Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
70
 

İki Türlü İnsan Var: Yapan/Üreten ya da Koruyan/Bozmayan, Yapmak Onur Korumak İnsanlık

İki Türlü İnsan Var: Yapan/Üreten ya da Koruyan/Bozmayan, Yapmak Onur Korumak İnsanlık
 

Herkes Fatih olmak İstanbul’u fethetmek istiyor. Ama öyle bir yeteneğin, gücün, cesaretin yok; ne olacak? İstanbul’u fethetmek onur, yere çöp atmamak insanlık.

İnsanların yarısı yapacak yarısı da koruyacak… Fatihler dünyayı fethettiler bize bıraktılar. Baktık koruduk, biz bunu yapmasaydık Fatihlerin fethettiği dünya yoktu.

Sıkıntı şurada, fethetmenin onuru büyük, korumanın onuru küçük. Elbette Fatih’in madalyası çok olacak ama ben de koruyorum hiç mi değerim olmayacak?

Ya ben cesur birisi değilim (insanların yarısı böyle) öyle kanımı canımı dökemem ama fethedilmiş, yapılmış üretilmiş dünyayı korurum. Çalışır değer katarım, bozmam kirletmem temiz tutarım… Onlar fatihse bana da insan desinler, heykelimin dikilmesini istemiyorum kıymetimi bilsinler.

Cengiz Han alır vatandaş Cengiz korur geliştirir… Bütün onur niye Cengiz Han’ın olsun ki ben korumasam fethedilen o diyarların ünü tünü kalmazdı… Sokrat düşündü, Edison yaptı bizler de yaşattık; Sokrat’ın ayakkabılarının bağı kadar da mı kıymetimiz yok! Biz korumasak bugüne taşımasak ne Sokrat kalırdı, ne eseri!

Koruyan geliştiren de yapan üreten kadar önemlidir… Dünyayı birileri vaat etmiş olabilir ama varlığını koruyup sürdürmesi benim sayemde; korunamayan değerler hayatın çöplüklerinde.

Ağırlıklı olarak Cengiz Han’ı konuşuyoruz, vatandaş Cengiz’in yaptıklarını konuşmuyoruz. Demek ki korumak önemli değil, Fatih İstanbul’u aldı keşke öylece bıraksaydık!

E napalım biz de bu kadarını yapabiliyoruz. Hem görüyorsunuz bize de ihtiyaç var. Tamam Cengiz Hanın(Sokrat’ın, Edison’un vs) yakasına on tane madalya takın ama bir tanesini de bizim yakamıza takın. Sokakları temiz tutmanın hiçbir onuru yok. Yere çöp atmadığın zaman iyi insan falan da olmuyorsun. Tekrar dünyaya gelirsem cesaretim olmasa bile Cengiz Hanlık yapacağım! Ne yapayım insanlar için değerli olan o!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok önemli tespit Kerim bey, "Yapmak ONUR, Korumak İnsanlık!" fazla söze gerek yok selamlar

Cemile Torun 
 21.01.2018 0:01
Cevap :
Çok teşekkür ederim yorumunuza, selamlarımla.  26.01.2018 20:36
 

Güzel bir sosyal duyarlılık yazısı tarihsel perspektifini de beğendim Cengiz hanlık yapma isteğini ütopik buldum, selamlar

Nizamettin BİBER 
 16.01.2018 9:49
Cevap :
"Cengiz hanlık yapma isteğini ütopik buldum" Yazarken düzeni, netliği pek sevmiyorum; her şey birbirine karışıyor.  20.01.2018 20:09
 

Başlık olağanüstü özlü bir özet olmuş.

Muharrem Soyek 
 15.01.2018 15:36
Cevap :
Teşekkür ediyorum Muharrem bey sağlık ve mutluluk dileklerimle...  20.01.2018 17:03
 

Çok önemli bir konu ve yerden göğe haklısın. Bende adamlık pardon insanlık madalyası isterim. Geçen hafta ormanda ayağı kırık bir yavru köpek gördüm Allahtan veteriner bu hayvanı görüp ayağını alçıya almış ve yine aynı yerde bırakmış. Önce bu hayvana ekmek verenlerin bıraktığı poşetleri, sigara paketlerini, bira şişelerini topladım ormandan. Sonra akşam olunca yavru köpeğe tavuk çorbası yaptım kemikli. Sabahı zor bekledim on iki km uzaktaki yavrunun az ısıttığım ve içine ekmek doğradığım çorbayla karnını doyurdum. Meşe dallarından evini yaptım. Sonra tekrar mıntıka temizliği yapıp küçük yavru için dua ettim. Bu insanlık değil mi? Hem doğayı hem insanlığı korudum. Bende madalya isterim :) Saygılar... (Videoyu paylaşacağım, ağlamak yok ben ağladım ama!)

M.Talip Girgin 
 15.01.2018 15:29
Cevap :
Talip bey senin şu doğa, çevre ve hayvanlarla ilgili yaptıkların destansı şeyler, yok böyle bir insanlık gerçekten çok doğru işler yapıyorsun.Selamlarımla!  20.01.2018 16:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5000
Toplam yorum
: 13158
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster