Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '09

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
405
 

Hayat bugün bana ne demek istedi-3/ hastalık

Bu sabah evden çıkıp otobüs durağına doğru giderken, durağa gelmeden önce cadde üzerinde, kaldırım üzerinde 30-35 yaşlarında bir insan yere yığılmış kriz geçiriyordu: Elleri belinde yumruk olmuş, ağzından köpükler çıkıyor ve tüm bedeni titriyordu. Sara krizi geçiriyordu. Doğru düzgün bir kıyafet yoktu üzerinde ve yanından gelip geçenler bu insana ne olduğunu anlamaya çalışarak bakıyorlardı sadece. Belki elbiselerinin salaşlığından olacak, dilenci olarak gördükleri insana, biraz korku biraz da iğrenmeyle bakıp geçiyorlardı. Kimse durup yardım etmiyordu, herkes kendi işine bakıyordu.


Sonra!


Sonra ben de yürüyüp geçtim yanından, diğer insanlar gibi bakarak ona ve her bakışta insanlığımdan bir parçayı daha geride bırakarak. Belki de sara krizi olduğunu bildiğimden ve birazdan bu insanın kalkıp gideceğini bildiğimden, ama o kalkıp gitse de, bizim ön yargılarla şekillenmiş insanlığımız orada kalacaktı.


Öyleyse!


Bu sabah hayat bana ne demek istedi?


Aslında bu sabah hayat bana çok basit bir şey söyledi, daha doğrusu hatırlamamı sağladı. O sara krizleri içinde kıvranan insanın yanından, arkama bakmadan geçip giderken aslında hatırladım ki, benim sekiz yaşındaki güzel yeğenim de bir sara hastası ve büyüyüp tek başına sokaklarda gezmeye başladığında; onu nerede yakalayacağı belli olmayan bir sara krizi sırasında insanlar onun yanından da geçip gidecekler! Arkalarına bile bakmayacaklar.


Ne kadar acı değil mi, demek istedi hayat bana!


Ama bu insanlar nereye kadar geçip gidecekler? Hayat bana bunu söylemiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu kadar güzel satırların sahibi nasıl geöip gidebildiki yanından diye düşünmeden edemedim o insana o kriz esnasında kahramanlık yapmak için değil evet kalkıp gidecek belkide ama yanında sizi gördüğünde yalnız olmadığını fark edip korkmaktan vazgeçecek bence farz edelim o dilenciydi ve ya yan kesici sizi çarpmak istedi.Ne çıkar varsın öyle olsun akşam acaba ne oldu diye düşünüp kıvranıp uyumamaktan iyidir cebimden 10-20 liranın kaybolması. Hayat bugün size çok açık olmuş bence.

ekhidna isis 
 04.04.2010 12:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 53
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 387
Kayıt tarihi
: 07.04.09
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü mezunuyum. Yüksek lisans ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster