Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '18

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
93
 

Güncel Olabilmek ve Ceza Ehliyeti

Güncel Olabilmek ve Ceza Ehliyeti
 

İnsan doğup yaşama adapte olmaya başladığı beş yaşına kadar güdüleri ve aile kültürüyle şekillenirken, beş yaşından itibaren anaokulu ve ardından zorunlu eğitimle 13 yıllık teorik sürecini yaşamaktadır. Bu süreç birçok bireyin doğasına uygun olmadığı gibi bazı yetenek ve becerilerinin körelmesine bile neden olabilmektedir.

Zorunlu eğitimden sonra yükseköğrenime geçiş, yeterlilik ve istem gerektirmektedir. İster yükseköğrenime devam edilsin ister o noktadan itibaren hayata başlansın sonuçta ya eğitimle ya da uygulamayla gelişim yaşanmaktadır.  

İnsan hukuken ceza ehliyetine sahip birey olarak yaşama devam ederken günlük yaşam becerisi güncel olabilmesine, yaşam prosedürünü bilmesine ve araçlarını kullanabilmesine bağlıdır.   

Bireyin yaşam prosedürü (kendisinin haberi olmadan) ebeveynlerin nüfus müdürlüğüne kayıt ettirip cüzdan verilmesiyle başlar. Sorumluluk doğuran ergenliği bir şey öğrenmeden geçer 18 yaşına geldiğinde de eğitimini almadan ve kendisine tebliğ edilmeden CEZA EHLİYETİNE kavuşmasıyla bağımsız hareket edebilecek birey haline gelir.

ANCAK; ergenlik, hukuki sorumluluk, askerlik, meslek edinme, sosyal ve ekonomik yaşamı devam ettirebilme gibi  http://blog.milliyet.com.tr/sahsin-hukuku--yasamsal-ehliyetler/Blog/?BlogNo=84744  linkli blogumda yazdığım ‘şahsın hukuku ve yaşamsal ehliyetlere’ dair hiçbir eğitim almadan yaşama devam edilmektedir.

GÜNCEL olabilmek için ilgili kamu kurumlarının vatandaşlara gereken periyotlarda programlar yapması gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum. 

Kadri KANPAK  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Kadri Kanpak; Önemli ve yazılması gerekli bir yazı.İnsan anayurdundan dünyaya geldiğinden itibaren insanlık vasıflarına ulaşmak için çeşitli merhalelerden geçer.Ne çare ki şartlar öyle zorlaştı ki kimin hangi yoldan geçeceği belli değil.İşte o nedenle yaratılış gayesinden uzaklaşıyoruz.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 30.10.2018 0:24
Cevap :
Değerli Burakgazi, yaşam seyrinize ve tecrübenize hitap eden bir konu insan ve vatandaş olmanın minimum özelliklerini ve sorumluluklarını kapsayacak bilinç programı olmadıktan sonra düzenli saygılı yaşam giderek zorlaşıyor. Konuşmamız ve düşünmemiz gereken bir konuya yorumla katkınıza teşekkür ediyorum. Saygılar.   30.10.2018 9:40
 

Çok önemli bir yazı gerçekten, aynı şeyleri düşünüyoruz

Kerim Korkut 
 28.10.2018 7:44
Cevap :
Ama bir şey yapamıyoruz...  29.10.2018 8:54
 

İnsanın kader dönemeçlerine öylesine çok engeller yerleştirilmiş ki düşe kalka yoluna devam eder ama mutlu yolun sonuna bir türlü varamaz.öylesine ki bu genetiği dikenli yol kendinden sonraki nesillerini de zora sokar.Çünkü zihin üretmeyi unutmuş tembel beyinler ne düşünmeyi,sorgulamayı ne değişim ve gelişimi ne de yeniliği isterler.Kendilerine verildiği kadarla idare etmeye çalışırlar...selamlar.

Abbas Oğuz 
 25.10.2018 23:00
Cevap :
Sosyolojik evrimin temeli olan eğitim sistemi rasyonelleşmediği sürece yorumunuzu yaşamaktan başka bir durum tesadüfi olabilir ki; o da mümkün görünmüyor. Sevgiler.   29.10.2018 8:57
 
 
Toplam blog
: 610
Toplam yorum
: 2065
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1160
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster