Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '14

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
436
 

İstanbul yazıları - 5 / Ihlamur mevsimi

İstanbul yazıları - 5  / Ihlamur mevsimi
 

Yıllar önce Kadıköy İskelesi'nde şehre ilk soğuklar indiği vakit önündeki ıhlamur çuvalını sürüye sürüye " Tam zamanı..Tam zamanı.." diye bağıran bir adamcağız vardı. kendisinden ıhlamur satın almak hiç nasip olmadı ama ıhlamur dendiğinde hep onu hatırlarım.

Bugünlerde ise şehrin hemen her yerinde çiçek açan ıhlamur ağaçları baygın kokularıyla insanı mest ediyorlar. Hele akşamları park ve sokakların sessizliğinde yüyüyüşe çıktığınızda, buram buram ıhlamur çiçeği kokan havayı doyasıya içinize çekebilirsiniz. Bir daha ya nasip..Koca şehrin ilk önce mimozalarla başlayıp, iğde ağacı ve hanımeliyle devam eden bahar kokuları, biraz gecikmiş olsa da yazı ortalamaya gittiğimiz şu günlerde ıhlamurlarla sonlanmak üzeredir.

Mayıs ayında gözlerimize bayram ettiren laleyi hiç hesaba katmıyorum bile. O güzelim çiçek görünümüyle çiçeklerin kraliçesidir ama zikre değer hoş bir kokusu yoktur. Acaba Büyükşehir Belediyesi lale bahçeleri yanında gül bahçeleri de mi yapsa?

Atalar boşuna dememişler " Ana gibi yar, İstanbul gibi diyar olmaz " diye.Bunca hoyratça örselenmesine, taşa- betona boğulmasına rağmen bu şehir; ondan her uzak düştüğünüzde " Şimdi İstanbul'da olmak vardı " dedirtiyor insana.

Ve gecikmiş bahar yağmurlarıyla ıpıslak sokaklarında gezinirken dilinizde güzel bir şarkı: "Dışarda bir yaz yağmuru / Yaş sokaklar sensiz bensiz " ..

Sokaklar "Sensiz bensiz "  olsa da iyi ki ıhlamurlar var. O güzelim baygın kokusuyla insana herşeyi unutturuyorlar. Son günlerde yakın coğrafyalarda yaşanan barbarlıkları bile..

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine bir haziran ortası ve baygın kokularıyla insanı mest eden ıhlamurlarla baş başayız.Ancak giderek artacağına giderek azalan ve acımadan kesilerek yerine AVM, konut yapılan bir trendin içindeyiz.Üstelik ıhlamurlar gibi güzel kokmuyorlar.Ortalığa rayiha değil kirlilik, eksoz ve çöp saçıyorlar....

mustafa semih arıcı 
 13.06.2015 13:50
 

Semih kardeş ıhlamur sağlık açısından çok yararlı bir bitki. Ihlamurlar altında dizisini çok sevmiştim.Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 17.06.2014 16:22
Cevap :
Ihlamurun ne kadar sağlıklı olduğu bilinen birşey de ah o gece vakti insanı mest eden kokuları yok mu,başlı başına bir ruhsal terapi gibi..Yorumunuza teşekkürler...  20.06.2014 21:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 323
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 417
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster