Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '07

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
4354
 

İz düzeltme için cerrahi tadavi

İz düzeltme için cerrahi tadavi
 

İster ameliyat sonrası isterse kaza sonucunda gelişsin, izin - skarın oluşumu önceden tahmin edilemez. Skarın gelişimi yaralanmadan sonra vücudunuzun iyileşme yeteneğine bağlıdır.

Yaranın büyüklüğü, derinliği, o bölgeye olan kan akımı miktarı, deri rengi ve kalınlığı, yaralanmanın yönü gibi pek çok değişken skarın derecesini etkilemektedir. Ayrıca skardan ne kadar rahatsızlık duyulduğu da kişiden kişiye değişmektedir.

Skar dokusu tamamen yok edilemiyorsa plastik cerrahınız cerrahi bir müdahale ile veya steroid enjeksiyonu yaparak skarı daha az görünür hale getirecektir.

Eğer skar revizyonu yaptırmayı düşünüyorsanız, belli başlı skar çeşitleri, tedavi prosedürleri ve elde edilebilecek sonuçlar hakkında bilgilendirilmeniz gerekmektedir. Fakat elde edilecek sonucun büyük oranda kişisel özelliklerinize bağlı olduğunu da bilmelisiniz.


Karar verme

Skarların çoğu başlangıçta geniş ve kötü görünümlüdür fakat zamanla daha az farkedilir hale gelebilir. Bazıları kaşıntı ve hassasiyet gibi semptomları gidermek için steroidler ile tedavi edilebilir. Bu nedenlerden dolayı plastik cerrahlar genellikle skar revüzyonuna karar vermeden önce en az 1 yıl veya daha fazla beklemeyi önermektedirler.

Eğer skar ile ilgili bir şikayetiniz varsa öncelikle uzman bir plastik cerrah tarafından konsülte edilmeniz gerekmektedir. Cerrahınız sizi muayene edecek ve siszi tedavi edecek çeşitli yöntemleri, risklerini ve elde edilebilecek sonucu size anlatacaktır. Beklentilerinizi tartışmak konusunda cerrahınıza karşı açık olun, herhangi bir soru ya da şüpheniz varsa çekinmeden anlatın. Sağlık sigortanız genellikle bu tür revüzyon ameliyatlarını karşılamayacaktır.ç


Skar revizyonları genellikle güvenli olmasına karşın, infeksiyon, kanama, anesteziye reaksiyon veya tekrar istenmeyen skar oluşması gibi komplikasyonların gelişme olasılığı herzaman için vardır.

Uzman bir plastik cerrahı seçerek ve onun ameliyat öncesi ve sonrasındaki önerilerine tam olarak uyum göstererek bu risklerin olasılığını azaltabilirsiniz.


Keloid Skarları
Keloid; kalın, buruşuk, kaşıntılı, yara sınırlarının ötesine taşan bir skar dokusudur. Genellikle etrafdaki deriye göre sıklıkla kırmızı veya daha koyu renktedir. Yara iyileşme sürecinde kollagen sentezinin belli bir dönemde durmayıp devam etmesine bağlı olarak gelişir.


Genellikle vücudun her yerinde görülmesine rağmen, gögüs kafesi, kulak memeleri, sternum üzeri, skalp gibi yerlerde daha fazla lokalize olur.Siyahlara oranla açık tenlilerde daha çok görülür.

Keloid genellikle skar dokusunun içine steroid injekte edilerek tedavi edilir. Bu yöntem kızarıklık, kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikayetleri giderir. Bazı hastalarda da skarın büzülmesini sağlar.

Eger steroid tedavisi yetersiz ise skar dokusu kendi sınırlarının içinden insize edilmek şartıyla küçültülebilir. Bu lokal anestezi altında yapılan ve hastaneye yatmayı gerektirmeyen bir uygulamadır. 1-2 gün içinde işinize dönebilirsiniz, dikişleriniz 1 hafta sonra alınacaktır. Çok büyük keloidlerde deri yaması uygulaması gerekebilir.

Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın keloidler inatçı bir şekilde tekrarlama eğilimi göstererirler. Bazen öcekinden daha büyük bir şekilde yeniden oluşabilirler. Bu nedenle cerrahınız cerrahi çıkarma ile beraber steroid injeksiyonu veya radyoterapi uygulaması gibi kombine yöntemleri seçebilir. Hatta üzerine yaklaşık 1 yıl kadar devam etmesi gereken baskılı pansuman yöntemlerini önerebilir.


Hipertrofik skar
Hipertrofik skar sıklıkla keloid ile karışır. Kırmızı , kabarık kaşıntılı lezyonlardır fakat herzaman orijinal yara sınırlarının içinde kalır. Steroid uygulaması ve ya injeksiyonu ile yaklaşık 1 yıl içerisinde çok iyi görünüm kazanabilirler.

Eger konservatif tedavi yeterli değilse cerrahi eksizyon düşünülebilir. Skarın büyüklüğüne göre bu uygulama genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Steroid tedavisi cerrahi ile kombine edilebilir ve yaklaşık 1 yıl veya daha fazla steroid uygulaması gerekebilir.


Kontraktür ve yapışıklıklar
Yanık ve diğer yaralanmalar geniş deri kayıplarına yolaçar, böyle bir yaralanmada yara kenarlarının birbirine doğru kasılması ile kontraktürler meydana gelir. Bu kontraktürle komşu olan kas ve tendon yapılarını da etkileyerek hareket kısıtlılıklarına yolaçar.

Kontraktürün tedavi edilmesi sıklıkla geri grefti(yama) veya flep uygulamasını gerektirebilir. Bazı vakalarda Z-plasty veya doku genişletici yöntemleri kullanılabilir. Bazen fonksiyonun tam sağlanması için cerrahiden sonra fizik tedavi yapılması da gerekebilir.


Yüzdeki skarlar
Yerleşim yerlerinden dolayı yüzdeki skarlar hipertrofik olsa da olmasa da herzaman estetik problem yaratırlar. Yüzdeki izleri daha az görünür hale getirmek için çeşitli yöntemler vardır. Sıklıkla kesilir ve ince sütürle dikilirler. Bu skarlar yüzdeki doğal çizgileri belli bir açı ile kesip geçiyorsa Z-plasty ile paralel hale getirilir. Yüzdeki bazı skarlar dermabrazyon yöntemi ile daha az görünür hale getirilirler. Bu yüze daha yumuşak ve taze bir görünüm sağlar fakat bu sakrı tamamen silmez.

Skar revizyonundan sonra
Bu uygulamadan sonra iyileşmenin uygun ve istenilen bir şekilde olmasu için cerrahınızın önerilerini tamamen yerine getirmeniz çok önemlidir. İyileşme döneminde aklınızad çıkarmamanız gereken şey, iyi bir şekilde iyileşip iyileşmeyeceği; boyutlarına, yönüne, sizin cildinizin kalitesine, ve tavsiyelere ne kadar uyduğunuza bağlıdır. Operasyondan sonra öncekinden kötü bir görünümle karşılaşabilirsiniz ama bu paniklemenizi gerektirecek bir durum değildir yaklaşık 1 yıl içinde çok iyi görünüm kazanacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Su çiçeği izlerinin tedavisi icin "punch excision" denilen, izin kesilip çıkartılmasına dayanan bir yontem duydum. Bu tedaviyle ilgili beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Yaklasik maliyeti ne kadar oluyor bu yontemin? Son olarak İstanbul'da bu tedaviyi uygulayan bir doktor tanıyor musunuz acaba? Tesekkurler İyi gunler.

Fikret Aydin 
 07.11.2008 13:48
Cevap :
Merhaba, Çukulaşmış izlerin tek tek çıkarılıp estetik dikişler atılması işlemidir. Çukur yerine daha az dikkat çekecek ve daha kolay kamufle edilecek ince kırışıklık benzeri kesi izleri kalır. meliyeti izlerinizin yagınlığı ve müdahale süresine bağlıdır. Birebir bu yöntemi uygulayan bir isim bilemiyorum. Geçmiş olsun Op.Dr. Cenk Tokat  07.11.2008 15:26
 

Medikal estetik ile sizlerin yaptığı estetik ameliyatlar arasında ne fark var ?

Mert KÖSE 
 02.11.2008 22:08
Cevap :
Merhaba Mert Bey, Medikal estetik hekimliği, herhangi bir uzmanlığı olan veya olmayan hekimlerin birkaç yıl öncesinde 3 haftalık, ücretli bir kurs ile botoks, dolgu, saç ekimi gibi konularda uygulama yapma belgesi aldığı bir çalışmaydı. Estetik Platik Cerrahi uzmanı olmamız için 6 yıllık temel tıp eğitimi üzerine bir de 5-6 yıl uzmanlık eğitimi alıp sınava giriyoruz. Bu sayede her tür Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif uygulamayı yapma öğretisini kazanıyoruz. Kısa süre önce bu tıbbi açıdan riskli olan medikal estetik hekimliği uygulamasına yasak getirildi ve şu an bu 3 haftalık kurs sertifikası ile hiçbirşey yapma yetkileri yok. İyi günler Op.Dr. Cenk Tokat  03.11.2008 10:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 64
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 06.12.07
 
 

1993-1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde temel tıp eğitimini tamamlayara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster