Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '09

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1062
 

Hastalığın teşhisi, tedavisi ve doğal ilaçlar

Hastalığın teşhisi, tedavisi ve doğal ilaçlar
 

İnt alınmıştır


Tıp bilimini; hekimler marifetiyle insanın şikayetleri doğrultusunda hastalıklarını teşhis edip tedavi etmeye çalışan bilim dalı olarak biliyoruz ve rahatsızlandığımızda hekimlere gidiyoruz.

Tıp Doktorlarının hastalığı teşhis ettikten sonra yazdıkları reçeteler eczanede satılan (genelikle yan etkisi olan) endüstriyel ilaçlardan oluşmaktadır ve doğal ilaç yazan hekim çok azdır buna karşın bilindiği kadarıyla bitkisel kökenli ilaçlar gelişkin ülkelerde yüksek oranda kullanılmaktadır.

Günümüzün en etkin iki kitle iletişim aracı olan TV ve İNT bilgi karmaşasyla insanı aptala çevirmektedir. Endüstriyel ilaçlar mı? Doğal ilaçlar mı? daha doğru diye.

Ben (yan etkisi olmayan) bitkisel kökenli ilaçların daha doğru olduğunu düşünüyorum ama 'mütehassıs hekimler' bu ilaçları önermiyor buna karşılık doğal ilaçları önerenler ya bazı uzman olmayan hekimler veya ziraat mühendisi gibi farklı bilim dallarındandır. Ancak ne yazık ki onlarda teşhis formasyonuna yetkisine sahip değil ve doğal bitkilerden üretilen vitamin diye adlandırılan ilaçlar da diğerlerine göre çok pahalıdır. 

Bu konuya Sağlık Bakanlığı, Tıp Fakülteleri ve Türk Tabipler Birliği açıklık kazandırmalıdır ki biz potansiyel hastalar neyi niçin seçtiğimizi bilerek bilinçle hareket edelim.

Yoksa bizlerin mutehassısların yazdığı yan tesirleri olan endüstriyel ilaçlarla, teşhis yetkisi olmayanların önerdiği doğal ilaçlar arasındaki kararsızlığı devam edecektir.

www.kadrikanpak.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kadri Bey, meslekten olmadığınız için yaptığınız hataları hoş görmekle beraber affınıza sığınarak bunları düzeltmek istiyorum. Bir kez 'karı-koca' değil, 'kocakarı' ilaçları olacaktır. İkincisi böyle netameli bir konuda doktorları pratisyen ve uzman diye ikiye ayırmanız şık düşmemektedir! Bitkisel ilaçları öneren çok sayıda uzman hekimler hatta profesör doktorlar de vardır. Dördüncüsü ülkemizde doğal ilaç diye ruhsat almış bir ürün yoktur! Doğrusu halkımız ve biz hekimler de soğuk algınlığı ve grip gibi hallerde tükettiğimiz tavuk suyu çorba, nane limon, kuş burnu ve bitki çayları gibi faydalı şeylere doğal ilaç diyoruz. Bu gibi alternatif çözümlere uzman olsun, pratisyen olsun bütün hekimler inanmaktadır. Beşincisi bu konuda söylenecek en doğru şey eczanede satılan ilaçlarla, bitkisel (doğal) ilaçların birbirinin alternatifi olamayacağı gerçeğidir. Duruma göre birini tercih ederiz, kullanırız. Yazınızın olumlu yönü bu konunun gündeme getirilmesi ve tartışılmasına vesile olmasıdır.

Dr Atanur Yıldız 
 22.05.2016 16:39
Cevap :
Atanur bey merhaba, gerek telefon görüşmemizde gerekse bu yorumunuz doğrultusunda yazımı yeniden okuyup düzenledim ve yayına verdim. Selamlar.   23.05.2016 11:34
 
 
Toplam blog
: 603
Toplam yorum
: 2048
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1143
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster