Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
3565
 

İmamın arkasında kim durur?

İmamın arkasında kim durur?
 

Bugün öyle bir haber düştü ki sayfalara, akıllara zarar cinsinden. Tam anlamıyla “<ı>yurdum insanı”ndan, güleriz ağlanacak halimize manzarasıydı yaşananlar.


Haber aynen şöyle: <ı>“Denizli’de camide saf tutma tartışması yüzünden çıkan kavgada bir kişi silahla vurularak yaralandı. Alınan bilgiye göre, Denizli’nin Kiremitçi Mahallesi’ndeki Mevlana Camisi’nde, akşam namazı için camiye gelen M.T ile M.G, cami imamının arkasında saf tutma tartışması yüzünden tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesiyle tabancasına sarılan M.G, M.T’ye ateş etti. M.T. başından vuruldu.


Yahu Kardeşim! Orası bir ibadethane, orası İslam itikadına göre Cenab-ı Allah’ın evi. Kendisi’nin huzuruna çıkılacak kutsal mekan. Neyse...


Bakın yıllar önce yaşanmış, kahramanlarını yakından tanıdığım bir gerçek olay anlatayım size.


* * *


Camii cemaati, imam efendinin tekbiriyle namaza durmuştur. Ancak kısa süre sonra, insanlık hali ya, hoca efendi abdestini bozmak zorunda kalır. Ve selam verir, tabi cemaat de. Namaz kıldırma görevini, cemaatten bir başkası devam ettirip, bitirmek durumundadır.


Abdestini bozmak zorunda kaldığı için zaten zor duruma düşmüş ve mahcup olmuş olan İmam, utana-sıkıla cemaate yüzünü döner ve hemen arka sağında bulunan kişiye, yerine geçip namazı kıldırmasını rica eder.


Adam, fara tutulmuş tavşan gibi ne yapacağını şaşırır ve “<ı>aman hocam, etme eyleme, ben kıldıramam, beceremem” der fısıltıyla.


Hoca Efendi biraz sinirlenir ama belli etmemeye çalışır. Sol arkasına döner ve cemaatten ikinci kişiye teklif eder.
Ama o adamdan aldığı cevap ve tepki de ilkinden hiç aşağı kalır değildir.


İmam artık iyice sinirlenmiştir ve bir an evvel ne yapacağına karar vermeye çalışmaktadır ki cemaatin en arka sıralarından bir vatandaş öne, kendisine doğru bağırır:


“<ı>Hocam, hocam...Ben geleyim kıldırayım mı?”


İmamın verdiği tepki, camilerde eşine az rastlanır belki de hiç rastlanmaz niteliktedir:


“<ı>Has....tir oradan lan. Cenab-ı Allah sizlere muhtaç etmesin bizi. Haydin Allah-ü Ekber.”


Ve namaz kaldığı yerden kılınmaya devam eder.


* * *


İşte böyle dostlar. Cemaatle namaz kılınan ortamlarda, imamın arkasına oturan insanların, olur ya hoca efendi bir şekilde namazı kıldıramaz duruma düşecek olursa, namaz kıldırmaya ehil, bu görevi yerine getirebilecek bilgi ve cesarete sahip kişiler olmaları gereklidir.


Hele hele de ibadet etmeye gidip de birbirini vurmanın hangi akla, mantığa, inanç ve geleneğe sığacağını açıklamaya kimin gücü yeter, apayrı bir tartışma konusudur. Hatta tartışamama konusu.


Benim aklıma gelen en mantıklı sebep şudur ki bu iki kişi arasında öncelere dayanan bir hesap vardır ve bu hesabın görüleceği mekan ve görünür sebep de mübarek camii içerisinde vuku bulmuştur.


Yazık... <ı>

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her zaman ki gibi gülüyorum ağlanacak halimize, zurnanın zırt dediği yere çok yaklaştık; yok yok sanırım tam üzerindeyiz, Allah sonumuzu hayır etsin, biz kullarına akıl fikir versin. Dicek bişey bulamıyor insan ...

Arif Onur 
 23.01.2009 22:49
Cevap :
Vallahi öyle Sevgili Onur. Sağlıcakla kalınız, teşekkürlerimle.  24.01.2009 20:39
 

Adam artık camide tek başına saf tutsun. Ulan adam kanlı bıçaklı olduğu biriyle camide kavga eder mi? Adam öldürmek için ne kadar uygun bir yer... adam horozmuş be. Hay ben sizin gibi.......

Ş ODABAŞI 
 23.01.2009 16:04
Cevap :
Ne kadar enteresan değil mi, Sevgili Odabaşı? Sağlıcakla kalınız.  26.01.2009 7:14
 

alttaki haber de benim haberim. Sabahtan beri gülmekten bir hale geldim. İnsanımızın geldiği yer, horozun öttüğü yer oldu. hadi hayırlısı...

Mustafa Tayfun 
 23.01.2009 13:58
Cevap :
Okudum yazınızı Mustafa Bey. Maalesef aynen öyle. Sevgi ve selamlarımla.  23.01.2009 14:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 922
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3619
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster