Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
598
 

Hayatı okumak, yapmak, olmak ya da olamamak

Hayatı okumak, yapmak, olmak ya da olamamak
 

Yapan hep erkektir;olan ise hep kadın.Gece dışarı çıkar erkek;kadın aynısını yaparsa etiketlenir hemen;”Şey” olur.Okula gider de, eğer öğrenirse öğrenmemesi gerekenleri;doktor olur, avukat ya da öğretmen;her hangi bir şey olur yine.Yazarlık yapamaz;”kadın yazar”olur;ki ne rollerden vazgeçer bir kadın yazar.

Tek yapması gereken bir kadının, kendisinden beklenen role soyunmasıdır;çırılçıplak;masumiyet denen tabuyu karşı cinsin yüzüne vurarak.Bir başkası olarak, kendini yüceltir ya;kendisi yoktur artık var oluşta.Eyvallah!Uyuyor olabilir;hep uyutulmuştur zaten, ya da öldürürü verir bünyesinde barındırmaya çalıştığı iki kadını birden.

Yaptığı her eylem savaştır;sesiz ve herkes kaybeder.Babası kodu mu oturtur baba evinde zaten kalıcı değildir;evlenir kocasının baş uşağıdır artık;işte patronu poposunu cimcikler, depresyona girer ama susar;dil izin vermez;öğretilenler izin vermez karşı çıkmasına.Bir sualim var;kim öğretmiş kadın kısmına susmayı;duygularını zımparalamayı;arka sahnede rol alan zayıf karakter sıfatını edinmeyi?

Rol modeli olan annesi ve kültürü, dili.Kız çocuğu anneyi öldürmek istermiş ya Freud’a göre;babasını kıskandığı için annesinden.Başka bir şekilde de açıklanabilir bu durum.Kız aslında olmak zorunda kalacağı kadını öldürmek ister, geleceğini, bugüne yansımış yarınını…

<ı>“İnsanları izlerken, daha evvel hiç görmediklerini görebilir, hiç hissetmediklerini hissedebilirsin.İnsanları uzaktan seyrederken onlara her zamankinden yakın olabilirsin.Eğer bakmayı bilirsen, içte saklı olanı, acıtanı, kanatanı görürsün.O vakit anlarsın ki o dediğin sensin, seyrettiğin kendi benliğin.”(Pinhan-Elif Şafak)

En büyük kurgu sanatı, hayatı okumaktır.Satır satır, altını çizerek.Kendini yaşamaktır başka insanların yazılmış kurgusunda.Yeniden kendini doğurmak…Kitaplar da basılı insanlıktır ya;basılmamış olanı daha zor okunur.Yapan hep erkektir, olan hep kadın.Ne bir eksik ne bir fazla.

Ben şimdi ne mi oldum?Feminist, belki yalancı, aşağılayıcı.Ne olduğumu değil ne olmadığımı gösteren bir ayna lazım bana da;sizler gibi aslında.Her neysem neyim ama ben de bir kadınım ve hayatı okumak anlamaya yetmiyor biliyorum.Hepimiz biliyoruz aslında da okuduğunu anlama olayında sıfırla sınıfta kalıyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fransızların çok sık söylediği bir söz-deyim vardır: "Gençler bilse, yaşlılar yapabilse."Teşbihte hata olmazsa, "Erkekler bilse,kadınlar yapabilse"diyelim o zaman.Bu arada freud a getirdiğiniz farklı yorum harikaydı.

Sema AYDIN 
 15.11.2007 23:12
Cevap :
teşekkürler sema aydın:)  16.11.2007 15:23
 

Ellerinize sağlık diyorum,yazdıklarınızın çoğunu yaşamış bir kadın olarak... Okuduklarımdan, yaşınızdan çok daha olgun olduğunuz anlaşılıyor. Siz şimdiden hayatı okumaya ve anlamaya başlamışsınız. Kutluyorum. Sevgiler.

Melek Koç 
 06.11.2007 17:15
Cevap :
siz de dile getirdiğiniz için,beni destekleyen tutumunuzu kutlarım sizi.beyaz bayrağın hiçbir zaman kayıtsızca sallanamayacağı bir savaş bizimkisi...olgunluğu yaşla sınırlandırmayalım sadece.teşekkürler.  06.11.2007 19:59
 

NE OKUDUM DİYE DÖNÜP BAKTIM :)DEDİĞİNİZ GİBİ ANLAYAMADIM :)))

METİN ÜSKES 
 06.11.2007 16:23
Cevap :
cık cık cık:)o zaman okuduğunu anlama üzerinde çalışmak lazım gibi:)lakin bir baydan aldığım bu yorum hoş oldu.saygılar  06.11.2007 20:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1436
Kayıt tarihi
: 24.06.07
 
 

19 yaşında İstanbul Üniversitesi'nde amerikan edebiyatı öğrencisiyim. Hobilerim: okumak, yazmak, fil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster