Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
565
 

Gerçekten ama gerçekten güzel yazı

Gerçekten ama gerçekten güzel yazı
 

Bir hayal kırıklığıydı benimki. Söylediği sözün diziminde görünen “gerçekten sözü mü” yanıltmıştı beni? Usulca elini uzattığında karşılığında verdiğim gülümseme ile fısıldanmıştı. Gerçekten inanmıştım.

“İnandığıma” inandınız mı yukarıda yazdığım yazıdan?

“Gerçekten” sözü gerçekten olabileceği düşünüldüğü için mi söylenmişti yoksa ardında bir kandırmaca mı vardı?

Çoğunlukla konuşmalarımızda ikna edici bir unsur olarak kullanırız bunu. Gözle temas varsa, mimikler de ona eşlik eder. Kaşlar kalkar, ağız hafif açılır, eller ileriye itilir. Yazıda kullanıldıysa, benzetmelerin ve abartmaların sonu gelmez.

Kullananın sığındığı vurucu bir sözdür. Yalanı doğruya, inançsızlığı inanca, güvensizliği güvene dönüştürdüğü düşünülen ve olumlu açıdan bakarsak da, az da olsa gerçekten doğruyu pekiştiren bir sözdür.

“Gerçekten sözünün”, “doğruyu pekiştirdiğine” inandınız mı yukarıda yazdığımdan?

Doğruyu pekiştirip pekiştirmediğini kullanan kişinin bizde bıraktığı izlenimle karar veririz. Tabi ki, bir de aklımıza yatmasından. “Gerçekten” sözünün kullanıldığı söz dizimi, düşünsel anlamda kendi inandıklarımızı vurguluyorsa zaten sorun yoktur. Şunu demek istiyorum, felsefi bir tartışmada kullanılan “gerçekten” sözünün başarısı muhatabın bilgi düzeyi ile doğru orantılı olabilir. İkili ilişkilerde durum biraz daha karışıktır. Gerçekten.

İkna oldunuz mu yukarıda yazdığım yazıdan?

Kullanan güvendiğimiz bir kişilikse, o sözü kullandığında gerçekten olduğuna inanmadığımız kavramı gerçek yapan gerekçeli bir durumu inandırır bizlere, emin oluruz gerçekten dendiğinde, onun gerçekten olduğuna.

O söz, bazen güvenmek ve inanmak istediğimiz kişilerin ağzından ne amaçla olursa olsun dökülüverir öylece. Onu kullandığında gerçekten olmasını istediğimiz öngörümüz aniden gerçek olur benliğimizde.

Aldığımız risk hayal kırıklığı olabilir. Gerçekten.

“Gerçekten” sözü ile pekişti mi yukarı yazdığım yazı?

O söz daha önce sınamanızdan geçip de kırık not alan bir kişi tarafından söylendiyse, sorarım o zaman; onun gerekçeli gerçekten sözleriyle ne işiniz var da bu olasılığı yaşıyorsunuz?

Gerçekten, gerçekten sözünü irdeleyen güzel bir yazı oldu.

Gerçekten!

“Kişinin duruşudur söylediğinin gerçekliliğini sağlayan, gerisi yalan!” (Yazıyı okuduktan son abimin yazdığı not).

Görsel : Pan's Labyrinth

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğrusu iyi bir yazı, "gerçekten"...Farklı ve üzerinde düşünülmesi gereken bir konu yakalamışsınız. Tebrikler. Birde bu kunuda bir gözlemimi aktarmak istiyorum izninizle: "Gerçekten" kelimesini sık sık kullanan bazılarımız; "gerçek olmasını isterdim ama hissettiklerimden henüz gerçek manada da emin değilim. Bu sözcüğü kullanarak, gerçek olmasını istediklerimi belkide gerçeğe dönüştürebilirim " önbilinciyle bu sözcüğü seçerler. Fark etmiş miydiniz? Sevgi ve ışıkla, Ayna

Ayna 
 30.05.2007 10:42
Cevap :
Çok doğru bir gözlem, katılıyorum ve bunu yazdığınız için de teşekkürlerimi sunuyorum. Yazarken gözleminizi fark etmemiştim.  30.05.2007 15:04
 

Eli çenesinde biraz düşünerekten bilgisayar karşısında oturan ve Levent Yüksel' e benzettiğim resmi kadar karışık, düşünceli, bol sorulu bir metin olmuş metniniz. Gerçekten... Duruşunuz kadar gerçek. Sevgilerimle.

Ayrıntıda gezinmek 
 30.05.2007 1:29
Cevap :
Yorumunuzdaki "gerçekten" sözü yorumunuza katkı sağlayan güzel bir tamamlayıcı olmuş. Pekiştiren sınıfına giren söz olmuş. Gerçekten :) Levent Yüksel'e benzeyen, düşünceli, bilgisayara bakan fotografım için ise şunu söyleyeyim. Düşünceli olduğum doğru, işim gereği hep bilgisayar karşısında oturduğum da doğru, Levent Yüksel'e benzeme konusunda ise ona ne derece benzediğimi bilmiyorum ama siz benzetiyorsanız bana gülümsemek düşer diyorum. Çok güzel bir yorumdu teşekkürler.  30.05.2007 16:16
 

Herzaman kişinin duruşunu görmek mümkün mü?Eğer içinde öyle yada böyle "gerçekten!"geçiyorsa.Gerçekten inanırım.Sevgiler....

_E...A_ 
 25.05.2007 19:42
Cevap :
Belki. Ya da şöyle söyleyeyim, insanın ne olduğunu onun anlık tepkilerinden anlayabiliriz sanıyorum. Söylediklerinden başka, toplum içerindeki hareketleri, olaylara karşı tepkileri kişinin duruşu hakkında fikir verebilir.Zaten toplumda güven duyduğumuz kişiler de bu kişilerdir. İster istemez seçeriz onları. Diğerlerini eleriz. Yanılma payımız elbette var. O zaman da üzülebiliriz ve hayal kırıklığına uğrayabiliriz. Teşekkürler yorumunuz için. Selam ve sevgilerimi sunarım.  25.05.2007 21:33
 

Gerçekden sözüne hiç gerek yok aslında, bence şüphe içeriyor...hatta iki kez kullanınca daha bir soru soran gözlerle bakıyoruz...gözümde canlandırdım da hafif bir tedirginilik hatta biraz heyecan..inandırıcı olmadığını farkedidip ikinci gerçekdeni bol keseden kullanmak.. fazla söze ne hacet .. yazı zaten güzel.. hani bir söz var.. kavun tatlı ben ne yapayım gibi.) sevgi ile kalın..

Halide 
 25.05.2007 19:17
Cevap :
Yemininize bayıldım :) Yorum da gerçekten(?) süper olmuş. Durun bir de şöyle yazayım. Yorum da süper olmuş. Bunun üzerine ben de "tatlı kavun ağır olur" diyeyim bari. Saygılarımı sunarım.  25.05.2007 21:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 97
Ort. okunma sayısı
: 1486
Kayıt tarihi
: 16.02.07
 
 

Yaşam ışığını 1968 yılında Bafra’da gördü. İnşaat Mühendisi ve aynı sektörde yazılım geliştiren bir ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster