Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2838
 

Hesap Uzmanları Kurulu kaldırıldı

Hesap Uzmanları Kurulu kaldırıldı
 

65 yıllık bir geçmişi olan Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu bir KHK ile kaldırıldı. Hesap Uzmanı ünvanı Vergi Müfettişi olarak değiştirildi. Aynı kararname ile merkezi denetim elemanı olmayan ve yer değiştirmeye tabi olan, illerde görevlendirilen Vergi Denetmenlerinin ünvanları da Vergi Müfettişi olarak değiştirildi. Maliye Bakanlığı bünyesinde tarihinde pek görülmeyen yapısal değişiklik gerçekleştirilmiş oldu. Hesap Uzmanları Kurulu Gelir İdaresi'nin üst düzey vergi denetimini layıkıyla gerçekleştirilen, vergi mevzuatında yapılan değişikliklerde görüş bildiren, Türk Vergi Sistemi konusunda en kabul edilir otorite olan bir birimdi. Maliye Bakanlığı bu değişiklikle ormanındaki en verimli, en düzgün ulu bir çınarını kesmiş oldu. Hesap Uzmanları Maliye teşkilatının içinde mesleki olarak en üst seviyede yetişmiş bir insan gücü olarak bilinmektedirler. En zor sınavlardan geçerek önce Hesap Uzman Yardımcısı olarak göreve başlanır, Bir Hesap Uzmanının yanında 3 yıl gibi bir sürede yetiştirilir, kurulun disiplini özümser, mesleki bilgisini iyice geliştirir, ahlaki ve özel yaşamı dahi izlenir, tekrar zorlu bir sınavla Hesap Uzmanı olarak atanır. 

Bir Hesap Uzmanı kendisine verilen bir görevi mevzuata en uygun bir şekilde yerine getirir. Bilgili, donanımlı, kültürlü, ahlaklı, sağlam karakterli insanlardır. Toplum içinde her hal ve davranışı ölçülü, seviyeli, üslupları kalitelidir. Bazen medyada en güvenilir kamu kurumu anketleri yer almaktadır. Kamuda yeterince tanınmadıklarından bu anketlerde adı yer almamaktadır. Bana sorsalar devlette en güvenilir kurum hangisi diye tereddüt etmeden Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu cevabını verirdim. Kaliteli bir insan olduklarını da girdikleri her ortamda, giyimi kuşamı, hal ve davranış biçimleri, konuşma ve hitap tarzlarıyla belli ederler. Hesap Uzmanları Derneği'nin kısa veda mesajını da okudum, içimde tarifsiz bir hüzün peyda oldu. Görevlerini yaparken, vergi incelemelerinde yasal kriterlere göre raporlarını düzenlerler, bir yerlerden esen rüzgarların karşısında kavak ağacı gibi eğilip bükülmezler, sipariş üzerine bir yerlere yaranmak için rapor yazmazlar. 

Maliye Bakanlığı'nın Gelir İdaresinde yapması gereken daha çok reform var ama çalışmalarının olduğunu sanmıyorum. Taşra teşkilatında adaletsizlik ve huzursuzluk had safhada ama kimin umurunda. Merkezden iki satırlık emir, tahsilatı artırın, sonra e-haciz yapmayın şikayetler geiyormuş. Ne kadar kolay emir fakslamak. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir kaç bloğunuzu okudum ama yorum yazamadım yoğun günlerdeydim. Mutlu ve huzurlu bir bayram diliyorum . Her şey gönlünüzce olsun.

Şennur Köseli 
 29.08.2011 19:06
Cevap :
Çok teşekkür ederim Sennur hanım, nice bayramlara sağlıkla güzelliklerle girmenizi dilerim.Her şey gönlünüzce olsun.  30.08.2011 11:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 350
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 216
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster