Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1079
 

Hakkari saldırısı ve intikam söylemleri!

Hakkari saldırısı ve intikam söylemleri!
 

Yine bu sabaha hepimizi derinden sarsan, üzen ve ürküten bir çatışma haberi ile uyandık, Hakkaride geceden başlayan çatışmanın bilançosu sabaha bomba gibi düştü, rakamlar net olmasa da 26 gencecik çocuğumuz yaşamnı yitirdi bir o kadarıda yaralandı, ilerleyen saatlerde can kaybının artacağından endişe ediliyor.

Haber bu kadar kısa "yüreğimiz yandı, alçaklar, hain saldırı, vs.vs. başlıkları ile ajanslara düştü Hakkari saldırısı; mamafih bu ne ilk ve böyle devam ederse sona da benzemiyor gibi, yine gençlerimiz durmadan birbirilerini vuracak,kıracak,öldürecek, bu sabaha 26 askerin yaşamını yitirmişliği ile uyanacağız, yarın sabah bir o kadar pkk militanının ölümü eklenecek, bir kısır döngü; acı ve ölüm bir "bumerang" gibi dönüp dönüp bağrımıza bir hançer gibi saplanıyor.

Kuşkusuz bu acı haber vicdan sahibi herkeste derin üzüntü yaratmış olmalı, her olayın sıcaklığı karşısında tepkimizin düzeyi ve öfkemiz normalin çok üstünde olabiliyor, özellikle milliyetçi duyguların kontrolden çıkması ve istenmeyen tepkilerle karşılaşmamız olası; lakin yaşanan bu olayları, bu can kayıplarının önüne geçmek adına toplumsal muhalefetin oluşmaması bizim bu tarz menfur olaylarla karşılaşmamıza neden oluyor.

Olay sonrası tv ekranlarında boy gösteren emekli asker sözüm ona strateji uzmanlarının(!) "terör örgütünü vuralım, bombalayalım, tek bir tanesi hayatta kalana kadar hepsini öldürelim" söylemlerinin bu sorunun çözümü adına olumlu bir yöntem olduğunun kabulü bir yana eminim ki her akli selim insanın bu zatlara "madem vurmak-bombalamak çözüm ve siz hep bu yöntemlere başvurdunuz o halde neden bu sorun hala ortada?" diye sorası geliyordur.

Denenmiş askeri ve silahlı çözüm yöntemleri ile ne pkk tasfiye edilebiliyor, ne Kürt sorunu çözülüyor ve ne de ülkede asayiş sağlanabiliyor.

Hakkari saldırısı artık bir dönüm noktası olmalı, akan kanın kanla temizlenmeyeceğini, intikam ve misli ile karşılık verme söylemlerinin bu sorunun daha da şiddetli bir hal alarak devam edeceğini bilmek gerekir.

Özellikle toplumun ileri gelenlerinin savaş ve ölümün son bulması adına  hem ülkede ve hemde bögede kalıcı barışın sağlanması adına sorumluluklarını yerine getirmeleri, insanların provakatif eylem ve söylemlerden uzak durması adına çok dikkatli olmaları gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kimle masa başına oturacaksın,kaçakçılıkla, eroinle ,tacirlikle yılda bilmem kaç milyar dolar gelir elde eden pkk ilemi diyalog edeceksin? tamam oturalım masaya yılda ne kazanıyorlarsa biz bunlara ödeyelim bu parayı haraç verir gibi. sen bir Türk evladı olarak kendine yakıştırırmısın bilemem ama bana biraz abes geldi. Dağdaki çakallarda ,burada ona destek verenlerde çok çok iyi biliyorki bu ülkeyi bu milletin evladı bunlara yem etmeyecek. Çok çok iyi biliyorlarki bölünme diye birşey olmayacak ,olamaz! Bu ülke bu terör belesına 40 bin şehit vermiş az bir sayı değil bu. artık gelinen nokta öyle bir noktaki diyalog ve masa muhabbetinden çok daha fazlası lazım.Yarın ekmeğin fiyatı 5 tl olabilir veya benzinin litresi 50 tl yada denebilirki 10 yıl boyunca senin maaşını ödemiyorum. hepsi bu vatan için helali hoş olsun. ama yeterki bu terör ve yandaşlarının, işbirlikçilerinin, desdekleyen devletlerin kellesini göreyim. En azından çocuklarımıza temiz bir Türkiye bırakmış oluruz.

fatih ülger 
 21.10.2011 4:14
 

Çok doğru sayın Erdim. Bu memleket artık barış için gerekli her türlü adımı, ki bu adımlar sadece masa başında atılabilir, atmalı. Dişe diş, kana kan; vurma kırma söylemleri acizaneliktir sadece... Acılı ailelere Allah'tan başsağlığı dilerim...

ad yok 
 19.10.2011 21:26
 

Bu kaçıncı dönüm noktası? Önce Ramazan ayının bitmesi gerekiyordu. Şimdi ne? 26 asker, 5 polis, 3 sivil toplam 24 şehitten bahsediyoruz. Bunlar rakam olunca kolayda, bu canlardan biri sizin ocağınızdan olsa, böyle yazabilecek miydiniz? Ne yani, PKK her gün asker, polis can alırken, operasyon yapmayacak, barış naraları mı atacağız? Bu kan yerde dururken, üzerinde açılım halayı mı çekeceğiz? AKP iktidarı boyunca, TSK ne zaman operasyon yaptı? Hep savunma da kalmadı mı? Savunmada olduğun sürece kayıp vermeye devam edersin. Gençlerimiz birbirini vuracak demişsiniz. Dağdaki PKK'lı sizin genciniz olabilir ama benim değil. Milletimin kanını döken, bebelere kurşun sıkan hiç bir cani benim gencim filan değildir. Biraz insaf, vicdan lütfen... Saygılarımla...

Murat Yazmacı 
 19.10.2011 14:23
 

Savaş çığırtkanlığı ve şovenist söylemlerle hiç bir savaşın sonlanmadığını yönetenler de bal gibi biliyor ama...işte bu ama noktasında BARIŞ'ın gelmesi işine maalesef kar-zarar hesapları giriyor ki bu da savaş tacirlerinin işine gelmiyor ...ve dediğiniz gibi insan olanın içi yanıyor her toprağa düşende...

sevtap özkahraman 
 19.10.2011 14:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 519
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster