Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '19

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
31
 

Genç İşsizliğin Analizi

TUİK genç işsizliğin 26,7 olarak açıkladı. Bu sonuç ülkede karamsar bir hava yarattı. Hatta korkuttu bence, neredeyse her üç gençten biri işsizdi.

Ama bir ayrıntı gözden kaçıyordu; henüz mezun olmuş hayata yeni atılan gençlerin bu süreçleri işsizlik sayılır mıydı? Diplomayı almadan işe mi yerleştirecektik?

Mezuniyetinin üzerinden zaman geçmiş iş bulamamış, bulma ihtimali de olmayanlar ayrı tabii ki.

Yani okulunu yeni bitirmiş gençlerin iş ve meslek seçimi, karar verme, sağa sola müracaat vs. ya da hani acele etmeyenler de olabilir. Genç insan bunlar böyle birkaç yıl geçebilir.

Diplomasını alan herkesi işsiz sayarsanız TUİK’in rakamı çıkar. İş aramaya başlamış ama örneğin 1 yıl geçmiş ama iş bulamamış olanlar işsiz olarak kabul edilmeli. Diplomayı alıp tatile gitti, dönüşte iş aramaya başlayacak, bu da işsiz ise tabii ki böyle yüksek bir oran çıkar.

Yine de 8 yılda atanamayan öğretmenler, mezun olmuş yıllarca işe girememiş ve umudunu yitirmiş gençlerimiz ciddi bir oran oluşturuyordur. Aslolan çalışmak isteyenin/çalışması gerekenlerin iş bulması.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Korkut Tüik sayarken diploma üzerinden mi sayım yapıyor ki? Diploması olmayan da var bunların içinde, diploması olanda var. Bu rakamlar belirli bir tarihte hiç bir sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir yerde çalışıyor görünmeyenlerin sayısını veriyordur. Benim çocuğum Üniversite Lisans, lisansüstü eğitim, yabancı dili olan ve donanımlı bir nitelikli işsiz. Tam altı aydır çalmadığı kapı kalmamış. Hala bekliyor. Çevrem de bire bir tanıdığım o kadar çok işsiz genç var ki içim acıyor. Ki verilen rakamlar tam olarak işsiz sayısını bile yansıtmıyor inancındayım. Saygıyla...

Adil Bozkurt 
 19.04.2019 17:57
Cevap :
"Diploması olmayan da var diploması olan da" Bakın bu önemli ayrıntıyı atlamışım.   22.04.2019 17:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4651
Toplam yorum
: 12561
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 672
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster