Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
264
 

İsyanımın sus'u uyandı....

İsyanımın sus'u uyandı....
 

Ağır hasar var beynimde. Bilinç kaybına neden olacak hesapların hesabı tutmayınca, şaşırdı, anlamsızlaştı hasar gördü …

Yeryüzüne vuran her sarsıntı beynimdeki damarlarda daralmaya neden olmuş olmalı. Düşünme yitimde durma var. Deprem olurken farklı bir enerji çıkıyor sanırım yeryüzüne ve tüm insanları sarıyor. Düşünemez, adım atamaz, anlık nefes alış verişlerle, bakıp görememe hallariyle hayat yoklamasının ‘var’ hanesine yazılmak için ayakta uyuyan insanlar oluyoruz.

Var!

Ne tuhaf kelime. Ne için, kime göre, nerede, neden sorularını peşi sıra sürüklüyor. Hangi sorunun cevabı tatmin edici ise ona sığınarak devam edebilmenin yollarını açıyor.

Ya hiç bir sorunun cevabında ‘yok’sa!

O zaman ne ile açıklanacak bu var olma ya da olabilme durumu. Hani anda yaşamak marifet ya, hayatın tadına varmak için. Yok öyle bir dünya kendi adıma. Anda yaşadığımı sandığım her şey koca bir hiç karşımda.

Geçmişi yok sayamam ki, olamamış gibi davranamam işte.

Yaşadığım yıllar bana ait değil gibi, ben değildim o yılların bazılarında yaşayan. Dönüp bakıyorum yok, bana göre de başkalarına göre de yok o bazı yıllar. Anda mı yaşamaktı yoksa günü kurtarma çabasından mı yok o yıllar. Bana ait değil, benim geçmişim değil, ben olmamalıyım o karedeki görüntü. Geriye dönüp yaptığım tüm hesaplarımda sürekli bir tüketim çıkıyor. Eksiye düşüyor benliğim. Yaşamamış gibi, rezervler tükeniyor.

Isyanlarımın susu uyandı. Susmuyor artık. Çok yönlü bastırmaktalar. Susturmak yok saymak ne kadar anlamsız geliyor şimdi.

Herkese her şeye isyanım var. Kuru kuruya çığlık çığlığa bağırmalarını istemiyorum. Her ses bir nefes olsun, gittiği yerde değiştirsin bir şeyleri. Değişsin dünyam, duyulsun sesim…

Aptallar uzaklaşsın çevremden, anlamayan,  yorumlayamayan beyinler azıcık düşünce eklesinler uslarına.

Görmeye tahammül edemediklerim silinsin göz hizamdan.

O ses gitsin kulağımdan…

O görüntü yok olsun …

O ve onun gibi olan herkes yok olsun…

‘O’ kavramı kaldırılsın lugattan, kimseye ‘o’ diye hitap edilmesin. Isimler telefuz edilirken can yakmasın, o isimlerin sahipleri isimlerine sahip çıkabilecek dürüstlüğü göstersinler.

Içimde şımarık bir çocuk, dürtüp duruyor kalemimi, susmuyor çığlık çığlığa kulaklarımı sağır ediyor.

Bir el uzansın, uysallaştırsın bu çocuğu, ben baş edemiyorum, etmek istemiyorum artık….

 

http://www.youtube.com/watch?v=eo5JiVLrUIQ

ümitümit bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insan düne dönüp baktığında kendini bulamıyor bazen..hani candan erçetin'in bi şarkısını sen çok seviyosun "değil miyim" şarkısı..ben de severim o şarkıyı..ama keşke anlamasaydık anlamını dağçiçeğim..sevmelerin bu kadar gönüllü işçisi olmasaydın..diyorum ama iyi ki de böylesin..ellerim içindeki çocuğa gülümsüyor şimdi..

mis-tress 
 14.12.2011 18:49
Cevap :
Kelimelerime ses oluyorsun sen, yüreğimi okuyorsun, aklımı biliyorsun. Gönüllü yazılıyoruz her bir sevdaya, içinden çıakamadıkça debeleniyoruz isyana yürüyoruz imbatım. İçimin çocuğu da sana gülümsemiyor, masum kalabilmiş tek haliyle...  14.12.2011 20:27
 

Her isyan, uyuyan çocuğun uyanışı, dile gelmesidir...Susturma isyanını toprağım, o nasıl olsa kendi ırmağını bulur. Sevgimle.

Olgun Ekinci 
 14.12.2011 18:25
Cevap :
İsyanımı susturmaya çalıştıkça o beni susturdu toprağım. Tam da dediğin gibi ırmağını bulup coştu. Sevgimle....  14.12.2011 20:24
 

ahh özgem aahhhh nasıl yüreğime yüreğime uygun isyan sözlerin tam da benim isyanlarım kendi kendine öyle kafa tutarken aslında yine kendi kendime benim sessiz isyanlarıma ses oldun, söz oldun, yüreğin, dert görmesin diyeceğim ama biliyorum ki aslında bir yandan da sen ben gibiler hüznü paratoner gibi çeker...ama biz yine de dileyelim...dünya şanslıların dünyası...senin değerini bilen insanlar çıksın dilerim ki karşına çünkü sen çok değerli, çok temiz ve çok güzel bir insansın..kucak dolusu gönülden sevgilerimle...

ümitümit 
 14.12.2011 13:35
Cevap :
Ümidimm sanki hüzün çekiyor bizi, hayata bakarken ki duruşumuzda ilk algılarımız hüzünler oluyor. İsyanın başkaldırmış halini seviyoruz, sayıp söverek kendimizi iyi ediyoruz, yaralarımıza dokundukça, dokundurdukça söz merhem oluyor adeta. Güzel yüreğinden dökülen her kelimen için teşekkürler, hayat belki bıkar bizlerle uğraşmaktan :) Güzel dost, sevgiler yüreğine...  14.12.2011 13:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 127
Toplam yorum
: 448
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 806
Kayıt tarihi
: 22.09.07
 
 

Sıcağıyla bilinen memleketimde bir kış gününde geldim dünyaya. Bütün tezatlıklar hayatımda farklı r..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster