Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
920
 

İlk paramı ayakkabı boyayarak kazandım.

İlk paramı ayakkabı boyayarak kazandım.
 

Yıl 1986.

Yer, Amasya, Suluova.

Yaşım 12.

Doğduğum, Dünyaya merhaba dediğim Bu güzel Tezek kokan ilçede “Suluova” da yaşıyordum.

Annem ve babam Samsun’un, Havza ilçesine bağlı, Yukarı susuz köyündeki tarlaların işleriyle ilgilenirken, Bense okuluma Suluova’da Amcamların yanında devam ediyordum, okul tatillerinde ise, yine anne ve babamın yanına gidiyordum.

Çocukluğum da çok yaramaz olduğumu söyler aile büyüklerim.

Aslında yaramazlık değil de, çocukluk yıllarımızın yoksulluğu, bu gün ki birçok şeyin o günlerde var olmayışı beklide enteresan işlerle ilgilenmemize sebebiyet veriyordu.

Örneğin;

Şeker pancarından araba yapmak!

5 kiloluk zeytinyağı tenekelerinden römork yapmak!

Ayçiçeği saplarından silah yapmak!

Derme çatma tahtalardan boya sandığı yapmak!

Bir gün kendime boya sandığı yaptım, ailemden kimsenin haberi yok, boya sandığıma harçlıklarımdan biriktirdiğim paralarla fırça, siyah, kahverengi boyalar, ayakkabıyı parlatmak için cilalar, kadife bez parçaları aldım.

Çıktım çarşıya, kahve önlerinde elimde bir terlik başladım bağırmaya, ayakkabı boyanır, beğenmezseniz para vermeyin diye.

Biri seslendi; Boyacı.

Hemen döndüm buyur ağabey dedim, al şunları boyada bir görelim bakalım nasıl boyacı olduğunu dedi.

İlk işim ve ilk müşterimdi, işimi iyi yapmalıydım ki, daha çok müşteri kazanabileyim.

Güzelce boyadım, parlattım ve ilk paramı işte o gün kazandım.

Benim için inanılmaz bir mutluluktu, ne babamdan nede amcamdan harçlık almamıştım.

İşte asıl bu resmin ve bu blogun konusuna geldik.

3 gün önce 6 yaşında ki oğluma ayakkabılarını boyaması gerektiğini anlattık.

Bestami ve ben.

Aradan 3, 4 saat geçti, babacım ben ayakkabılarımı hangi boyayla ve nasıl boyamalıyım dedi, anlattım, birde baktım ki eline ayakkabısını almış, boya yapıyor!

Bu bana çocukluğumu, ilk kazandığım parayı hatırlattı!

Gurur duyduğum oğlumla, o gece bir kez daha gurur duydum!

Seni çok seviyorum “Şahan ÇALIŞKAN”

Kıskançlık yapma, senide çok seviyorum kızım “Ziğşan ÇALIŞKAN”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1980 yılında ilkokul 4 e giderken kocamustafapaşa da çevre tiyatrosunun oradaki sinemanın önünde okunmuş mecmua satardım. Ortabirdeyken su satardım soğanlıdaydı evimiz o zamanlar. 6 tane futbol sahası vardı. amatör küme maçları yapılırdı. Bazen para vermezdi şerefsizler. Ortasonda bakkalımız oldu. orda çalışmaya başladım. Yalnız babam rahatsızlandığı için 1 ay kadar kardeşimle biz işlettiğimizden o sene 5 dersten bütünlemeye kalmıştım. Üniversitede lotarya oynatırdım. sonra memur oldum. Yaktık bu ticari zekayı aaah ah...

karga 
 13.12.2007 15:46
Cevap :
Zaman hiçbir zaman geç değildir, imkanlarınız varsa ticarete dönüşü mutlaka değerlendirin derim, SAygılarımla  13.12.2007 17:35
 

İlk paranı ayakkabı boyayarak kazandın ama ikinci paranı nasıl kazandın? Onu da anlat, gizli kalmasın! Mutlaka ayakkabıcı dükkânı açmışsındır. Öyle ya boyaya boyaya ayakkabılara karşı bağımlılık kazandın. Ya da boya badana işlerine girdin. Aslında sen tam Esra Ceyhan'lıksın ha! Çık oraya "Ben neydim zurna oldum!" diye başla anlatmaya. Ertesi gün seni "Orada neler oluyor?"a kaparlar. Çıkışta da "Su Gibi" programına uğra. Sakın Fatih Kısaparmak ve Şebnem Kısaparmak programına gitme! En çok orada ağlatılıyor. Kadın bir başlıyor "Annem annem" diye şiir okumaya... Herkeste 2 göz 2 çeşme! Şaşal su tesisleri halt etmiş bunların yanında. Duyduğuma göre her gün stüdyoyu gözyaşı basıyormuş da belediye ekipleri hortumlarla boşaltıyorlarmış. Ben de çocukluğumda gazoz filân sattım. ne var bunda.? Başka konu bulamadın mı? Hatta "Şans talih kader kısmet" bile çektirdim. Şimdi bowling salonlarından çıkmıyorsun, 60 YTL yevmiye ile temizlikçi çalıştırıyorsun. İyi valla! Selamlar, sevgiler!

Mustafa Mumcu 
 12.12.2007 13:08
Cevap :
Sayın Mumcu, ikinci paramı da, Yağ, Süt pazarında poşet satarak kazandım! Magazin programlarını izlemiyorum, işlerim çok yogun! Kaldi ki Bu tür programlar bence size daha cok yakışır! Evet hayat hikayem bir film gibi, 1995 Yılında Bursa'ya geldiğim yıllarımdan bu güne kadar olan süreci size bir anlatsam evet siz bile oturu ağlarsınız! Sizin bu güzel incilerinizden bizi mahrum etmeyin :) Saygılarımla  13.12.2007 9:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 313
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 164
Ort. okunma sayısı
: 2743
Kayıt tarihi
: 15.03.07
 
 

16.10.1974 Samsun / Havza doğumluyum. Şu anda bir lojistik firmasının ortaklarındanım. İşimde ilk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster