Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1766
 

Gurbet, hasret, sıla

Gurbet hasret ve sıla sözcüklerinden herhangi biri akla geldiğinde pek çok insan için her biri diğerini çağrıştırır. Sıladaysanız mutlaka gurbette hasretini çektiğiniz biri ya da  birileri  vardır. Ya da siz gurbetteyseniz sılada sizi  özleyen birileri  mutlaka vardır.

Bu sadece insan da değil, gurbetteyseniz sıladaki  çiçeği, böceği, dalı, yaprağı, yağmuru, toprağı, yahut bir ağacın altında  içilen çayları  anımsıyor ve özlüyor olabileceğiniz gibi  üstünüzü başınızı boyamak pahasına  dallarından kopararak yediğiniz  doyumsuz meyveleri de olabilir, kana kana su içtiğiniz çeşmenin başı da,  hayranlıkla çeşmeden su içişlerini izlediğiniz kuzusu  koyunu da olabilir.  Kaldı ki ben tüm canlıların vefa duygusu olduğuna inanıyorum. Zira  annesinden ayrılan bebeği  sadece annenin eski çamaşırlarını koklatarak uyutabilenler gördüğüm gibi bakıcısı (yaşadığı evin sahibi) gittikten sonra kaybolan, kısa süre   sonra ansızın ölen hayvanlara, kuruyan çiçeklere ve  süt vermeyen ineklere  de şahit oldum. Biz  kendimizi avutuyoruz belki de  en duygu yoğunluğu biz de diyerek,  yaşayan her can kendine göre değerlere sahip  yeter ki farkına varıp yaşam hakkına saygılı olabilelim.

Hayatta en çok babamın hasreti oldum ben,  önce  bebekliğimde  O benim gurbetim ben O'nun hasretiydim. Büyüdüğümde  giden ben oldum  evlenerek  kalan  O idi ve bir hasret türküsü duymayagörsün radyoda hemen otobüs terminaline koşar ertesi gün İstanbul'da olurdu.  Anadoluda olağan sayılan erken evlilikler pek çok acıyı da beraberinde getiriyor.  Babam da askerden evvel evlenmiş  dolayısıyla kendisi  askere gitmeden de ben doğmuşum,  annem  babaannem ve dedemle beraber  yaşamaya devam  ediyor hepsi  beraber beni büyütüyorlarmış, babamın tüm mektuplarında ilk ricasıymış benim fotoğrafımı istemek ama ne mümkün maddi manevi imkansızlıkların yanında öyle genç kadın çocuğunu alıp sokaklarda gezemez, hele fotoğrafçıya gidebilmek her kula kısmet bile olmaz zaten, ısrarlara dayanamayan dedem  götürüp bir fotoğraf çektirmiş ve göndermişler babama en değerli mücevherler gibi  nasıl sakladığını yıllarca bıkmadan anlattı. Bir ailenin hele de tek çocuklu  bir ailenin ilk torunu, anne babanın büyük çocuğu olmak pek çok sorumluluğa ilaveten çok da şans getiren  bir olay, her şeyden önce sevgiye doyarsınız, ruhunuza aldığınız yoğun  sevginin  gücüyle kendinize güven duyarsınız. Allah sağlıklı ömür versin anneme, Nur içinde yatsınlar  babaannem, dedem  ve  babam!..

Bu yüzden çok derinden etkiliyor beni şiirler, şarkılar, yaşam öyküleri, bu yüzden çok iyi anlıyabiliyorum  Nazım'daki sıla hasretini, Can Yücel'de baba özlemini,  Aziz  Nesin'in babasıyla dost ellerini,  düşman bakışlarını, Cemal Süreya'daki  öldükten sonra yoğunluğu daha çok anlaşılan baba sevgisini   daha nice  gurbet  şarkıları, hasret  şiirleri, sıladan gelen yaşam öyküleri  sonsuz selam ve saygıyla anıyor herbirine rahmet diliyorum.  Şimdilerde  gelişen teknolojiyle  beraber  eski etkisi kalmasa bile  GURBET, HASRET VE SILA  sözcükleri beni hala derinden  etkiler.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünyaya gelişimiz ne kadar benziyor yarenim :) gülümsedim ben de bir tanecik olan ve askerde babama gönderilen resmimi arayıp duruyordum. Bebekliğime dair tabi ha buldum ne olacak bilmiyorum ama bulma çabaındayım işte..Duygusal yazınla duygulara boğulan ben sevgilerimi yolladım yarenim..

Tülay EKER 
 07.12.2013 9:23
Cevap :
Biz de kendimizi avutuyoruz görüyoruz ve öyle seviyoruz karşımızdakileri diye, oysa ki kalp seçiyor dostunu gözden önce sevgili Yarenim, işte kanıtı! ben de bulamıyorum o fotoğrafı artık mümkün de değil zaten, kim bilir daha ne çok ortaklığımız var bir de oturup konuşabilsek, inşallah oda olacak, duygusu da güzel yarenime sevgilerimle teşekkür ediyorum  08.12.2013 22:36
 

İnsanın içini hüzün kaplar, gözlerini de nem... Yürekten yüreğe köprü kurarsınız özleminizi hasretinizi azaltmak için. Bu dünyada yaşayan için günün birinde belki bir kavuşma ümidi var. Lakin ölen için bilemiyoruz. Benim için de babam çok değerli idi. Onu gencecik yaşında kaybettim. Allah tüm bu dünyadan ebedi hayata göç edenlere Rahmet etmesini diliyorum. Güzel bir yazı idi. Emeğinize yüreğinize sağlıklar diliyorum. Sevgiyle ve mutlu kalın.

Hanife MERT 
 06.12.2013 22:31
Cevap :
Sağolun Hanife hanımcığım, haklısınız hüzün ve nem kapladı hatta daha fazlası oldu da olsun çok sevdim ben bu uğra(YA)şı, teşekkür ederim sevgilerimle  08.12.2013 22:32
 

Bir yazı okumuşsunuz ve yazacak bir şeyiniz yok. Demek ki hasret düğümlenmiş yüreğinizde...

Kerim Korkut 
 02.12.2013 19:28
Cevap :
Teşekkür ederim saygılarımla  03.12.2013 0:29
 

Teşekkürler bu güzel yazı için. Ne zaman gurbet dense anacığımı hatırlarım. Hep gurbette mi yaşar memurlar derdi babamın yer değiştirmeleri yüzünden. Bu kısa yolculuk için teşekkürler, sevgiyle

Sevim Karaman 
 02.12.2013 15:39
Cevap :
Önce geciktiğim için özür dilerim. Sevim hanımcığım biraz sağlık sorunu yaşıyorum bir süredir. Çok teşekkür ederim değerli yorumunuza sevgilerimle  07.12.2013 9:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 205
Toplam yorum
: 3105
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 340
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Kendini tarif etmek en zor eylem sanırım, yaşıyorum, okuyorum yazmaya özen gösteriyorum. Ve iyi k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster