! türk futbolunun bugün bu durumda olmasının tek nedeni sizin de içinde bulunduğunuz fanatik tutumlar!! fenerbahçeyi aklamak için galatasarayı konuşuyorlar, yazık!! ayrıca italya'da takımlar avrupa'ya gitmemişti henüz, oysa bjk ve trabzon şu an avrupa'da mücadele ettiği için ceza Galatasaray'ı da kapsar!! biraz SAYGI ..umarım yorumumu yayınlarsınız..bu arada Galatasaray'ın son cevabındaki üslübu hala aradaki farkı gösteriyor..

SEMİH TÜRSEN 
 23.02.2012 8:08
Cevap :
Ben fanatik bir Fenerbahçeliyim, Siz dile getirmesenizde bu böyle. Bilgileriniz yanlış, Millan Avrupa'da oynarken şikeden yargılandı. Ayrıca Fenerbahçe'nin yargılanıyor olması bizim için suçsuz, sizin gibi diğer takım fanatikleri için suçluluk demek. Galatasaray 8-0 'ı hiç bir şekilde anlatamayacak. Siz Galatasaray Fenerbahçe ceza alsın diye UEFA'ya gitsin ama Fenerbahçe cevap vermesin diyiyorsunuz. Sanırım siz benden bir kademe daha fanatiksiniz. Futbol enazından ortak noktamız. Keşke sadece futbolu konuşabilseydik. Selamlar.  23.02.2012 12:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 651
Kayıt tarihi
: 21.10.10
 
 

İnşaat Mühendisiyim, olaylara anlık değil öncesi ve sonrasıyla bakmaya çaba gösteririm. Dağ havas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster