Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
314
 

İslamcı aydınlar neden suskun..!

Pek halka inmese de, son günlerdeki, aydınlar arası tartışma konusu, kimi aydınların başlattığı "özür" meselesi oldu..

Tartışma hala sıcaklığını koruyor; değişik kesimler, değişik görüşler öne sürüyorlar.. Genel olarak liberal-solcular bu çıkışa destek veriyor, buna karşılık klasik sağ ve devletçi sol karşı çıkıyor..

Türkiyedeki aydın profilinin üçüncü cephesi olan İslamcılar ise, ilk günlerin kararsızlığını üzerlerinden attıktan sonra, genel olarak karşı durmayı tercih ettiler..

Yazılı ve görsel İslamcı medyayı her gün izleyen biri olarak, hatta -aydınlığı bir yana bırakalım- o kesimden biri olarak, işi isimlere indirgemeden söyleyebilirim ki, 1915 faciası ile ilgili olarak, İslamcı aydınlar "gelenekçi" tutum sergileyerek, resmi-devletçi duruşu tercih ettiler..

Bunun birinci nedeni, yukarda söylediğim gibi, İslamcılığın geleneksel akışı ile ilgili iken, ikinci bir nedeni de, mevcut siyasi iktidara zorluk çıkarmama içgüdüsü olabilir.. Tabii bu iki nedene, bir de sonunda "kabak" bizim başımıza patlar korkusu da ilave edilebilir..

Türkiyede özgürlük alanlarının kısıtlanmasından, yakın tarihin gerçeklerinin gizlenmesinden ve dahası, İttihatçı zihniyetin Türkiyenin dokusuna işlemiş İslami duyarlılığı, "laiklik" bahanesi ile ortadan kaldırma çabasından sürekli şikayetçi olan bu aydın kesim, söz konusu, yine İttihatçı mantığının, dini duyarlılığı farklı bir kesime yaptıkları olunca, sessizliği, suskunluğu ya da karşı duruşu seçmesi, kendi aydınlık misyonları açısından da bir tenakuz oluşturuyor..

Oysa, zulme ve gadre uğramış Ermeni insanlardan, ülkenin yönetimini darbe yoluyla da olsa, ele geçirmiş Türk yöneticiler adına sivil bir özür dilemenin, aynı zihniyetin başka zulümlerine karşı çıkmayı haklılaştıracak bir yönü olabilirdi.

Çünkü, ittihatçılığın ırkçılığa dayalı ideolojisi sadece Ermenilere değil, ülkenin tüm insanlarına büyük zararlar vermiştir. Bu zihniyetin Cumhuriyet dönemindeki uzantılarının Müslüman çoğunluğa yaptıklarından sürekli şikayetçi olan İslamcılar, "evet, ama.." ile işi geçiştirerek, sorunun gündemden düşmesini bekliyorlar..

Halbuki, bu sorunu biz gündemden düşürsek bile, başkaları gündemden düşürmeyecek.. Emperyalist ülkelerin ve onların kucağına düşmüş diaspora'nın elinden bu malzemeyi almak için, bu türlü halklar arası diyaloglar Türkiyenin aleyhine değil, bilakis leyhine sonuçlar verecektir.

Keşke İslamcı aydınların da bu çorbada tuzu bulunsaydı..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SEVGiLi ALi BEYCiGiM... KOTA MESELESi ile COK KISA GECiYORUM...iNSALLAH GELiNCE COK GENiS YAZISIRIZ... SEVGiLER ve SELAMLAR.. NECiP KONi - DUBAI / U.A.E.

Necip Köni - Adana / TR 
 23.12.2008 14:18
Cevap :
Teşekkürler Necip bey..Sağ salim gelinde yazişırız inşallah..Selamlar..  23.12.2008 17:57
 

"Sizi baskı altında tutanlar, "Özür dileyin kapansın bu tarihi yara diyeceklerdir. Sakın oyuna gelmeyin. Rahatınız için bencillik ederseniz atalarınıza iftira etmiş olursunuz. Çünkü onlar böyle bir suç işlemediler." (Amerkalı tarihçi, J. McMcarhy'nin sık sık yapyığı bir hatırlatma.- G. Mengi'nin köşesinden) Herşeyden önce atalarımızı yargılama hakkına sahip değiliz. Onların neler yaşadıklarını ne biliyoruz. Onlara iftira edilmesine karşı durmalıyız. Eğer bir özür dilenecekse karşılıklı olmalı. Esenlikler dileğimle...

Erdoğan Şahin 
 23.12.2008 11:15
Cevap :
Erdoğan bey, bu ata meselesi değil..Irkçı bir idarenin yani İttihat ve Terakki partisinin uygulamasıdır..Özür dileyenler de Ermeni devletinden değil, geçmişte belli acıları yaşamış insanlardan diliyor..Bir tür halklar arası empati kurmak yani..Yoksa tarihimizi kirletmek kimsenin amacı da haddi de olamaz..Selamlarımla..  23.12.2008 13:22
 

Merhaba Ali Bey...Ermeni tehcir olayı ya da soykırımı konusundaki tavrımı bildiğinizi düşünerek, ben "aydın" konusuna takılmak istiyorum. Ben, aydınların, Kürt aydını, Türk aydını, Ermeni aydını, İslam aydını vb. ayrıma tabi tutulmasını doğru bulmuyorum. Bence "aydın", "aydın"dır. Aydın, hiçbir siyasi düşünceye ya da ideolojiye bağlı olmamalıdır. Öyle olursa, "aydın"ın tarafsızlığına gölge düşer. Bu durum, aydınların her zaman doğru yanda olduğunu göstermez. Bu konuda, "Aydın olmak zor iştir" diye bir blog yazmıştım.Orada da aynı şeyleri ifade etmştim. Selamlar.

cdenizkent 
 23.12.2008 10:34
Cevap :
Aydın olmanın zorluğu konusunda sizinle hemfikirim Sayın denizkent..Ancak, belli inançları taşıyor olmak, aydın olmaya engel olmaz bence..Önemli olan bunun fanatiği olmamak ve tüm düşünce ve inançlara saygılı bulunabilmektir..İslamcı aydınlar tanımı yaygın olarak kullanıldığı için böyle söyledim..ASlında söylenmesi gereken, Dindar aydınlar olmalıdır..Selamlarımla...  23.12.2008 13:25
 

Sayın büyüğüm; Tarihte yaşanmış bir çok şey gizli kalmıştır zaten. 1915'te Türkiye Ermenilerinin bir zulme uğradığı iddeası gerçek olabilir. Ama aynı dönemlerde Türk halkının hem işgalciler, hemde yerli Ermeni çetelerce maruz kaldığı katliamları bir eğitimci olarak biliyorsunuzdur sanırım. Ama bugün ne Ermeniler, ne de Yunan, İngiliz vb.leri yaptıkları katliamlar için özür dilemişler midir ki, bu işi biz başlatalım. Ermeniler tarihçiler arası bir diyaloğa bile karşı iken, sözde aydınların özürü mü bu kapıyı açacak. Lütfen gerçekçi olalım. Bugün hala Irak'ta Türk ve Arap katliamı yapılıyor. Daha dün aynı Ermenistan Azeri çocuklarının kesik başları ile futbol maçları yaptılar. Kim kimden özür dileyecek?

Murat Yazmacı 
 23.12.2008 9:24
Cevap :
Sevgili Murat kardeşim..Senin ifade ettiğin hassasiyetler hepimizin hassasiyetleri...Bugün zülme uğrayanlar da gerçekten ne Ermeniler, ne Yahudiler..Müslümanlar ve Türkler...Ancak burada söz konusu olan 1915 yılıdır ve o zaman yerinden yurdundan edilenler bu ülkenin halkı olan Ermenilerdir..Tekrar ediyorum, özür devletler arası politik bir davranış değil, sivil insanların geçmişin acıları ile ilgili empati kurma çabasıdır..Ermeni Komitacılar ve ASALA nın yaptıkları için ise, vicdan sahibi Ermeniler zaten özür diliyorlar..Bizim de işimiz vicdan sahibi olanlarla; ötekilerle bir işimiz yok...Katılımın için teşekkür ederim; selamlarımla..  23.12.2008 13:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4273
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 812
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster