Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
207
 

Herşeyin zamanı var

Herşeyin zamanı var
 

Zamanında geçirilmemiş hastalık, ileri yaşta başa gelirse vücuda daha fazla zarar verir. Bu, daha çok çocuk hastalıkları için söylenmiş bir sözdür. Hani kızamık geçirmemişsindir çocukken, sonra çocuğundan bulaşır, birlikte geçirmek zorunda kalırsın hastalığı ve çocuk daha çabuk atlatırken sen perişan olursun.

Bu sözü her duruma uydurmak mümkün. İş hayatı ve özel hayatta da zamanında yaşanmamış olaylar ileride insanı daha hazırlıksız yakalayıp daha fazla zarar veriyor.

Öyle bir yaşa gelmişsinizdir ki, artık yaşanacak her şeyi yaşadığınızı, görecek her iyi ya da kötü durumu gördüğünüzü sanırsınız. Yahut, bu yaşa kadar görmedim, bundan sonra da başıma gelmez diyebilirsiniz.

Oysa büyük bir yanılgı içindesinizdir. Çünkü o zamana kadar bir fanus içinde yaşadığınızdan haberiniz yoktur. Bu fanusun dışına çıkmak sizi sudan çıkmış balığa döndürür. Güvenli, düzgün hayatınız bir anda dış çevreden akın eden olumsuzluklarla sizi şaşkına çevirir. Safiyetiniz sizi yanlışa sürükler. Yapılan her yanlış acıyı getirir. Çekilen her acı kalbinizi katılaştırır. Oysa siz hiç istememişsinizdir kalbinizin katılaşmasını.

Genç yaşta yaşasaydınız tüm duygularınızı belki daha mantıklı, soğukkanlı bakacaktınız olumlu olumsuz her olaya.

Aklı hinliğe çalışan insanlarla bir çalışma hayatınız olsaydı mesela gençliğinizde; rekabeti, haksızlığı, yengiyi, yenilgiyi erken yaşta tanıyacak, savaşmayı öğrenecek, ileri yaşta düştüğünüz yanlışlara düşmeyecektiniz. Aldığınız yaranın acısı da gençken hissettiğinizden fazla olmayacaktı.

Aşık olduğunuz adamdan genç yaşta ihanete uğrasaydınız mesela, bu tür adamların varolduğunu o zaman idrak etseydiniz, ya ileri yaşta hiç aşık olmamayı seçecek ya da aşka kör kör gözüm parmağına bodoslama dalmayacaktınız.

Bir söz daha var biliyorsunuz, hijyen içinde büyüyen çocuk hastalıklara çok daha kolay yakalanır diye.

Başta sözünü ettiğim fanus böyle bir şey işte. O fanusun içinde riya, yalan, dolan, haksızlık, ihanet, namussuzluk yok. Görmemiş ve bilmemişsin bunları, karşına çıktığında nasıl davranacağını da bilmiyorsun elbet.

İnsan güçlü varlıktır, hele kadın denen cinsi daha da güçlüdür. Dolayısıyla eğer isterse, kader kısmet deyip de razı olmazsa, her şeyin üstesinden gelir. Gelmek zorundadır, yaşamaya devam etmek istiyorsa...  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 314
Toplam yorum
: 619
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1084
Kayıt tarihi
: 07.08.11
 
 

Üsküdar İstanbul doğumluyum ve halen burada yaşıyorum. Okumak, yazmak ve seyahat etmeyi çok seviy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster