Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
9055
 

Her şey düşüncede başlar

Her şey düşüncede başlar
 

Etrafınıza baktığınızda neler görüyorsunuz? Karşınızda bir monitor ve etrafınızda birçok eşya. Bunlar nasıl yapıldı ? Bütün bunlar önce düşüncede oluştu. Daha sonra çizim ve daha sonra üretim. Daha geniş açıdan bakarsak içinde oturduğumuz bina caddeler, şehirler, yollar önce düşüncede planlandı, daha sonra meydana getirildi. Bir yere gideceğimiz veya bir iş yapacağımız zaman önce düşünür, sonra düşüncelerimizi tatbik ederiz. Bir şekilde geleceğimizi düşüncelerimizle yaratırız. Eğer düşüncelerimizi olumlu olarak yönlendirirsek, hayatta olumlu olaylarla karşılaşırız.

Olumsuz düşündüğümüzde ise başımıza hep olumsuz olaylar gelir.

Şimdi bir örnek verelim. Düşüncelerin insan psikolojisi üzerinde çok büyük etkileri vardır ve bu düşünceler hareketlerimizi yönlendirir. Bir örnek verirsek, bir ev hanımının eşinin geç gelmesini iki ayrı şekilde düşündüğünü varsayalım. Eger eşinin kendisini aldattığını ve bu yüzden geciktiğini düşünürse eşi geldiğinde tepkisi çok sert olur. Ama başına bir kaza gelebileceğini düşündüğünde eşi eve geldiğinde boynuna sarılır.

Şu anda gözlerinizi kapatıp, aklınıza geçmişteki sizi çok sevindiren bir olayı düşünün.

Düşüncelerinize tam konstrante olduğunuzda içinizi bir sevinç kaplayacaktır. Şimdi de geçmişteki sizi üzen bir olaya odaklanın. O anda ise içinizi bir sıkıntı kaplayacaktır. Bu düşünceleriniz olmamış olaylar için de geçerlidir. Başınıza gelebilecek iyi bir olayı düşünün ve ruh halinizi analiz edin. Bir müddet sonra da başınıza gelebilecek kötü bir olayı düşündüğünüzde içinizi bir sıkıntı kaplayacaktır. (")

Bazı insanlar bir işleri olması için adak adarlar veya türbelere giderler. Aslında dinimize göre türbelerden hayır beklemek son derece yanlıştır. Ama insanların o türbeye giderek işlerinin olacağına inanmaları onların düşüncelerini olumlu etkileyecektir. Bir şeyi kırk kere söylersen olur diye bir söz vardır, aslında hiç de yanlış bir deyim değildir bu. Tamamen insanın kendini inandırmasından kaynaklanmaktadır.

Hareketler, duyguları takip eder diye bir inanış vardır, aslında duygular ve hareketler birlikte hareket ederler. Eger canınız bir şeye sıkılıyorsa, kendinizi hiçbir sıkıntınız yokmuş gibi neşelendirin, biraz sonra sıkıntınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Korktuğum başıma geldi diye bir şey vardır. Başınıza kötü bir şey geleceğinden korkarsanız maalesef o şey başınıza gelir. Eğer içinize sevgilinizi kaybedeceğiniz korkusu düşerse emin olun sevgiliniz sizi terkedecektir.

Her zaman olumlu düşünün, olumlu düşündüğünüz sürece herşey iyiye gidecektir.

Keşkeleri geride bırakın ve sizi üzen olayları hiçbir zaman düşünmeyin.

Her zaman olumlu düşünmeniz dileğiyle....

" sınırsız güç..anthony robbins

sbseda.. bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR...Sevgili EROL beyciğim :-) Benim OLTA birazcık nostaljik dalgalara kapıldı herhalde..:-)) Sizin " Her şey düşüncede başlar" 26/Ocak/2007 tarihine yazmış olduğunuz bloğa TAKILDI..:-)) Tam benim istediğim konular, daima (+) ve daima (+) olmak zorundayız, istesekde istemezsekde gibilerinden mecburuz..:-)) Sonsuz sevgiler ve selamlar :-))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 11.10.2012 20:53
Cevap :
O yazı beni MB ile tanıştıran ilk yazıydı Necip bey. Olumlu düşüncenin hiçbir zaman göz ardı edilmemesi gerektiğini ve ilerde karşılaşabileceğimiz her durumun kendi düşüncelerimizden kaynaklandığı ifade etmeye çalışmıştım. Bu nostaljik yazıma gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi iletirim....  12.10.2012 11:27
 

bugün henüz bitirdğim bir kitap var adı SIR.. AdI GİBİ MUCİZE GİBİ BİR KİTAP.. okurken bir psiklogla konuşurken gibi hissetim kendimi ve bana bir çığır açtı.. yazınız bu kitapla o kadar benziyor ki .. yazınız ve kitap bana ışık oldu .. teşekkürler..

Nilay -ca 
 26.09.2010 14:51
Cevap :
Öncelikle aramıza hoş geldiniz. İlgi alanımızın aynı olmasına sevindim. Size Antony Robbins'in kitaplarını öneririm. Sınırsız güç ve içimdeki dev gibi yazıları sizin bu konudaki ufkunuzu daha çok açacaktır. Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Sevgiler, selamlar...  26.09.2010 23:33
 

Hem acele ettim, hem de geç kaldım! İlk bloglarda dolaşırken olumlu bir bloga denk gelmenin mutluluğunu yaşıyorum teşekkür ederim. Nice güzel yazılar yazmanız dileğiyle... Saygılarımla...

Ali Haydar ÖZKAN 
 11.01.2010 23:04
Cevap :
Demek ki bazı blogların değeri sonradan anlaşılıyormuş. :) Beğeniniz için teşekkür ederim. Sevgi ve selamlarımla....  12.01.2010 11:37
 

Merhaba Erol Bey, güzel yazınızı iki sene gecikmiş olarak okudum, kusura bakmayın:) Her satırınıza tüm kalbimle katılıyorum.. Düşüncelerin hayatımızı inanılmaz derecede şekillendirdiğini biliyorum.. "%100 Düşünce Gücü" isimli kitap, başucu kitabımdır. Bir de son günlerde "Yüksek Bilinç Klavuzu" isimli bir kitap okuyorum.. Akıl, sahip olduğumuz en büyük nimet şu hayatta ama onu etkili bir şekilde, kendimizin ve evrenin iyiliği, mutluluğu için kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor.. TEşekkürler bu güzel yazı için, sevgi ve saygılarımla..

Mor Okyanus 
 05.01.2010 18:21
Cevap :
Bu yazı benim MB de ki ilk yazımdı. Belki de beni blog yazarlığına başlatan bir yazı oldu bu düşünce yazısı. İkinci yazım da bu yazının devamı şeklindeydi. İlginize teşekkürler. Sevgi ve selamlarımla.  05.01.2010 18:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3399
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster