Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
797
 

Güzellik, getirdikleri ve götürdükleri

Güzellik, getirdikleri ve götürdükleri
 

Güzel bir kadın olmak günümüzün fazlasıyla önemsenen bir olgusu.

Görece bir kavram olmakla birlikte estetik bilgisinin bilinç üstüne çıkardığı net tanımları da içinde barındıran bu olgu binlerce yıldır, insan beyni ve yüreğini üretmeye sevkeden bir özlem ve arzudur. Değişen koşullar içinde genellikle bir kazanım gibi görünmekteyse de, güzel olan kadınların aslında bir çeşit dışlanmışlık yaşadığını düşünmüşümdür hep.

Çünkü onlar, rekabet ve kazanç hırsını körükleyen bu özellikleriyle ya kullanılır ya da yalnız bırakılırlar. Bu durumun farkına varacak kadar uyanık olanlar, olayları ve durumları kendi leyhlerine geliştirebilseler de , çevrelerinde varolan rekabet veya kazanç hırsının kendilerini hırpaladığı gerçeğiyle birlikte yaşamak zorundadırlar.

Bir kere güzel bir kadının etrafında, sırf ilgi görüyor diye, fırsatını buldukça aşağılama ve dışlama yoluna gidecek bir grup hemcinsi mutlaka vardır.

Güzel bir kadının çalıştığı işyerinde, sırf kara kaşı kara gözü için terfi aldığını düşünen ve bu yüzden ayağını kaydırmaya çalışan bir grup erkek de vardır.

Bu kadına sırf kara kaşı kara gözü için terfi verdiği fikrini uyandıran bir grup erkeğin varlığı da yadsınamaz tabii.

Sonra güzel bir kadın ya ayaküstü flörte 'hep açıktır', ya da yüz vermeyeceği gerekçesiyle 'fantastiktir' dolayısıyla, çevresindeki erkekler için de onların eş ve sevgilileri için sevimsiz bir varlık halini alabilir, ya da birlikte olduğu kişinin içinde hep bir 'kaybetme korkusu' yaratır. Bu korku da ne kadar masum olsa da güzel kadının hareket alanını epeyi daraltmaktadır.

Bu nedenledir ki gardını yüksek tutmalıdır, dolayısıyla istemese de burnunu da yükseklere yöneltir.

Başka bir yön daha var ki, en önemlisi:

Varlığını kendisi de güzelliğiyle tanımlamaya başlarsa, yani toplumun dolduruşuna gelir, özgüvenini güzelliği ile paralel tutarsa, daha 'güzeller' ortaya çıktığında burun direklerinin sızlamaması, yalnızlığının derinleşmemesi içten bile değildir.

Kısacası

Güzel olmak adına milyonların harcandığı günümüz dünyasında, doğuştan bu özelliğe sahip olmak pek çok kapıyı açıyor görünse de, toplumsal yaşamın her alanında, yaptığı, anlattığı ya da ileri sürdükleriyle değil güzelliğiyle dillenen kadın bir noktada dağılmaya her zaman çok açıktır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel söyledin Sevgili Zülal gerçekten çok güzel olmak böyle birşey sanırım..Artılarının dışında eksileride fazla..En iyisi çok güzel olmamak galiba, birde insanın aklı, yüreği güzel olsa daha iyi bence..sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 27.02.2008 15:37
Cevap :
Bu yazıyı Britney Spears ın bunalıma girdiği dönemde yazmıştım. Standart üstü güzel olmak da taşımak da zor olsa gerek. Teşekkürler, sevgilerimle  27.02.2008 15:49
 

Emeginize tsk eder ve islerinizde basarilar dilerim. Guzel ve ayni zamanda bilgili ve onurlu bir bayanin acamayacagi kapi yoktur. Buda, bence sevimli ve hos bir ayricalitkir. Saygilar Elif_e

Elif_e 
 22.04.2007 2:58
Cevap :
Haklısınız:). Katkınıza teşekkürler.  23.04.2007 8:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1054
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster