Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '14

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1208
 

İçinde olmayan ahlakı sokakta bulamazsın.

İçinde olmayan ahlakı sokakta bulamazsın.
 

Bu ara gündem kadınların kahkaha atması veya atmaması ile çalkalanırken, bende birkaç cümle yazmadan geçemeyeceğim. Böyle bir konunun siyasi malzeme olması da ayrıca utanç verici. Tamam, bu sözler büyüklerimizden, dedelerimizden, çevremizden duyduğumuz sözler ama devlet adamlarının ağzından açık açık telaffuz edilmesi benim için şaşırtıcı. Zaten ülkemde hangi kadın şöyle ağız dolusu gülebildi ki? Gülenlere de bu zihniyetteki insanlar tarafından hadleri itinayla bildirildi! Ne yazık ki. Bence, kadının kahkahasını iffetsizliği değil yaşamın iksiri olarak kavramalı öncelikle. İnsan (Kadın-Erkek)  kahkaha atar atmalıdır da bundan tabi ne olabilir. Bazı eylemler vardır ki, göründüklerinden ya da bizim için ifade ettiklerinden çok daha fazla öneme sahiptirler. Kahkaha atmakta bunlardan biridir. Bakınız, kahkaha atmanın bize psikolojik ve fizyolojik açıdan etkileri nelermiş.

"Bilimsel olarak gösterilmiş ki, gülme esnasında vücuttaki birçok kas uyarılmakta, ağrı ve acıya tolerans artmakta olup, otonom sinir sistemine etki yapılarak stres hormonlarının salınımı olumlu yönde değiştirilmektedir. Kahkaha esnasında karın kasları gerilmekte ve bu gerilme karın bölgesinin düzleşmesinde ciddi bir etki göstermektedir yani kahkaha atmanın formda kalmak yönünde fizyolojik etkisi de bulunmaktadır. Hatta araştırmalara göre, mutlu insanlar, mutsuz insanlara göre daha zayıf ve daha formdadır. Bunun ana nedeni ise gülme eyleminin yemeğe olan düşkünlüğünü azaltmasıdır. Mutsuz ve depresif insanlarda yeme eğilimi artmakta, zaman zaman kontrolsüz hale bile gelebilmektedir. Gülme eylemi sosyal bir olaydır. Gülmek, samimiyet, yakınlık gibi hisleri harekete geçirir. Beyindeki güvensiz duygusu azalır ve benlik saygısı yükselmeye başlar.
Karşı cinse ve diğer insanlara güçlü bir özgüven mesajı taşır. Mutluluk, diğer duygular gibi, davranış ve düşüncelere karşı bakış açısını etkiler.Mutlu olmak, gülümsemek ve hatta kahkaha atmak; insan hayatında öyle sihirli sonuçlar temin etmektedir ki, bu sonuçlardan mahrum kalmamak adına mutlu olabilmeyi başarmak için çabalamak önemlidir."

Kadın, içinden gelerek doğal gülümsüyorsa istediği kadar sesli gülsün bunda ne gibi bir tahrik olabilir ki? Herkes kendisinden sorumludur. Bırakın artık insanlara namus nutukları vermeyi. Herkes kendi namusunu kendisi düşünsün. Ülkemde halledilmesi gereken o kadar çok sorun var ki kadına dair. Öncelikli olarak bunları halledin. Hala namus temizlemek adı altında öldürülen, şiddet gören, sesi çıkmayan, küçük gelin edilen, iş yerinde, sokakta vs. tacize tecavüze uğrayan kadınlar var bunlara çözüm bulun. Bu kadınlar her şeyden önce birer anne! Bir kişinin yüzünün gülebilmesi, yüzü gülen bir anneye bağlıdır. Bir toplumda güzel günler görmek istiyorsanız, kadına saygı gösterilmeli, mutlu edilmeli. O anneler ki yarının çocuklarını yetiştirecek. Sağlıklı, mutlu nesiller istiyorsak kadın gülmeli! Kadın mutlu olmalı! Herkesin namus bekçiliğini yapmayı bir kenara bırakıp, o anneleri işyerinden çocuklarına daha erken kavuşturacak sistemler geliştirilmeli. Hali hazırda var olan sorunlar halledilmeli, olaylar yaşanmadan önlenmeli.

 Bol kahkahalı günler dileğiyle…

Bu şiir muhafazakâr bir adamdan, Faruk Nafiz’den …

"gönlünü sal sevince, 
düşünme fazla ince. 
oku, vakti gelince, 
bahtına meydan, kızım.
...
gül mateme uzaktan, 
ne çıkar ağlamaktan? 
sen ayrılma şafaktan, 
geceler zindan, kızım.

neş'eli ol, neş'eli, 
varsın desinler deli! 
eğlenmeli, gülmeli 
her gün, her zaman, kızım. "

Sevgiyle Kalın...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

değerli yazarım yazınızı okudum bilimsel olarak cok haklısınız ama sayın arınç ın dedığı bu durumla ilgili değil kadın duşarıda gülmesi ve aşırı derecede iffetsiz gülmesiyle ilgili olduğunu diyor ama bez ğ femınıst kadınlar beden benım istersem kürtaj . istersenm bilmem ne yaparım diyorlar ama bilmeleri gereken o beden onun değildir ve o bedenin sorumluluğunu yerıne getirmeyen insanların gideceği yol ise belli düşünün bir topluma acık bir yerdesiniz ve yan masadakılerın yüksek sesle ve rahatsiz edercesıne gülerse ne olacağını anlatmaya calıştı selamve yazınızın devamı gelmesi dileğiyle

hasan can 
 05.08.2014 11:52
Cevap :
Değer verip okuduğunuz ve düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim size. Tabi ki son derece saygı duyuyorum görüşlerinize. Ben bu tür nasihatleri devlet adamlarından duymaktan artık çok rahatsız olmaya başladım ki yazımda da bunu dile getirdim aslında. Çünkü büyüklerimizden zaten bugüne kadar duyduğumuz, hiçte yabancı olmadığımız sözler. Sorun, sürekli bu tarz konularla suni gündem yaratılması ve asıl problemlerin göz ardı edilmesi veya çözüm sürecinin uzaması… Yoksa yazımın sonuna doğruda belirttiğim gibi “kadın, içinden gelerek doğal gülümsüyorsa…” bunda ne gibi bir iffetsizlik olabilir ki? Birazda bakış açımızla veya niyetimizle alakalı değil midir? Dediğiniz gibi toplum içerisinde herkesi rahatsız edecek derecede kahkaha atmak zaten bizim görgü (toplum) kurallarımıza aykırıdır. Sevgiyle kalın…   05.08.2014 15:45
 

Anlaşılan kadına Türkiye'de rahat yok, bu dünyada da rahat yok!! Kadınla uğraşmaktan beş vakit namazın 4 nü kaçırıyor bu adamlar, bazen beşini!!! 'hoşgörü ve hüsn-i zana o kadar muhtacız ki ve yermeden, kırmadan, aşağılamadan emri bilmaruf yapacak müslümanlara, dini yükseltecek, ayaklarının altına , ağzına dolamayacak müslümanlara. Bizim dinimiz mükemmel de biz sakız yaptık!!! Kur'an ne diyor, peygamber ne diyorsa biz saptırdık!! Mevzuyu ben biliyorum yani işin başında mevzunun sahibine de hak verdim ama görüyorsunuz size de hak veriyorum! Ben de haklı mıyım peki?

İbrahim ARSLAN 
 31.07.2014 15:40
Cevap :
Öncelikle degerli düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Sizde son derece haklısınız tabiki. Kadınla uğraşılsın, uğraşılsında toplum içindeki gülmesi, kıyafeti, tavrı ile değil! Gerçek anlamda sorunlarıyla uğraşılsın, çözüm için somut adımlar atılsın. Dediğiniz gibi malesef islam sakız olmuş durumda herkesin ağzında, herkes işine geldiği gibi yorumlamakta. Halbuki, dinimiz kadına son derece değer veren bir dindir. Yıllar boyunca bir köle bir eşyadan farksız olarak yaşamaya mahkum edilen kadına gerçek benliğini, değerini, itibarını vermiştir. Keşke, dini bu kadar devlet büyüklerimizin ağzından dinlemesek artık. Son olarak gülen kadının Cumhuriyeti temsil ettiğini ve bizlere gülmenin çok yakıştığını yazarak sizede tekrar teşekkür ederek bitiriyorum. Sevgiyle kalın...  04.08.2014 11:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Kayıt tarihi
: 04.01.14
 
 

..