Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '08

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
1365
 

Hatalı bastı: Kırmızı bayrak

Hatalı bastı: Kırmızı bayrak
 

Pekin 2008’de Atletizm yarışlarında üç adım yarışını televizyondan izledim. Koşarak geliyor, sıçrama tahtası üzerinden itibaren üç adım atıp kendilerini kumların üzerine atıyorlar. Kumlarda bıraktıkları izlerden dereceleri anında belirleniyor. O sırada sıçrama tahtası üzerinde ayağın durumu ekrana geliyor. Kaç cm geriden bastığı görünüyor. Eğer hatalı basmışsa kırmızı bayrak kalkıyor ve milimine kadar ne kadar hatalı bastığı hesaplanıyor. Ne kadar iyi atlamışsa atlasın hatalı bastığı için atlayış geçerli olmuyor. 6 atlayışın tümünü yapabilen atlet olmuyor, Hatta bazı atletler 6 da ancak birkaç geçerli atlayış yapabiliyor.

Hatalı basma riski, uzun atlama, 3 adım atlamada atletleri kimbilir nasıl strese sokuyordur. Aynı durum Cirit, disk, gülle, çekiç atma yarışmalarında da atletleri üzüyordur.

Atlarken veya atış yaparken hatalı basan atletin ne kadar hatalı bastığı veya geriden bastığı bu kadar net bir şekilde ölçülebildiğine göre atletizm kuralları buna göre yeniden düzenlenmelidir.

Uzun atlama ve üç adım yarışlarında sıçrama tahtası yerinde dursun ancak hatalı basma sözkonusu olmasın. Referans çizginin ne kadar ilerisine veya gerisine bastığına göre mesafe ölçümü hesabı yapılsın. Böylece atletler çizgiye basma stresi olmadan daha kolay ve başarılı atlayışlar yapacaklardır.

Cirit, disk, gülle, çekiç atma yarışmalarında atış sırasında çizgiyi aşma durumunda atış geçersiz olmasın, ne kadar ileriye basmışsa, dereceden o kadar mesafe düşürülsün.

Eskiden mesafe ölçümleri uzun şerit metrelerle yapılırdı, şimdi ise ölçümlerde yeni teknolojiler kullanılıyor. Atlama veya atma için başlangıç çizgisinden sapmalar da yeni teknoloji kullanılarak belirlenip gerçek mesafenin ölçümü sağlanabilir. Böylece hatalı basma ve atma sözkonusu olmaz.

Ankara, 17 Ağustos 2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uzun atlamada olabilir bence de ama diğer dediklerinizde çok fazla avantaj sağlar.

vahde 
 20.08.2008 15:19
 

Fikir mantıklı görünse de atletizmin özüne aykırı olacağını düşünüyorum. Birinci sebep, sporun içerisinde mesele ne kadar uzağa atmak, ne kadar yüksekten atlamak gibi kavramlar değil, yapılan sporu, verilen mesafe ve kurallar dahilinde hatasız yapmaktır. Eğer hata payları sonuçlardan düşülürse bu durumda hatanın hiçbir önemi kalmaz. Bir başka önemli durum da şudur ki, örneğin 5cm ileriden atlayan atletten 5cm, 50cm ileriden atlayandan 50cm düşülsün dediniz. Bu kural işe girdiği anda kimse yerine yakın atlamaz. Örneğin uzun atlamada önemli olan kısa sürede çok hızlanmaktır. Eğer hata çizgisi kalmazsa herkes iyice hızlanmadan atlamaz. Bu ve bunun gibi yan etkiler ile birlikte hata çizgisini kaldırmak imkansız olacaktır. Fikrinizde hata çizgisinin etkisini yok etmekten ziyade, hata olduğunda bir ceza puanıyla çarpılarak dereceden çıkartılması önerilebilir. Örneğin 5 cm ileriden atlayan kişiden 10cm ceza kesilmesi gibi. Bu da sporun yetkililerinin vereceği karardır.

yyy 
 18.08.2008 0:58
 

Atletizm bedensel güç sporu değil. Bunun sebebi işte o çizgi. Yani atlet, metrelerce öteden o çizgiye odaklanacak ve bu odaklanmanın etkisindeyken hoplayıp zıplayıp (ne yapacaksa) sporunu yapacak. Kaldırmak o sporun formatını değiştirir. Yeni bir spor olur. Boksörlerin, "abi eller kiyayetsiz geliyor, tekmede atalım." Demesi gibi. O zaman başka bir spor oldu! Atlet, fiziği kadar, dikkati, hassasiyeti, odaklanması ve kondisyonunun koordine ederek hedefe koşar. Yoksa koyarsın bilgisayara CD'yi olurdu.. Saygılarımla..

Murat SEVGİ 
 17.08.2008 21:03
Cevap :
Murat Bey, bu anlattığımla kuralsızlık getirmeyi amaçlamıyoru. Mesafeleri doğru ölçmek için yöntem öneriyorum. Çıkış ve varış arasındaki en doğru mesafeyi öneriyorum. Bazı kurallar değişmeli. Çok uzun yıllar olmadı. Voleybolda topa ayakla dokunanı, kuralı çiğnedi ve saygısızlık yaptı diye hakem uyarırdı. Şimdi voleybolda ayakla top çıkarmak serbest oldu. Bu ilk konuşulduğunda da çok tepkiler almıştı ama oldu. Değişim tepki alır başta ama sonra alışılır. Saygılarımla.  17.08.2008 21:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2380
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster