Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
484
 

İstifamın Kabulünü

İstifamın Kabulünü
 

2010 yılına birkaç gün kala, hatta sadece saatler kala televizyon ekranlarında gördüğüm ve izlediğim bir haber hem gözümden birkaç damla gözyaşı akmasına sebep oldu hem de istifa etme kararı almama.

Evet... istifa ediyorum. Neden ya da nereden mi? İnsanlıktan.

Bundan sonra herhangi birine kızıp ağzımı bozacak olursam kesinlikle “İnsan” diye hitap edeceğim.

Yukarıda da belirttiğim gibi izlediğim bir haber beni derinden etkiledi ve kalbimi burdu. O haberde göç eden bir balina sürüsünün hamile balinanın doğum için gittiği sığ sularda kalıp çıkamaması üzerine diğer balinalara yardım çığlığında bulunması ve bunun üzerine göç eden balinaların arkadaşlarını kurtarmak için geri dönüp hamile balinanın mahsur kaldığı sulara gidip ona yardım etmeleri ancak suyun çok sığ olması ve denizin çekilmesinden dolayı büyük bir çoğunluğunun o sığ sularda ölmesi.

Bu gördüğüm en son örnek. Daha önce video paylaşım sitelerinden birinde ise ava çıkan kaplanın bir maymunu yakalayıp öldürdükten sonra öldürdüğü maymunun yavrusu olduğunu fark ettiğinde yavruyu nasıl kolladığını izledim.

Değişik zamanlarda hayvanlar dünyasından buna benzer nice videolar, haberler, fotoğraflar gördüm.

İnsan böyle görüntüler karşısında diyecek söz bulamamakta. Adeta dili tutulmakta.

Peki biz insanlar ne yapıyoruz?

Tâbiri yerinde ise para, hırs, aç gözlülük ve benzeri nedenlerden dolayı her geçen gün daha da vahşileşiyor ve insanlıktan uzaklaşıyoruz.

Düşenin elinden tutup kaldıracağımıza bir tekmede biz atıyoruz. Hamile kadınları küçücük masum çocukları gözünün yaşına bakmadan, ellerimiz titremeden öldürebiliyoruz. Adına hak diyoruz, savaş diyoruz. Diyoruz da diyoruz... Her yaptığımız zulme, acımasızlığa sahte göz yaşlarıyla uyduruk bir neden bulmaya devam ediyoruz.

Doğa da neredeyse kedi köpek ile kurt kuzu ile dolaşmaya başlamışken.

Biz...İnsanlar, sözüm ona en yüce varlıklar. Adam öldürmek, dövmek, linç etmek için tetikte beklemekteyiz.

İşte bu nedenledir ki insanlıktan istifa etmeye karar verdim.

Umarım yeni yılda insan görünümlüler de hayvanlardan gerekli dersleri alabilirler.

Boşuna dememişler “Yılandan korkmam, insandan korktuğum kadar” diye. var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E")); try { var pageTracker = _gat._getTracker("UA-7006964-1"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {}

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir yazı, o maymunla ilgili videoyu bende seyretmiştim. Canlılar Allah'ın sevgisini ve merhametini yansıtırlar. Mutlaka inanç bölümüne yazdığım yazıları okumanızı tavsiye ederim, çok faydalanacağınızı düşünüyorum. Ahmet Secer

Ahmet Secer 
 04.01.2010 14:25
Cevap :
Yazımla ilgili düşünceniz için teşekkür ederim. Hayvanların birbirleriyle (gerek kendi türü gerekse diğer türlerle)yardımlaşmalarını görüp sonrada biz insanların vahşileşmesini gördükçe içim acımakta. Gerçekten de hayvanlardan öğrenmemiz gereken çok ama çok şey var. Selamlarımla  10.01.2010 12:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 476
Toplam mesaj
: 111
Ort. okunma sayısı
: 1318
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

1960 İstanbul doğumluyum. Kitap okumayı, yazı yazmayı, resim yapmayı ve yabancı dil'den Türkçe'ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster