Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
754
 

Günümüzün kahramanı : Karlıova kaymakamı

Günümüzün kahramanı : Karlıova kaymakamı
 

bingoltv.com


Bu günlerde, tam karlı, fırtınalı kışın  ortalarındayız.. Güzel ısıtılmış, kaloriferli evlerimizde her şey güzel de… Taa o uç noktalarda, taşrada; o uzak köylerde; köylerimizde insanlarımız ne yapar ne ederler çoğu kez bilmeyiz. Çoğu kez tahmin bile edemeyiz…
 
Fakat oralarda öylesine öyküler yaşanıyor ki, çoğu kez o öykülerin içerikleri, gerçekleri vede filmleri aşıyor ; olağanüstü boyutlara uzanıyor.
 
Artık kahramanlar yalnız cephelerde değil. Ben inanıyorum ki, bütün öğretmenlerimiz birer kahraman… Birer  “Akıncı”,  birer uç noktası askeri. Şimdi o kahraman öğretmenlerimize, kaymakamlarımız da katıldı..
 
Dinleyin bu hikayeyi:
 
Bingöl’ün Karlıova ilçesinin yeni atanmış bir kaymakamı var . 
 
“3 Eyl 2014 - Elazığ'ın Ağın ilçesi Kaymakamı Levent Yetgin Karlıova Kaymakamlığı'na atanırken, Karlıova Kaymakamı Selim Çomaklı Bartın'ın Kurucaşile’ye atandı…” ...
 
Yetkin Kaymakam hoş geldi, sefa geldi. Ama bu yerler : Bitlis, Hakkari… Kolay yerler değil ki.. Elbette genç kaymakamımız bu durumu biliyordu.
 
Kış kıyamet bastırdı… Kar yolları kapattı. Belki bazıları için bu normaldi ama Karlıova’nın Çiftlik Köyü’nde oturanlar için değil. Niye?
 
Haber Şöyle: 
 
“BİNGÖL'ün Karlıova ilçesine bağlı Çiftlik köyünde, kardan yolun kapanması, elektriklerin kesilmesi ve solunum cihazını çalıştıran jenaratörün yakıtının bitmesi nedeniyle ölümle burun buruna gelen 85 yaşındaki solunum hastası Hüseyin Yalçın'ın imdadına Karlıova Kaymakamı Levent Yetgin yetişti. Kaymakam Yetgin, 4 saatlik yol açma çalışmalarından sonra köye ulaşarak solunum hastası Yalçın'ın jenaratörü için gerekli benzini getirdi.” (haber3.com)
 
Burada söylemesi kolay, anlatması çok  kolay ama… Karlıova’dan o karlı havada; yol iz belli değilken gidip, bir insanın hayatını kurtarmak, hiç de kolay değil… Ama bu oldu… Gerçekleşti…Nasıl?
 
“Karlıova İlçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan 30 haneli Çiftlik Köyünün yolu, kardan kapanıp elektrikler kesilince, solunum yetmezliği olduğu için solunum cihazına bağlı yaşayan 85 yaşındaki Hüseyin Yalçın'in cihaz için kullandığı jeneratörün yakıtı bitti. Nefes alamadığı için fenalaşan Yalçın'ın kızı Sibel Yalçın, Karlıova Kaymakamı Levent Yetgin'i telefonla arayarak yardım istedi. Köyde elektriklerin 4 gündür kesik olduğunu, babasının her gün 16 saat oksijen makinesine bağlanması gerektiği ve elektriğin olmamasından dolayı kullandıkları jeneratörün yakıtının bittiğini söyleyen Sibel Yalçın, babasının fenalaştığını söyledi.”
 
Bu hasta şehirde olsa, hastanesi olan bir yerde olsa işler kolaydı. Ama hasta Hakkarinin, Karlıova ilçesinin Çiftlik köyünde olunca işler çatallaşıyordu. Hastanın kızı Sibel Yalçın çeşitli yetkililere ulaşmaya çalıştı, olmadı… Kar yolları kapamıştı... Sonunda güçlükle Kaymakamın kendisine ulaşmayı başardı… Ve ona 85 yaşındaki babasının durumunu anlattı. Solunum cihazı bir süre daha çalışmazsa adam ölecekti.
 
“Hemen harekete geçen Kaymakam Levent Yetgin, tipi ve fırtınanın devam ettiği ilçede hastanın oksijen makinasını çalıştırmak için köyde bulunan jeneratör için bir bidon benzin alarak Kaymakamlığa bağlı bir araç ve bir dozerle köye gitmek için yola çıktı. Kapalı olan köy yolunu açan dozerle beraber köye 4 saatte ulaşan Kaymakam Yetgin, Hüseyin Yalçın'ın bulunduğu eve gelerek hastanın yakınlarına yakıtı teslim etti. Kaymakamı fırtınalı havada karşılarında gören Hüseyin Yalçın ve kızı Sibel Yalçın, çok şaşırdıklarını ve duygulandıklarını ifade ettiler. Sibel Yalçın, 4 gündür evlerine fırtınadan dolayı hiç kimsenin gelemediğini, sadece ilk olarak Kaymakamın geldiğini ifade ederek kendisine teşekkür etti.
 
Kaymakam Levent Yetgin ise, "Köyümüzde daha önce sıklıkla yaşanan elektrik kesintisinden dolayı mağdur olduğunu ifade eden ailemize jeneratör yardımı yapmıştık. İlçede yaklaşık bir haftalık tipi ve fırtınadan dolayı köyün elektriklerinin kesik olduğunu kendilerine bildiren Sibel Yalçın'a yardım etmek için arkadaşlarımızı konu ile ilgilenmelerini söyledim. Hüseyin amcayı daha önce tanıdığım için hem onu evinde ziyaret etmek istedim, hem de fırtınadan dolayı yolları kontrol etmek için ben de arkadaşlarımıza eşlik ederek buraya geldim" diye konuştu….”
 
“Köy ziyaretinin ardında ilçeye dönmek için yola çıkan Kaymakam Levent Yetgin ve beraberindekiler, yolun tekrar tipiden dolayı kapanmasıyla, yolda yaklaşık 2 saat mahsur kaldıktan sonra kar araçlarının yardımıyla ilçeye ulaşabildi.” (http://www.haber3.com)
 
Görüyor musunuz günümüzün kahramanları nerelerde ve nasıl insan hayatına değer veriyorlar;  onları kurtarmak için nasıl da ellerinden geleni yapıyorlar.
 
Bugünkü  “Yaşam Madalyasını” bu kaymakamızın, boynuna sevgiyle asıyorum. Kendini harcamak bahasına, o köye gitti ve bir insanın hayatını kurtardı. Bunu hiç kimse kolay kolay tasavvun edemez; gerçekleştiremez. Ama o yaptı.
 
Ne güzel hala  “Kahraman”larımız var ve onlar en uç noktalarda bu yurdun insanları için çalışıyorlar. Bunu bilmek bile Büyük İnsanlık adına bizi sevindiriyor.
 
Sağol Kaymakamım. Sağol genç arkadaşım. Vatan sana minnettardır.
 
 
http://www.haber3.com/solunum-cihazina-bagli-hastanin-imdadini-karliova-kaymakami-yetisti-3126912h.htm#ixzz3OLYDvSIb
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 780
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster