Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
11480
 

İş kazası ve nedenleri

İş kazası ve nedenleri
 

Kaynak yapan işçinin kaynak gözlüğü nerede?


Tuzla Tersaneleri’nde meydana gelen ve gelmekte olan iş kazaları, iş kazası’na bağlı ölümler boğazıma yumru gibi oturdu günlerden beri. Bunun en önemli nedenlerinden biri de iş yaşamımın büyük bir kısmında fabrika da çalışmış olmamdan kaynaklanmakta. İş kazası ve İş kazasına etki eden nedenlerle ilgili bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Planlanmamış ve beklenmeyen bir olay sonucunda sakatlanmaya ve zarara neden olan durum’a İş Kazası denilir

İş Kazalarının Nedenleri; Bir iş kazası ile karşılaşıldığında, kaza nedenlerini; İnsan , Makine ve Malzeme , Sosyal ve Teknik Çevre, olmak üzere üç temel faktör’e ayrılabiliriz.

-İnsan Faktörü; Bütün kazalarda direkt ya da dolaylı olarak insan faktörüne bağlı bir hata söz konusudur. Hiç, şüphesiz bu hata pay’ı tek başına kaza yapan kişi ile sınırlandırılamaz. Bu hata, fabrikanın projesini çizen mimar da, inşaatı yapan müteahhitte, makinaları planlayan ve monte eden mühendiste, işyeri yönetiminde, işletme mühendisinde elektrikçi de, ustabaşında, operatörde, bakım ve onarım işlerini yapanda , temizlikçide, işçinin seçiminde rol oynayan işletmeci de, işyeri hekimin de vb olabilir.

Kaza yapan kişi, işle ilgili gerekli eğitimi almamış, işle uyum sağlayamamış, çalışma koşullarına uygun olarak seçilmemiş ya da işçinin psikolojik ve fizyolojik özellikleri işin niteliğiyle uyuşmamış olabilir.

Ayrıca işyeri ortamı ve bu ortamda yürütülen iş , işçiyi yorabilir, dikkatini dağıtabilir. Sinirli, heyecanlı üzüntülü, dalgın ve bıkkın hale getirebilir. Sayılan bu olumsuzluklar işyeri dışındaki koşullara da bağlı olabilir

Yukarıda sayılan bu faktörler göz ardı edildiğinde yani güvensiz çalışma koşulları yok edilemediğinde meydana gelen kaza sorumluluğu yanlış olarak kaza yapan işçinin üzerine kalmakta ya da kaza nedeni olarak tek başına kişinin dikkatsizliği, ihmalkarlığı ön plana çıkarılmaktadır.

Çalışma koşulları ve kaza sıklığı arasındaki ilişki; Tatminkar bir ücret, çalışma şartlarının ve çalışma saatlerinin ve süresinin iyi olması iş kazalarını azaltan çok önemli faktörlerdir.

İş güvencesi, işyerindeki insan ilişkileri, sosyal kazanımlar , sağlık hizmetleri, kazalar’a karşı sigorta, çalışanların çalışma duyusunu olumlu yönde etkiler.

Yorgunluk ve bıkkınlık; Çalışanın yaşamının bir bütün olması, yorgunluk nedeninin çok farklı faktörlere bağlı ortaya çıkmasına neden olur. Örneğin; uykusuzluk, gece vardiyası, fazla çalışma, iş yerindeki olumsuz çalışma ve çevre şartları, kötü beslenme hastalık ve stres teker teker bir yorgunluk nedeni olabileceği gibi sayılan etkenlerin değişik oranlarda ortaya çıkması da yorgunluk ortamını yaratabilir.

İş deneyimi; Yeni iş’e başlayan bir işçi, diğer işçilere oranla daha fazla kaza riskine sahiptir.Bu açıdan yeni işçilerin işbaşı ve güvenlik eğitimi hayati önem taşır. Tecrübesiz işçilerin belli bir süre tecrübeli işçilerin yanında çalıştırılması tercih edilen bir yoldur. İş tecrübesi tek başına iş kazası oranlarını etkileyen faktörlerden biridir

Fizyolojik Koşullar; Görme, duyma gibi fiziksel koşullar veya bazı hastalıklara sahip işçiler olabilir. Bu kişilerin kazaya uğramaları daha fazla olduğu gibi birlikte çalıştıkları kişileri de kazaya sürükleyebilirler. İşe giriş ve periyodik muayeneler bu kişilerin tedavi edilmelerini veya daha uygun işlere yerleştirilmelerine olanak sağlar.

-Malzeme ve Makine Faktörü; Kazalar uygun koruyucularla donatılmamış, bakım ve onarımı yapılmamış makinalardan, iyi seçilmemiş kişisel koruyuculardan, el ve taşıma araçlarının uygun seçilmemesi ve kullanılmamasından, elektrikli araçların topraklanmaması ve izole edilmemesinden, basınçlı gaz ve sıvıların iyi depo edilmemesinden, basınçlı taşıma kaplarından, kötü bir fabrika planından kaynaklanabilir.

Makine ve Malzeme faktörünü etkileyen nedenleri şöyle sıralayabiliriz; Yangın ve patlamalar, (yangından kaçış ve çıkış kapıları, yangın söndürme cihazları, yangın alarmları, yangından korunma örgütlenmesi, patlamalar’a karşı uyarılar), Makine koruyucuları, Makinaların bakım ve onarımı, Fabrika planı, Fabrika temizliği ve iş sırası, İş elbiseleri, Kişisel koruyucu malzemeler (gözlük, ayakkabı, baret, eldiven vb), İş yerlerindeki ikazlar (yüksek voltaj, sigara içilmez vb), Güvenlik için renk seçimi (duvar ve tavanların rengi, ilkyardım ve tehlike işaretleri, basınçlı gaz tüpleri, çıkışların ve bariyerlerin gösterilmesi için kullanılan özel renkler), Etiketler (tehlikeli maddelerin cinsini, özelliklerini içeren ikaz ve uyarı etiketleri), El aletleri (çekiç, tornavida, pense vb), Elektrikli el aletleri, Hareketli araç ve gereç (vinçler, traktörler), Merdivenler.

-Çevre Faktörü; İşyeri çalışma şartlarını etkileyen, havalandırma, aydınlatma, nem, gürültü, gaz, toz gibi etkenler işçinin çalışma performansını olumsuz yönde etkiler.

Bir kaza çok ender olarak yalnızca güvenliksiz davranışlar sonucu oluşur.Çünkü her güvenliksiz davranış, güvenliksiz şartların ve işyerlerindeki yetersiz güvenlik organizasyonunun etkisiyle gelişir.

İşyeri sahiplerinin para kazanma isteği ne kadar normal karşılanmaktaysa çalışan kişilerin “İş Sağlığı ve İş Güvenliği” isteği de yerine getirilmesi gereken önemli bir haktır.

(*TMMOB Kimya Mühendisleri Odası-Ankara Şubesi/İş Sağlığı ve İş Güvenliği Teknik Okulu -1991, İş Kazası Nedenlerine Genel Bir Bakış- Haluk Orhun)

var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E")); try { var pageTracker = _gat._getTracker("UA-7006964-1"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {}

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR IŞIN HANIM...! TÜRKİYE'nin TAM YARASINA TUZ BASMIŞSINIZ...! ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU...BÜTÜN TAAHHÜT YAPAN İŞ YERLERİ (Firmaların) BU KONUDA (İş Güvenliği+İş Emniyeti+Çevre Koruma) MUTLAKA ve MUTLAKA GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAK ZORUNDADIR...BUNUN CEZALARIDA ÇOK ÇOK BÜYÜK OLMALIDIR..(Uymayan Firmalara yaptırım)...IŞIN HANIM BU KONUYU GÜNDEME GETİRDİĞİNİZ İÇİN SİZE ÇOK TEŞEKKÜRLER...(Not*Şimdi öğrendim ANKARA'DA DEPREM olmuş..! - BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN SİZLERE..!) NECİP KÖNİ - ANKARA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 15.03.2008 19:59
Cevap :
Sizin de belirttiğiniz gibi çok önemli ve hassas bir konu.Ama cezai yaptırımlar caydırıcı nitelik taşımadığından gerekli önem ve hassasiyet gösterilmemekte. Yöneticiler de bu konuda ya yeterli bilgiye sahip değiller ya da konunun önemini görmemezlikten geliyorlar(istisnalar hariç).Sonuç olarak iş kazalarında fatura sadece işçi'ye,işçinin dikkatsizliği vb. nedenlere bağlanmakta.İlginiz için teşekkür ederim. Sevgi ve Selamlarımla  16.03.2008 0:24
 

birinde K.Maraş'ın bir köyünde görev yapaıyorken, şeyhin kavaklığında çalışan bir köylünün kafasına düşen ağaç onu fena yaraladı. Adam 3 ay çekti ve mucize eseri ölmedi. Kurtulduğu halde ağlamalarına anlam veremeyince sordum; '' ölseydi cennete gidecekti'' o yüzden diye ağlıyorlarmış. Hani kurtulunca cenneti kaçırmış adam. Hal böyle iken demekki son günlerdeki iş kazası ölümleri için bayağı cennete işçi gitti anlaşılan. Bakalım Tuzla'dan daha kaç işçi cennete gidecek...?

Yalnıztürk 
 14.03.2008 18:12
Cevap :
Her gün ya da gün aşırı Tuzla'dan gelen iş kazası haberleri sizinde belirttiğiniz gibi daha çok işçinin cennetlik olacağının habercisi adeta.Onca iş kazası ve iş kazasına bağlı ölümden sonra nihayet iş kazaları için önlem alınmasına karar verildi. Kısaca, şans eseri yaşamaktayız. ( elimde olmayan nedenlerden dolayı yorumunuza geç cevap verdiğim için sizden özürdilerim) Selam ve Saygılarımla  15.03.2008 2:17
 

bu ülkede emekçilerin güvenliğinden ve sağlığından önemli bir şey olmaması gerek ama!!!... ne fayda... zaiyat olarak değerlenir işçi ...konu güzel çarpıcı ..umarım şeriat türkiyesinde önemsenir...geleceğimiz o tarafa doğru kayıyor...iranda işçi sağlığı asla uygulanmaz..! sebep ise allah adına çalışılır ve iş kazası geçirilir yada çalışırken radyasyona maruz kalır.. bizde şimdiden öyle ...zaten...sevgiler

Zadig 
 14.03.2008 13:42
Cevap :
Sekiz saat çalışması gerekirken on iki saat çalıştırılır.Fazla çalışmadan dolayı yorgun düşer, dikkati, dağılır iş kazası geçirir, suçlu olur.Gerekli güvenlik tedbirleri alınmadığı için kostik havuzuna düşer, tüm vücudu yanar .İşçi'nin kendi dikkatsizliği yüzünden iş kazası geçirdiği söylenir. Çalışma hayatım boyunca öyle iş kazalarına şahit oldum ki...Ne yazık ki işçinin sağlını ve güvenliğini önemsemezler arkadaşım,ne yazık ki.Çünkü işveren her zaman haklıdır Sevgilerimle  14.03.2008 15:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 476
Toplam mesaj
: 111
Ort. okunma sayısı
: 1327
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

1960 İstanbul doğumluyum. Kitap okumayı, yazı yazmayı, resim yapmayı ve yabancı dil'den Türkçe'ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster