Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '13

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
126
 

Hologram evlerde

Oldukça eski bir icat olmasına karşın hologram, bir türlü ticari olarak kullanılmadı. Bugün fotografik hologramlar, olsa olsa züccaciye / hediyelik dükkanlarında satılmakta.

Durum değişecekmiş:

“Yıldız Savaşları ve Uzay Yolu gibi Hollywood yapımlarında tanık olduğumuz hologram, yakın zamanda beyaz perdenin dışına taşarak gerçek boyutlarında oturma odalarınıza gelecek. ABD’li bir şirket, havada 3D görüntü oluşturan holovizyon teknolojisini dev boyutlarda sunmaya hazırlanıyor.”

http://www.ntvmsnbc.com/id/25457206/

Ancak, daha şimdiden kesin olan 2 sorun var:

Bir: Hologramların ikna ediciliği.

İki: Hologramların üretiminin standart-dışılığı ki bu, hem ikna ediciliği, hem de üretimsel / tüketimsel yaygınlığı etkileyecek. Bunu VHS-Beta video kaset olgusunda yıllarca yaşadık.

Bunu yaşadık ve bunları da yaşadık:

Bir:

Video oyunu teknolojisinde görüntü kalitesini makule getirmek, ancak 30 yılda (1970 küsurdan 2000 küsura) mümkün oldu. Hologram için de böyle olmasın.

İki:

3B film onyıllardır var ve bir türlü işlevselleşemiyor. (Bunun nedeninin kültürolojisi, nedense henüz üzerinde çalışılmamış bir alan durumunda.)

Yani:

Olay, el bilgisayarı (PDA) / ‘İ-phone’ çizgisinde yürüyeceğe benziyor:

Bir: PDA, belki biraz erken piyasaya sürülmüş bir üründü ama ‘İphone’ da biraz geç kaldı gibi, çünkü artık satışları düşüyor ve bu noktaya yalnızca 5 yılda vardı ki teknolojik bir ürünün satış döngüsü 0, doruk, son olması)  10 yıl falan sürer. Bakınız ‘Walkman’ gibi. Ayrıca, pikap 60 yıldır hala ve CD-çalar 30 yıldır hala var: Yani, daha da uzun ömürlü ürünler tarihte mevcut.

İki: Muadili PDA gibi, ‘İ-phone’nun satışının düşmesinin nedeni; ‘Google Glass’, ‘Apple Watch’ gibi abidik gubudik icatlar ve teknolojik ürünler. Vurgu: Tüketim alanları tümüyle farklı ama tüketicileri aynı pazarlama grubunda yer alıyor.

Teknolojiye milyarlarca dolar yatırıp, teknolojiden on milyarlarca dolar kazanan şirketlerin bu hataları onyıllarca yapmışlığı, yapıyorluğu ve yapacaklığı rezalet bir durum.

Bunun standardı yok mu?

Yok olabilir ama var da olabilir.

Peki, böyle bir standardın var olması gerekiyor mu?

Teknolojik standart demek, şunun tersi: 21. Yüzyıl’da bile hala 19. Yüzyıl’ın elektrik ürünleri (fiş / voltaj) adaptörleri farkı geçerli.

Problematik burada:

Problem her zaman ortaya çıkabilir ama çözümü de bir çözümden çok açılım getirse gerek ki problem nüksetmesin.

Yoksa, tarihten ders almış olmuyoruz.

Eğer teknoloji tarihinden ders almıyorsak, su değirmenlerinin Orta Çağ’da bir ortaya çıkıp bir kaybolması gibi tarihsel olguları, yeni Orta Çağ’ımızda da kezlerce yeniden yeniden yaşarız. Korktuğumuz da bu zaten...

Haa, tek bir ürün haberinden, bu kadar aşırı yorum çıkar mı?

Yorumlayana bağlı tabii ki...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, voltaj ve fişlerde bir standart olmaması ile, PDA-IPhone örneği arasında bir fark var. İki farklı akım türünün getirdiği kısıtlamalar/imkânlar dahilinde her ülkenin keyfine göre kendi fiş standardını belirlediği malum. Yanlış bilmiyorsam bugün dünya genelinde 12-13 ayrı tip fiş birbirinden bağımsız olarak kullanılıyor. Yani PDA-IPhone örneğinden farklı olarak, bir fiş türü diğerine evrilmiş ya da onun yerini almış değil. Fişlerin durumu küçük bir farkla Betamax-VHS olgusuna daha benzer, aynı ihtiyaca cevap vermek üzere geliştirilen iki ayrı standardın yayılma/tutunma savaşı. Fark şurada; VHS bu savaşı kazandı, zira çöpe atılacak teknolojinin maliyeti, mesela İngiliz elektrik sistemini Avrupa standardına değiştirmenin maliyetine kıyasla daha ucuzdu. Fiş savaşının bir galibi olmayacak gibi görünüyor. Selâm ve saygılarımla.

uhudedipuhu 
 02.08.2013 9:51
Cevap :
İphone'un özelliği Apple ürünü olması. Apple ürünlerinin birincil özelliği, yalnızca Apple için olmaları. Yoksa İphone, PDA'nın ilerletilmiş versiyonu değil ama işlevleri aynı. Fiş içinse, tıpkı Apple-Microsoft gıcıklaşması gibi, yalnızca kültürel (İngiliz-ABD) çatışma olmaları durumu var. Yine aynı örnek üzerinden gidilirse, nasıl ki Apple Mac'in başlangıç Quark programını Microsoft yazdıysa ve zaman içinde Quark-Word çevrilebilirliği oluşturulduysa, şimdi de ara / dönüştürücü adaptörler de var. Beni ilgilendiren durum, ayrım gibi görünen ama ayrım olmayan ayrımlarla, çözüm gibi görünen ama çözüm olmayan çözümlerin ilerlediği çatlaklar örüntüsü. Malumunuz uygarlık sayılan, bu çatışmalar boyunca ilerliyor. Yani, teknolojik depremin fay hattını izliyorum kısacası.  02.08.2013 10:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 493
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster