Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '09

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
9722
 

İki göz ile tek görüntü

İki göz ile tek görüntü
 

İki göz tek görüntü, mucizenin adı


Bugünlerde sık sık düşündüğüm bir konu var: "Gözün nasıl gördüğü"?, internette fırsat buldukça bu konu hakkında araştırmalar yapıyorum. Kendim de konuyla ilgili, aklıma gelen soruları, yorumları ajandama yazıyorum. Geçen gün düşündüğüm bir konu var ki, iki gözün nasıl tek bir görüntü oluşturuğu? İki kamera düşündüm, ikisi de ayrı ayrı şeyleri görüntülüyor, ama algılayan bu iki görüntüyü sanki tek bir tanesi görüyormuş gibi net ve kaliteli algılıyor. Aslında iki gözümüzde birer birer iki ayrı görüntü görür, ama biz bu görüntüleri tek bir karede algılarız. Birazdan bu konuyla ilgili bir örnek de vereceğim, sizlere gerçekten derin düşününce çok hayret verici olduğunu anlayacaksınız. Mesela siz bu yazdığım son cümleyi okuyana kadar, gözünüzde yaklaşık yüzmilyar(100.000.000.000)işlem yapıldı

İki gözün gördüğü görüntüler birbirinden farklıdır, ancak birbirlerini tamamlarlar. Bu iki görüntü arasındaki küçük farklılıkları algılayıp yorumluyor olmamız görüntüye derinlik verir.

Hiç Allah'ın insanlara neden iki göz verdiğini merak ettiniz mi? Elbette bunun büyük hikmetleri vardır. Aslında her iki göz de ayrı ayrı görür ve değişik açılardan baktıkları için, her birinde ayrı ayrı görüntüler oluşur. Gözler arasında 5 cm'den biraz daha fazla bir aralık olduğu için, her iki retinada oluşan görüntüler birbirlerinden farklıdır. Her bir gözden gelen görüntü iki boyutludur. Bu iki boyutlu görüntüler, ayrı ayrı sinirler vasıtası ile beyne taşınır ve beyinde birleştirilerek, üç boyutlu tek bir görüntü haline getirilir. Bu sayede cisimler arasındaki mesafe ve derinlik algılanır.

Bu durum çok basit bir deneyle ispatlanabilir. Tek gözünüzü kapadıktan sonra, bir dikiş iğnesine iplik geçirmeye çalışın. Göreceksiniz ki, bunu başaramayacaksınız. Tek gözle derinlik algılanamadığından, iğne ile iplik arasındaki küçük mesafe farkını algılayamayacak ve ipliği deliğe geçiremeyeceksiniz.

Cisimlerin gözümüze zaman zaman çift göründüğü de olur. İnsanlar, çift görmenin farkına varamıyorlarsa, bunun nedeni dikkatin, bakılan cismin dışına yönelmemesidir. Örneğin, iki kalemi arka arkaya tutup, gözümüzü uzaktaki kaleme odaklarsak, yakındakini çift; yakındakine odaklarsak uzaktakini çift görürüz. Eğer gözün odaklama yeteneği olmasaydı, görüntü sürekli çift olacak ve sağlıklı görüntü oluşamayacaktı.

Allah'ın birbirleriyle uyum içinde yarattığı iki gözün gönderdiği sinyallerin, yine büyük bir uyumla yarattığı beyin tarafından değerlendirilmesi sonucunda ortaya kusursuz bir görüntü çıkar. Allah'ın yarattığı bu düzende mükemmel bir denge vardır. Saniyede milyonlarca farklı şifreyi değerlendiren, hatta bu şifreleri birbirleriyle birleştiren kusursuz bir mekanizma, üstün akıl sahibi olan Yüce Allah'ın kusursuz yaratma sanatını açıklamaktadır.

Retinada oluşan görüntülerin parçalanması ve tekrar birleştirilmesi için mükemmel bir geometrik uyumun yanı sıra, sonsuz sayıda işlem gerekir. Bu işlemlerin tamamı, insanın iradesi dışında gerçekleşir. Beynin parçalanan görüntüyü, tekrar cismin orijinaline uygun olarak birleştirmesi ve görüntüde bir kayma, karmaşa ve kopukluk bulunmaması Allah'ın kusursuz yaratmasının delillerindendir. Gözlerin algıladığı görüntüyü iletebilecekleri bir beynin aynı anda eş zamanlı olarak çalışması elbette ki bir mucizedir. Eğer gözler arasında veya gözlerle beyin arasında bir uyumsuzluk olsaydı, gönderdikleri sinyaller birbirlerine karışacak ve karmakarışık bir görüntü ortaya çıkacaktı. Ancak böyle bir karmaşa asla olmaz.

Böylesine özel ve planlı işlemler yapan kusursuz bir yapının kendi kendine, tesadüfen oluşması söz konusu olamaz. Sistem, ancak yapının eksiksiz ve kusursuz olarak bir defada var olması sonucunda çalışabilir. Bu mükemmel sistemi, kainatın Yaratıcısı olan Allah, kusursuz bir şekilde yaratmıştır. Allah, Kuran'da şöyle buyurmaktadır:

"O, sizin için kulakları, gözleri ve gönülleri inşa edendir; ne az şükrediyorsunuz." (Müminun Suresi, 78)

kaynak:www.gozdekimucize.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gözlerin çalışması ile ilgili yaptığınız araştırmalarda, canlılara bahşedilen o mükemmel yapıyı yaratan güce, hayran olmamak elde değil. Yine aynı güç, (depremlerin oluşmasında, insanların doğaya verdiği tahribatın rolü fazlaca olmamasına rağmen) Dünyanın birçok bölgesinde ve Dünyanın oluşumundan bu yana devam eden depremlerde insanların ölmesine niçin neden olmaktadır? Doğanın dengesini sağlamada, istese idi depremleri oluşturmadan ve insanların ölümlerine neden olmadan da sağlayamaz mıydı?

Erdogan KARAKUS 
 07.12.2009 9:47
Cevap :
Allah'a iman eden insan onun yarattıklarını tanır,araştırır yani bilim yapar ve O'nun Gücü'nü takdir eder. O'nun yarattığı herşeye kesin bilgiyle iman eder.(kötü gibi gözüken olaylardan bile razı olur). Bu kadere inanmakla, kadare iman etmekle olur.Kader, Allah'ın geçmiş ve gelecek tüm olayları "tek bir an" olarak bilmesidir.Oysa kimse kaderini değiştiremez. Ölümden dönen kişi, kaderinde ölümden dönmesi yazılı olduğu için ölmemiştir. Örneğin"Kaderimi yendim" diyerek kendilerini aldatanların bu cümleyi söylemeleri ve o psikolojiye girmeleri de yine kaderlerindedir.Tüm zamanı aynı anda bilen ve tüm zamana ve mekana hakim olan Allah için, herşey kaderde yazılmış ve bitmiştir. Allah tüm olayları zamansızlıkta dilemiş, insanlar bunları yapmış, tüm bu olaylar yaşanmış ve sonuçlanmıştır. Bu bilgiyi kavramış bir insan için mutsuz olunacak, üzülecek hiçbirşey yoktur. Çünkü Allah'ın dışında mutlak bir varlık olmadığını kavramış demektir. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.kadernedir.com  07.12.2009 12:42
 

Ilginc demek goruntu boyle olusuyor... Bir kac ek bildigim kadariyla benden. Saniyorum, uzagi iyi goremeyenlerin uzun bir goz yapilari vardir, goruntu retinanin uzerine dusmez. Ilerleyen yaslarda gozle retina arasinda olan sivi hafif retinadan ayrilarak cekilmeye baslarsa bu da gozlerde ucusan floaters yaratir. Bu yuzden bazi insanlar, ozellikle uzagi goremeyenler ilerleyen yaslarda gozlerinde ipligimsi goruntuler gorebilirler. Hatta retina duvar kagidinin kalkip gelmesi gibi yapistigi yerden sokulebilir ki bu cok teklikelidir. Kolay gelsin.

Benchwarmer 
 06.12.2009 19:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2499
Kayıt tarihi
: 01.11.09
 
 

Özel bir şirkette dış ticaret yetkilisiyim. İnternet üzerinden toplamış olduğum bilgileri, başkal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster