Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
613
 

İnanç terapisi!!

İnanç terapisi!!
 

İnanmak sözcüğü size neyi çağırıştırıyor? Kabullenmek mi ya da başka bir anlam mı? Evet inanmak kabullenmek ya da bağlanmak sanırım herkesin cevabı kendisinde saklı.. İnanç insana güç veren, insan ruhunda anlam taşımasına sebep olan bir duygudur.

Fakat benim inanç kavramım manevi anlamdaki dua etmek, maneviyat anlamında olacak. Araştırmalara göre, inançsız kişilerin ruhsal bunalım ve hastalıklara daha kolay yakalandığını belirtmişler. İnsanlar ruhsal sıkıntılarında bir terapistin yolunu tutarlar ve sonrasında takiben ilaçların hışmına uğrarırız. Maddeye bağımlı olmak gerçekten de kolaydır. Yalnız insanlarda gördüğüm maneviyat eksikliği had safhada.

Konuyu biraz açtığımızda inanç terapisi derken nasıl toplumların kendilerine göre yarattığı birtakım rahatlama, farkındalık yaratma gibi insanı ruhsal açıdan geliştirici yöntemler bulunmuştur. Bunları sayarsak; reiki, meditasyon, yoga...

Benim inanç dediğim ise dua ve Allah'a yaklaşma yoluyla terapiden bahsediyorum. Tabi ki insanların inandığı ya da inanmadığı şeyler farklılaşır, herkese saygı gösterilmelidir öncelikle. Dua ettiğimizde sadece Allah ve kendimiz varızdır. İkinci bir şahıs ya da para gibi maddi olan, olmayan varlıklar işin içinde değildir. Allah'a yönelmek ve sadece ondan dilemek insana huzur verir.

Allah'a yaklaşmak ve kabullenmek ve var olanlara şükretmek aslında bizim görmediğimiz büyük nimetlerdir. Her dua edip elimizi açıtğımızda parmak uçlarından yayılan enerji ile tanrıya mesaj iletmiş oluruz.

Her insanın inancını kuvvetlendirdiğinde ve tevekkül etmeye başladığında, mutlu olabileceğini ve her sorunun çözümünün bulunabileceğine inanmaktayım.
Tüm ilahi dinlerde dua etmenin, maneviyatın ne denli önemli olduğunu belirtilmiştir. Aslında Allah insanlara zulmetmez, sadece insanlar kendilerine zulmederler. Bu da bir ayettir arkadaşlar. İnançlı günler dileğimle..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İNANÇLAR başlıklı yazınız öz ve çok açık anlamlı bir yazı olmuş. Evet.....İnançsızlık insanı resmen boşluğa-uçuruma sürükler.......Biz, bizi yaradana en derin duygularımız ile inanmalı, ona sım sıkı sarılmalıyız. Ben, şahasen inancım sayesinde bugüne kadar birçok zorluğun altından kalktığıma inanmaktayım. Malesef toplulumuz'da inançsız insanlarımız da var ama sanırım bu bir denge.....onlar inançlı olmayı öğrendikleri gün dünyamız çok daha güzel günlere yol alacaktır. sağlıcakla kalınız.

COŞKUN 
 29.12.2008 8:48
Cevap :
teşekkür ederim yorumunuz için.Gerçekten de insanlar boşlukta.İnançlı olmak insanı gerçekten bağlıyor.  29.12.2008 18:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 6796
Kayıt tarihi
: 14.04.07
 
 

31 yaşındayım, bekarım. Eğitim alanında çalışıyorum. Yaklaşık 10 yıldır eğitim sektöründeyim. Öğr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster