Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '09

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
1404
 

Gaziantep

Gaziantep
 

Sevgili Blogdaşlarım;

Gaziantep'li olmak ''Enteb'liyik eğam''la başlar, ''yuurum''la devam eder...:))

Antep'i anlatmaya harikulade şivesiyle başlamak geldi içimden, o kadar güzel şivesi var ki. Bu şiveyi konuşan insanlarla bir arada sohbetin tadını çıkartırsınız. Yormayan, anlaşılır cümlerlerle, deyimlerle örülü muhabbet dünyasına dalarsınız.. Duymadığınız, yaşam tecrübesinden süzülmüş bir sürü hikmetli deyim keşfedersiniz..

Antepli çok çalışkan ve üretkendir, adeta sporcu hırsıyla ticaret ve üretim yapar. Parası olmayan insanların fabrika kurma cesaretine, çılgınlığına sahip olduklarını biliyorum. 1993' lerde 1nci organize sanayi bölgesi vardı, ikinci organize sanayi bölgesinini altyapısı henüz bitmişti. 2004' lerde gittiğimde beşinci organize sanayi bölgesinin dolduğunu söylediler. Şehrin içine serpiştirilmiş imalathaneleri saymıyorum.

Antep sadece çalışan şehir değil sosyal yaşamda olabildiğince hareketlidir, Pazar günleri sanırsınız ki Dülük baba yanıyor, abartmıyorum aynı anda onbinlerce kebap ocağı tüter..:) Sosyal yaşamlarının 'kebap yellemek'den ibaret olduğunu düşünürseniz komik olursunuz..:))

Birde bağ evi kültürü var, bağ evi dediklerinde mütevazi bahçe evleri diye düşünmüştüm, gördüğümde şaşırdım! Ne bağ evi adı konulmamış konaklar.:))Öylesine mütevazidirler ki mesela bu bina senin mi?' eğam' diye sorduğunda tebessümle 'Allah'ın mülkünde kiracıyık eğam' derler. Benim diye atlamazlar, gürlemezler. Varlığı, gücü şımarmadan sindirdiklerine bir çok kere tanık oldum.

Yine tanıklık yaptığım bir güzel yanları'da seviye kazanmış yardım severlikleri.. Organize sanayi bölgesinde görevli olduğum dönemde yardımlaşma, paylaşmayı gelenekleştirdikleri gördüm, mutlu oldum.. Her sanayicinin mutlaka bir yardımlaşma geleneği vardı..

Vefalıdırlar, misafire hizmet etmeyi severler Antep'den ayrıldıkdan sonra yıllarca her gitiiğim yere tebsi'lerle'imam usta'nın baklavasını gönderdiler hemde ne zorluklarla..:)

Ya mutfağı!

Değerli okuyanlar; İddia ederek söylüyorum ki Gaziantep mutfağı on numara.. Tatlılar on numara, acılar on numara, Hamur işleri on numara, Kebap on numara birde mükemmel servisleri, sunuşları var ki.. Antep'den ayrıldıktan sonra öyle her sofrayı, servisi beğenmez oldum.:)) Deniz olsaydı eminim balığında hakkını verirlerdi.

Elbette Diyarbakır' da Selim amca'nın kaburga dolmasın'dan Çayeli'nde Hüsrev ustanın kuru fasülyesin'den, Erzurum'da Hasan Usta'nın Cağ kebabından, Karadeniz'in barbunundan, Akdeniz'in orfoz (grida) dan bahsetmeden, bunları hatırlamadan olmaz.:)

Girdik boğaz mezuna çıkamıyorum, kısa kesip çıkayım bari. Hatırlamadığım, yazamadığım diğer yörele yemekleri kusuruma bakmasın lütfen.:)

Değerli Arkadaşlar;

Gaziantep hakikaten büyük zenginiklere sahip, bilerek bahsetmediğim o denli çok şey kaldı ki.

Mesala; fıstığıdan bahsetmedik, Alleben deresinden anlatmadık, Şahinbeyden, Karayılandan, Dülük baba'dan, İslahiye'nin üzümünden konuşmadık. Zeugma mozaikleriden, Yemenicilerden, Sedefcilerden, Bakırcılardan söz etmedik ve daha bir çok şeyden dem vurmadık..

Ama lütfen! Eğer Gaziantep'e gitmediyseniz bir hafta on gün ayırıp Antep'i gezerseniz neden Evliya Çelebi tarzında överek anlatığım konusunda sanırım bana hak verirsiniz.:)

Tüm Antep'li dostlarıma ve siz okuyanlara selamlarımı, sevgileri iletiyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öylesine içten ve yaşayarak anlatmışsın ki her satıra ruhunu katmışsın. Kültürel bilgilerle birlikte yaşamın içinden kesitler.... keyifle ve tebessümle okuduğum bir yazı Ruhuna sağlık sevgili Cinford. Sevgilerimle

Naile ASLAN 
 06.12.2009 22:50
Cevap :
:),Böylesi güzel yorumlar azıcık insanın egosunu şımartıyor..:).Keyflendiriyor...Çok teşekkür ederim farkında oluşunuz ve katkınız için Naile Hanım..:)Selamlar,size ve Ankara'ya (fena özlemişim Ankara'yı.)  07.12.2009 8:46
 

İnsanın kendi seçmediği memleket, aile, din, dil, milliyet, ırk vs gibi aidiyetleriyle övünmesini ya da tam tersine, bunlardan utanmasını hiç anlamam ve sevmem. Ancak bunlardan biriyle övünmem gerekse sanırım o da "Antepli olmak" olurdu. Hemşehrilerimin en çok da hayata pozitif bakışlarını ve üretkenliklerini severim. Dili ve kültürü zaten bambaşka bir alemdir. Tiyatro seyredeceğine git yerel ağızla konuşan iki Anteplinin bir biriyle sohbetini, şakalaşmasını seyret. En az tiyatro kadar eğlencelidir. Yemeklerine hiç girmiyorum, zaten siz anlatmışsınız. Yazınızın her satırını severek okudum, her satırında memleketimi biraz daha sevdim ve oralı olmaktan gurur duydum. Antepliler adına çok teşekkür ederim. Elinize sağlık. Çok selam.

Murakami 
 21.11.2009 14:40
Cevap :
:))Demek Nilgün hanımın bahsettiği meşhur Antepli sizsiniz,katılıyorum tüm yazdıklarınıza.Beğeniniz beni mutlu etti Celal Bey teşekkürler..Selamlar.  21.11.2009 15:43
 

Amma keyifli anlatmışsınız, ilk otobüse ( uçak fobisi) atlayası geliyor insanın...

Ali Gülcü 
 19.11.2009 1:01
Cevap :
Teşekkürler adaşım ''Söyleyene değil söyletene bakın'' derler ya öyle işte.:))Senin gibi yaşamı aheste, sindirerek yaşayan ve sofranın hakkını veren biri günün birinde mutlaka Gaziantep'e gitmeli..Selamlar  19.11.2009 1:17
 

incecik hamuruyla sabah kahvaltılarında..ben de 5 yıl kadar yaz aylarında Antep'te kazıda bulunmuştum..anlatmakla, gezmekle bitmeyecek yerlerden..doğunun Paris'i derler bir de...zaman zaman burnumda tüter..selamlar..

ümitümit 
 18.11.2009 22:19
Cevap :
Çok afedersiniz unutmuşum katmeri:) ama çok fazla şey daha var anlatmadığım. Yağlı katmer tatlısı var sabah kahvaltıda yedim tadını biliyorum da adını bilemedim.:)Emekli olduğumda yerleşmeyi düşündüğüm bir kaç şehirden biri idi,bende özledim acaba aynı şeylerimi özledik.:) .Selamlar..  19.11.2009 0:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 125
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1464
Kayıt tarihi
: 14.03.09
 
 

Okur, yazar ve motor biner ve çalışır...öyle... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster