Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '19

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
155
 

Güneş Işığının Faydaları

 Yaz yaklaştı deniz mevsimine az bir zaman kaldı, gerçi yabancılar halen ilkbaharda bile denize giriyorlar.

Geçen sene Fethiye’de plajda bir hanım beyin kanaması olmuştu. Herkes koşuşturdu ambulans geldi hanım yakındaki hastahaneye kaldırıldı. Meğer o hanım saatlerce güneşin en yoğun geldiği zaman öğle saatlerinde güneşte kalmış.

Güneşte yanayım bronzlaşayım derken sağlığımızdan olmayalım. Evet,  güneş ışığının birçok faydaları var işte o faydaları sizlere araştırdım. Sağlıklı mutlu günler.

NAHİDE ÇELEBİ

 

Güneş ışığı ile D vitamini alırız. Tek kaynağı güneş olan D vitamini sayesinde vücudumuz kalsiyum emilimi yapar. Kas ve kemik sisteminin sağlıklı olmasını sağlar,

Güneş ışığı içinde bol miktarda melatonin vardır. Melatonin salgısı uyumamızı sağlar. Bu nedenle güneşte kaldıktan sonra çok rahat uyuruz.

Güneş ışığı sayesinde romatizma, kas ve eklem ağrıları azalır, Böbrekler, karaciğer için faydalıdır, enerji veriri ve yorgunluğu alır, Depresyonu engeller, sağlıklı gözler için gereklidir, Kemik erimesi ve raşitizme iyi gelir, Kolesterolü düzenler, lösemi, kan, meme, kolon ve prostat kanserine iyi gelir, Sırt ağrılarına, performansı arttırmaya iyi gelir.

Güneş ışığının faydaları en fazla çocuklar ve bebekler içindir. Kas, iskelet sisteminin sağlıklı olması için çocuklar ve bebekler güneş ışığına maruz kalmalıdır. Fakat, güneşin yoğum olduğu saatlerde değil, öğleden sonraları başında başlık olacak şekilde bebekleri günde 2 dakika ile güneşe çıkarmalı daha sonraları bu süre 30 dakikaya kadar çıkarılmalıdır. Uzun süre ve korumasız olarak güneşte bırakılan çocuk ve bebeklerde güneş çarpmaları ve yanıklar oluşabildiğinden dikkatli olunmalıdır.

Yetişkinlerde güneş ışığından faydalanmak için, 15-20 dakika kadar güneşte kalmak yeterlidir. Bronzlaşmak için uzun süre güneşte kalmak, ciddi cilt sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle dikkatli olunmalı ve güneş koruyucusu kullanılmalıdır. Beyin kanaması, baş dönmesi, ani tansiyon düşüklüğü, cilt kanseri, güneş çarpması, deri yanıkları güneş ışığında fazla kalma ile oluşabilir. Bu nedenle öğlen saatlerinde güneşe çıkılmamalıdır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nahide Hanım,belirttiğiniz gibi güneş belli saatlerde yararlı,fazla güneş de zararlıdır.Yerinde bir uyarı.Sağ ol.

Hüseyin Başdoğan 
 27.04.2019 16:11
Cevap :
Sayın Başdoğan! Her şeyin azı karar çoğu zarar derler.Güneş ışığı yararlı ama belli saatlerde çıkmak fazla durmamak gerek.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  27.04.2019 19:52
 

Sevgili ablacığım, güneş ışığının faydaları konusundaki aydınlatıcı yazına çok teşekkürler. Güneşin aydınlatan ve ferahlatan bir özelliği açısından konuyu ele alacak olursak, benim gibi karamsar tiplerin, güneşe rağmen ruhundaki karanlık hiç aydınlanamıyor. ABD ve Fransa'nın Türkiye'yi soykırım hakkında suçlayan , asılsız ve mesnetsiz iddiaları yanısıra, Ankara Çubuk'ta CHP Başkanına karşı yürütülen linç girişimi, endişe ve üzüntü yaratmıştır. İşte bu ahvalde içimdeki üzüntü ve karamsarlığı, güneş ışınları aydınlık bir mecraya götüremiyor, yüzüm gülmüyor, umutlarıma güneş ışınları yansıyamıyor. Söyleyin güneşe, artık bu karanlık perdeleri yırtsın ki, ruhumuz ve yüzümüz aydınlığa kavuşsun. Sevgiler.

Refik Başdere 
 26.04.2019 9:54
Cevap :
Sevgili kardeşim Refik! Sakin ol kendini bu kadar üzme.Değerli yorumun için teşekkürler, selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  26.04.2019 14:40
 

Hem de ne fayda. Esen kalınız.Nahide Hanım, bilgisayara fazla girmediğimden kısa yazıyorum ileride güzel yorumlar yazmak üzere.

Şahin ÖZŞAHİN 
 24.04.2019 20:27
Cevap :
Sayın Özşahin!Önemli olan sizin bir an önce sağlığınıza kavuşmanız, inşallah o da olacak.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  24.04.2019 22:44
 

Herkes gölgeden yürür ben güneşin altında yürürdüm. Bana deli derlerdi. Meğer deli değilmişim, doğru yapıyormuşum.

Kerim Korkut 
 24.04.2019 16:23
Cevap :
Kerim kardeş bilinçli olmak gerek.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  24.04.2019 20:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1770
Toplam yorum
: 10824
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 993
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster