Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
635
 

Gıdası stres olan insanlar...

Gıdası stres olan insanlar...
 

img244.imageshack.us/.../ofkekontrolu1wy0.jpg


Geçenlerde gazetelerde ilginç bir yazı dikkatimi çekti. Prof. Dr. Servet Öztürk sanılanın aksine kısa süreli stresin kalbe yararlı olduğunu söyledi. Kısa süreli stres insanın uyuşukluğunu alıp, kişiyi canlı tutarmış. Kısa süreli stresin yararlarını ise Prof. Öztürk şöyle anlatıyor.

- Çünkü stresin sonunda gevşeme ve sorunun üstesinden gelme keyfi vardır.

Profesörün açıklamasına göre insanlar belki de farkında olmadan stresli ortam yaratmaktan keyif alıyorlarmış.

Stres açığa vurulmalı mı?

Doktorlar uzun süre stres altında olan kişilerde iki tip davranış biçimi ortaya çıktığını söylüyorlar. Bazıları stresi açığa çıkarır yani sinirli davranışlar gösterir ya da çevreye bağırıp çağırır. Bu tür davranışlar stresin atlatılmasına ve zararlı etkilerin yok edilmesine neden olur. Ancak bazı tip davranışlar vardır ki; kişiler stres altında olmalarına rağmen bir reaksiyon göstermez, stresi içlerinde uzun süreli yaşadıklarından ve açığa vurmadıklarından kalp hastalıklarına yakalanma riskleri yüksektir. Bunun için doktorlar ikinci tip kişilere spor yapmayı öneriyorlar. Spor sonrasında ortaya çıkan keyifli gevşeme stresi ortadan kaldırırmış.

Bazı kişiler vardır ki, stres onların gıdaları olmuştur. Bu kişiler kendilerine hakaret edilmesinden de hoşlanırlar, bunun için de önce hakaret etmeyi kendilerine görev bilirler. Çünkü kendilerine hakaret edilmesi onlara zevk verir. Etrafta stres yaratıp, ortalığı karıştırmaktan da sonsuz zevk alırlar .Ancak buna karşılık siz tepki verirseniz, bu stres sizi etkilemez. Ama hiç bir tepki göstermez, sessiz durursanız yakında olası bir kalp hastalığına yakalanabilirsiniz.

Benden söylemesi....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

stresli insan da stres yaratan yazılar da benden uzak olsun. İsteyen istediği kadar stresle kendi yaşamını kısaltabilir tabi, başkasına müdahil olmayayım :)) Sevgilerimle komşum.

Nilgün Akad 
 08.11.2009 19:49
Cevap :
:) Bence siz hiç bulaşmayın bu işlere. Herşeyin başı sağlık. Öyle değil mi? Sevgi ve selamlarımla.  09.11.2009 0:08
 

olurda bir gun isi gucu birakip dertlerden siyrildigimda, hayalim bu yuzdendirki karayiplerde nufusu yuzu asmiyan bir adaya yerlesmek. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 07.11.2009 20:40
Cevap :
Sayın Newyorker,
Ne güzel bir hayal bu. Öyle bir yerde insan, huzur içinde çok uzun yaşar diye düşünüyorum. Umarım hayaliniz bir gün gerçekleşir. Saygı ve selamlarımla.  07.11.2009 22:45
 

"nev-i şahsına münhasır" tiplerdir. Kendilerine direkt bir suçlama olmadığı halde, en ufak bir gönderme dahi olmadığı halde, üzerlerine alınırlar yazılanlardan gocunurlar. Arsızca ve hayasızca cümleler kurup saldırıya geçerler. Hiç üşenmezler oturup seviyesizce yazılar dahi yazarlar. Bu gibi durumlarda bahse konu tipler için tepişme zamanı gelmiştir. Tedavisi ve çaresi yoktur. Kendi hallerine bırakılmaları gerekmektedir.
Selam ve sevgilerimle...

TEKBAŞINA 
 07.11.2009 20:13
Cevap :
Sayın Tekbaşına,
Ne olursa olsun o seviyesizce yazıları okuyanlar bir tepki vermeli diye düşünüyorum. Sessiz kalıp, meydanı o tiplere bırakmamak gerekir. Bu toplumu bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Saygı ve selamlarımla.  07.11.2009 22:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3176
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster