Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '13

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
2345
 

Her seçiş bir vazgeçiştir

Her seçiş bir vazgeçiştir
 

Hayatımızda çoğu kez bazı seçimler yapmak durumunda kalmışızdır. Eş seçme, iş seçme, okul seçme vs… gibi birçok seçim. Bu seçimler de her zaman birini seçeriz ve diğerlerinden vazgeçeriz. Bir eş seçeriz ve diğer bayanlardan vazgeçeriz, bir iş seçeriz ve diğer işlerden vazgeçeriz, bir okulda okumayı seçeriz ve bu o süre içinde diğer okullarda okuma imkânımızı yok eder. Yani biz bir şeyi seçerken diğerlerini seçmekten de vazgeçiyoruz. Yaptığımız en küçük seçimler bile bize gelecekte büyük çapta etkide bulunabiliyor.

Ayşe otuz beş yaşında iki çocuk annesi mühendis bir bayandı, bu yaşına kadar yapmış olduğu seçimlerin onun hayatında ki rolünün büyüklüğünden bahsederken şunları anlatıyordu.

Üniversite sınavım iyi geçmiş ve istediğim bölümü rahatlıkla kazabiliyordum. Mühendis olmayı istiyordum fakat babam öğretmen olmamı ve yaşadığımız şehirde okumamı istiyordu. Tabi ki babamın istediği olmayacaktı çünkü bu benim hayatım ve benim geleceğimdi. Derken başka bir şehirde mühendislik kazandım, okulun ilk günleri birisiyle tanıştım ve kısa zamanda birbirimize âşık olduk. Hayatımda ki ilk erkekti ve son erkek olacağını sanıyordum. Tam üç yıl süren bir ilişkimiz oldu, son zamanlarda tartışmalarımız artmıştı ve bana karşı soğuk davranmaya başladı. Bu soğukluğunun nedenini anlamam için çok zaman geçmesine gerek kalmadı. Çünkü nedenini gözlerimle gördüm ve hayatımda böyle bir acıyı hiç yaşamadım. O kadar büyük bir acıydı ki tam iki sene kendime gelemedim. Başka birisiyle el ele gördüm bunun üzerine ilişkimiz bitti. İki yıl boyunca büyük acılar çektim ve bütün erkeklere karşı olan güvenim altüst olmuştu. Ta ki eşimi tanıyana kadar, her şey çok güzel başladı artık eski ben olmuştum. Eski neşem, yaşama isteğim gelmişti, çok uzatmadan evlenip bir yuva kuralım dedik. Aileme bu konuyu nasıl açacağım diye düşünürken sağ olsun ailem bana yardımcı oldu. Biz bu hayalleri kurarken ailemde benim için bir başkasını önerdi bu vesile ile ben başkasını istediğimi daha rahat söyleyebildim. Beni çok sevdikleri için hiç ısrar etmediler ve kısa süre sonra nişan düğün derken evlendik. Her zaman ki gibi her şey önceleri çok güzeldi. Sonra yavaş yavaş güzellikler yerini tartışmalar anlaşmazlıklar ve şiddete kadar uzayan bir hal aldı. Hiç yaşamayacağım ve yapmayacağım şeyleri yaptım, şiddet gördüm affettim, aldatıldım affettim, ben O’ nu affederken benliğim kendime olan sevgim saygım azalmaya başladı. Kendimi çok değersiz ve işe yaramaz hissetmeye başladım, kitap okumayı çok severim bir kitapta ‘’ Her Seçiş Bir Vazgeçiştir’’ diyordu. Bu çok doğru ben en büyük vazgeçişimi başka şehirde okuma seçişim ile yaptım. Belki aynı şehir de okusam bu kadar çok incinmezdim, bu kadar çok acımazdı içim. Yıpranmazdım, kahrolmazdım, kendim olabilirdim ve daha bir sürü şey…

Yukarıda ki hikâye de hayatımızda yaptığımız seçimlerin bizim geleceğimizi nasıl yönlendirdiğini ve ufak gibi görünen seçimlerin hayatımızda ne kadar büyük etkilerinin olduğunu gösteriyor. Bir şeyleri seçerken acaba neleri kaçırıyoruz, nelerden vazgeçiyoruz. Tabi bunları bilmek mümkün değil ama en küçük seçimlerin bile ne kadar önemli olduğunu bilerek seçimlerimizi yaparsak. Vazgeçtiklerimiz hayatımızda daha az keşke dememize yardımcı olacaktır.

Tabi unutulmaması gereken bir başka nokta da kader, biz ne kadar en ayrıntısına kadar düşünsek de keşke dememek ve vazgeçtiklerimizin etkisi az olması için çabalasak da. Hayatın bir akışı var ve her zaman bu akış içinde bir şekil alacağız. Alacağımız şekli çoğu zaman tayin eden bizler değiliz. Kaderimiz bizi bir yerlerde bir şekil almamıza yönlendiriyor, bizim yapabileceğimiz sadece şekil alırken bizim çıkarımıza olması için küçük bir etki…

Psk. Ayhan ALTAŞ

www.psikoterapi16.tr.gg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1211
Kayıt tarihi
: 18.09.13
 
 

Uludağ üniversitesi Psikoloji bölümü mezunuyum, psikolojinin farklı alanında onlarca eğitim aldım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster