Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
6670
 

Geçmişi ve geleceği gösteren ayna

Geçmişi ve geleceği gösteren ayna
 

Adamın biri, ilk defa gittiği şehrin tarihi çarşısına uğradığında, bir dükkana girerek, "Hatıra eşya almak istiyorum", demiş. "Ne tavsiye edersiniz?"

Dükkan sahibi yaşlı zat, adamı tepeden tırnağa süzüp, "Buranın en meşhur malı, aynalardır evladım, " demiş. "Ama onları almaya güç ister."

Adam, hiç düşünmeden, "Ben, yaşadığım şehrin en zengin insanıyım, " diye atılmış. "Benim için para önemli değil."

İhtiyar, dudak büküp, "İnşallah gücün yeter, " demiş. "Çünkü padişahlar bile alamadı onları."

Adam, ses tonunu iyice yükselterek, "Benim elde edemeyeceğim şey yoktur, " diye direnmiş. "Fiyatları ne kadar?"

İhtiyar adam, "Seçeceğin aynaya bağlı, " diye gülümsemiş. "Günümüze ait aynaları normal fiyata alabilirsin. Fakat eski aynalar pahalıdır. Hele, hele antikalara gücün yetmez. Ama geleceğin aynası bedavadır, fakat onu görsen pek beğenmezsin."

Adam, bu sözleri pek anlamamış. Ama merakından çatlayacak gibiymiş. Aynaları bir an önce görmek istediğinden, yaşlı adamın koluna girip, dükkanın arka bölümüne geçmiş.

Yaşlı adam, elindeki baston ile işaret ederek, "Sana ilk önce günümüze ait aynayı göstereyim, " demiş. "Çerçevesi gümüştendir. Fiyatıysa sadece üç altındır."

Adam, duvarda asılı duran kristal aynayı kısa bir süre incelemiş. Ve ona bakarak saçlarını düzelttikten sonra, "Bunun bir özelliğini görmedim, " demiş. "Evimde de bundan üç dört tane var."

Yaşlı adam, seke, seke ilerleyerek, "O halde bu aynaya bak!" demiş. "Çeyrek asır öncesine aittir. Çerçevesi bakırdandır. Fiyatı ise yüz kese altındır."

Adam, "Herhalde şaka yapıyorsunuz, " diye gülümsemiş, "Böyle basit bir ayna, on altın bile etmez."

İhtiyar adam, "Ben sana söylemiştim!" diye, kızmış. "İsterseniz vazgeçin."

Adam, iş olsun diye aynaya baktığında, bağırmamak için kendini zor zapt etmiş. Gözlerini ovuşturarak baktığı aynadaki görüntü, onun yirmi beş yıl önceki haline aitmiş. Ne başının büyük bölümünü saran beyaz saçlar varmış bu görüntüde, ne de yüzünü kırış, kırış eden derin çizgiler.

Adamın aynaya takılan gözleri, biraz sonra fal taşı gibi açılmış. Çünkü aynadaki gençlik görüntüsünün hemen arkasından, sevdikleri geçiyormuş birer, birer.

Büyük bir dehşet içinde, "Aman Allah’ım!" diye bağırmış, "Bu geçen, kız kardeşim değil miydi? Hem de henüz kanser olmadan önce."

Daha sonra, en sevdiği teyzesi ve dayısı da geçmişler, adamın görüntüsü ardından. Her ikisi de çeyrek asır önceki halleriyle.

Adam, dayanamayıp başını çevirmiş aynadan. İhtiyar, ona sokulup, "Bu işten vazgeç!" demiş, "Zaten bir çok insan da öyle yaptı."

"Hayır!" diye, itiraz etmiş adam. "Kardeşimi özlemiştim, dayımla teyzemi de."

"Peki!" demiş, ihtiyar. "Şu gördüğün bir antika aynadır. Çerçevesi ahşaptır. Değeriyse bin kese altın eder."

Adam, oraya doğru ilerlerken, korkusundan vazgeçmiş. Ama merakını yenemeyip aynaya baktığında, küçük bir çocuk gibi çığlık atmış. Yedi sekiz yaşlarında bir çocuk duruyormuş karşısında. Soluk yüzlü, incecik, dişleri dökük ve saçları dağınık bir çocuk.

"Aman Allahım!" diye bağırmış, "Bu benim çocukluğum. Cebimdeki sapan bile duruyor."

Adam, biraz sonra sendeleyerek duvara tutunmak zorunda kalmış. Bu sefer, 30-35 yaşlarındaki halleriyle annesi ve babası geçiyormuş geriden. Daha sonra da nur yüzlü dedesi. Annesi, her gün defalarca yaptığı gibi, öpüvermiş onu yanağından. Babası ise her zamanki şakacılığıyla, ensesine bir şaplak atmış yavrusunun.

Adam, kaçarcasına uzaklaşmış oradan. İhtiyarın yanına yığılmış ağlayarak.

Yaşlı adam, "Gerçek aynalar böyledir evladım, " demiş. Bu yüzden de ulaşılmaz onlara."

Adam, biraz olsun kendine geldiğinde, dükkandan atmak istemiş kendini. Fakat tam çıkacakken, "Bedava aynalardan söz etmiştiniz, " demiş. Onu da merak ettim.
İhtiyar adam, "Ona hiç bakma evlat, " diye atılmış. "Bugün çok fazla yoruldun, kalbin dayanmaz."

"Mutlaka bakmalıyım!" diye, ısrar etmiş adam. "Gördüğüm şeylere artık alıştım."

Yaşlı adam, çaresiz kabul etmiş ve duvarlara asılanlardan farklı olarak, dükkanın döşemesi üzerine indirilen bir aynayı gösterip, "İşte bu da geleceğin aynası!" demiş. "Çerçevesi altından olup bedavadır. Ama onu hiç kimse almadı.

Adam, "Geleceğin aynası ha!" demiş, "Üstelik de altından ve bedava…"

İhtiyar, hiç sesini çıkarmamış. Adam ise emin adımlarla aynaya doğru ilerlemiş ve bakmak için yere eğildiğinde oracığa yığılıp kalıvermiş.

Yaşlı adam, "Geleceğin aynasında ne göreceğini tahmin etmen ve ona göre hazırlıklı olman gerekirdi evladım, " demiş. "Senin de gücün yetmedi demek ki… "

İhtiyar adam, müşterisinin cansız vücudunu kucaklarken, onun aynadaki görüntüsüne bakmış. Kuru bir iskelet görünüyormuş…

İşte insanlar bugünlerini yaşarken geleceğini düşünmelidir.

Ne oldum dememek ne olacağım demekte fayda var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu hikayeyi nerde buldunuz bilmiyorum ama mahvoldum.İşyerinde ağlayanlar ya sinirinden ya amiri yüzünden ağlar, ben yazınızdan ağladım.Geleceğin aynasına bakamadım bile,henüz antikadayım..Sağol eylül delisi,vurgun yedim..

yekruseha 
 29.05.2007 11:17
Cevap :
Sayın yekruseha önce teşekkürler. Bana ait olmayan bir yazı tabiki mail ile geldi bir arkadaşım yollamış bende değerlendirdim ve paylaşmak istedim inanın bende etkilendim saygılar.  29.05.2007 11:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1634
Kayıt tarihi
: 26.04.07
 
 

Bir film şirketinde teknik eleman olarak çalışmaktayım. Sinemayı, okumayı ve yazmayı seviyorum. Haya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster