Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '10

 
Kategori
Balıkçılık
Okunma Sayısı
4237
 

İzmarit Balığı Hakkında

İzmarit Balığı Hakkında
 

Bu balığın derisi fevkalade sert ve sağlamdır.Üzerinde sert koruyucu dikenleri mevcuttur. dip balığı


Bu balık; kayalık ve yosunluk yerlerde yaşayan, kış aylarında 55 kulaç derinliğine kadar inebilen, yaz aylarında ise kıyılara kadar sokulabilen orta su pelajik balıklardandır. Sığ sularda gözle görülüp, takip edilebilirler.

Tüm denizlerimizde bulunurlar. Çok kurnaz bir balıktır. Kurnazlığını, yemleri aşırmasından anlamak mümkündür. Ama büyük balıklar için iyi bir yemdir. Renkleri açık kahveden Mor menekşe renklerine kadar uzanırlar. Izğara üzerinde boklu kebap denilen bir kızartma şekli ile çok güzel pişirilir ve lezzetle yenirler.

Bu balığın avlanma mevsimi Ekim-Nisan ayları arasındadır. Dip balığı olarak bildiğimiz bu balık dip zeminden 40-50 cm.üstünde dolaşmaktadır. Bu durumu gemimizdeki balık bulucu cihazlarımızlada tesbit etmemiz mümkündür. Düşmanı olan lüfer akını başlayınca otomatik olarak ortadan yok olur, saklanır : İzmarit oltasına 6-7 nolu siyah renkli sinek iğnesi dediğimiz küçük iğneler kullanırız. Ağırlık olarak 150-200 gram kurşun yeterlidir. izmarit avında 3 iğneli olta idealdir. Birde fırdöndü taktınız mı oltamız hazır demektir. Misine kalınlığı 0, 25/0, 30 olmalıdır. Aksi halde kalın olacağından balık avlamanız mümkün değildir. Yem olarak, istavrit, midye küçük parçalara bölünmüş kurtçuklar kullanılır.
Kaynak:nurideniz - reis

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 3530
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

1949 istanbul doğumluyum, 1973 yılında Kimya ve işl. mühendisligini bitirdim. Halen agabeyimle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster