Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '06

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1454
 

İzmir'de bayram rezilliği

İzmir'de bayram rezilliği
 

Güzel bir bayram tatilinden sonra hepimiz gerçekte ait olduğumuz yerlere, işlerimize geri döndük. Umarım herkes için iyi bir tatil olmuştur.

Bayram süresince İzmir’de olanlar yada hali hazırda İzmir’de yaşayanlar bilirler bayram süresince İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Metrodan Vapura kadar bütün toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak halkın kullanıma sundu. İlk başlarda kulağa hoş geliyor değil mi? Bütün şehiri istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Ama benim canım memleketimde birşey bedava olmaya görsün hemen suyunu çıkarırlar. İzmir’de de bunun bir örneğini yaşadık bayram süresince.

Konak merkezde adım atacak tek bir yer yoktu. Otobüsler hınça hınç dolu, vapurlar normal kapasitelerini aşmışlar, metroya ise binilmiyor. Dedim ya bir yerlerde birşeyler bedava ise hemen suyunu çıkartırlar. Beni en çok şok eden manzara ise; Konak vapur iskelesinin önünde 350 kişinin belkide daha fazlasının aynı anda, Karşıyaka seferini yapacak olan vapura binme çabasıydı.Düşenler, kafası gözü yarılanlar, gelen vapuru kaçırmamak için birbirinin üzerinden atlayanlar neler neler tabii birde bunun yanında yan kesicileri de cabası. Aradığı kalabalığı ancak böyle bir günde bulan yan kesiciler için durum tam bir ikinci bayram niteliğindeydi.

Otobüsler tam anlamıyla balık istifiydi. Beklenen ve gelmeyen otobüsler yada geldiğinde doluluktan binemeyen pek çok kişi istediği yere gidememekle birlikte saatlerce duraklarda zebil oldu. Güzergahı olan olmayan bedava bulduğu otobüse atlayıp, otobüs nereye gidiyorsa gitme geyiği yaparken, gerçekte güzergahı olan kişiler araçları kullanadı bile. Kullananlar da ya geç kaldılar yada başka yolları denediler.

Bayramda ulaşım araçlarının bedava oluşu bir tek halkı madur etmedi tabii. Bunun yanında taksiciler, minibüs şoförleri de bu durumdan nasibini alıp, belediyenin yaklaşan seçimler için halka yaptığı bedava ulaşım kıyağın kurbanı oldular. Bırakın para kazanmayı pek çok taksici evine beş kuruşsuz döndü.

Konak meydanındaki manzara inanılmazdı. Sanki bütün İzmir Konak’ta gibiydi. En ufak çim parçasını bile değerlendiren halk, çimlerin üzerinde bira, çerez, kola, hatta piknik yapanlar, allah ne verdiyse götürenler bile vardı. İnanmazsınız ama Konak vapur iskelesinin önündeki mazra beni ve gerçekte bu şehirde yaşayan pek çok kişiyi çok üzdü. Eee bu kadar insan giderken arkasında ne bırakır? Cevabı çok basit; bin yığın çöp. El ayak çekilence onca insanın arkasında kalan yığınla çöp, belediyeye ekstra zahmet verecek nitelikteydi.

Bu mazaralar İzmir’e hiç yakışmadı. Konaktan Alsancağa Karşıyaka’ya kadar manzaralar birbirinin aynısıydı. Bu bayram İzmir’de zaten varlıklarından rahatsız olduğumuz yankesicilere, kapkaççılara bol kazanç sağladı, bayram en çok onlara yaradı.

Şimdi ben buradan yetkililere sesleniyorum ve diyorum ki; lütfen ama lütfen ulaşım araçlarını ücretsiz yapmayın. Biraz fazla oy uğruna binlerce insanı mağdur ettiniz. Zaten hizmetlerinizden memnunuz ama bu hiç olmadı. İnanın hiç kimse memnun olmadı. Aksine bu sefer geri tepti. Önümüzde bir bayram daha var ve biz İzmir’liler olarak aynı mazaralarla tekrardan karşılaşmak istemiyoruz. Oy uğruna bu kadar insanı mağdur etmeyin. Lütfen....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bayramlarda İzmir'de görülen durum TürkiYe'nin her yerinde görülen durumdur. Bedava "iftar sofraları", "bedava otobüsler", bedava ne varsa oraya insanlarımız niçin yığılıyor. Niçin insan onuruna yakışmayan kuyruklarda "kürek mahkumları"nın yemek kuyruğunda bekleyişleri gibi bekliyor, niçin bu onur kırıcı duruma katlanıyor? Bunu görmekten rahatsız olan toplumlar önce yoksulluğu ortadan kaldırmalı. Öğretmenin, memurun ve yargıçların,savcıların bile yoksulluk sınırının altında yaşadığı bir ülkede, işsiz, sosyal güvencesiz halkın "bedava"ya koşmasını engelleyemezsiniz. Sevgiler, saygılar...

Mehmet Ali Başkurt 
 17.11.2006 20:43
 

Aceleyle Karşıyaka iskelesine koşuyorum. Bir bakıyorum, vezne kapalı, aklıma gelmiyor şöyle dönüp sağa bakmak... O da ne!! Bu insan yığının sebebi ne derken bakıyorum ki bir ilan: Bayram boyu ücretsizdir! Yandık mı şimdi? Diyorum, ücretsizse daha sık sefer vardır. Nerdeee? Bekle Allah bekle, yok. İnsan çoğalıyor, kapı yıkılacak. çaresiz çıkıyorum oradan, acelem var, geç kalacağım.otobüse binerim bari. hahahahaha!! güleyim bari.o ondan da beter. sağa sola yatmış arabalar, balık istifi. Ne kadar çok bedavacı varmış meğer,uçak olsa anlarım,alt tarafı 75 kuruşluk bir hadise. tabii sonuç ne?Taksiii! ve ben o akşam, aynı kıyafetlerle çıkmak zorunda kalıyorum sahneye, eve de gitmeye kalksam 60 ytl taksi parası vereceğim çünkü. 30 lirayla kurtuluyorum. Ama o sinir harbini gel de bana sor... İstemem bir daha böyle şey ben ya, ücretsiz mücretsiz olmasın, sevgiler canım...

Melda 
 30.10.2006 20:28
Cevap :
Sevgili Melda, Allahtan bittide kurtulduk. Kucak dolsu sevgiler....  31.10.2006 7:55
 

Cöp atiklarinin cevrede birakilmasindan esef duydum. Insanlarimizin büyük bir kismi, hep koyun gibi güdülmek istemeyin artik. Yeteri kadar cöp kutulari cevrede olmamis olsa bile, evden getirilen bir posette biriktirilirdi. Yakinlarinizda tacak kontenyer yoksa evdeki cöp kutusuna atilir. Dogayi cok severiz, nerede yesillik bulursak orada, koyun sürüsü gibi yayiliriz. Ama bununda bir kurlai olmali. Asirlardir müzmin hastalik cevre bilincsizligi devam ediyor. Kusak degisti hala ayni hastalik. Size sunulan hizmetlerin boslugunu suistimal etmeyin. Sayin YÖNETICELER IYI ORGANIZE EDEMEDIGINIZ ISLERIN SORUMLULUGUNU ALMAYIN. ALLAH RIZASI ICIN. GÖREVINIZI LAYIKIYLA YAPIN. Bayram armagani diye uyguladiginiz hizmet icin cüzi bir ücret alinmasi gerekirdi. Geminin kapasitesinin disinda yolcu almaktan dogacak sorumlulugun faturasini yetkililer hic düsünmedinizmi ? Birde insanlarin cektigi cilekeslik cabasi. Banglades te fazla yükten böyle bir gemi batmisti. Tanri korusun.

mine objektif 
 26.10.2006 21:11
Cevap :
Mine Hanım, Çok doğru, çokkk... Katkılarınız ve yorumunuz için çok teşekkürler. Sevgiyle kalın...  27.10.2006 8:00
 

Kutlarım Pelin hanım ben de aynı dehşet görüntelere tanık oldum ve yaşadım. Bir an için kendimi İzmir'de değil de Bengaldeş! te filan yaşıyor sandım.Çok yazık oldu, hem İzmir'e hem İzmir'lilere. Sevgi ve saygılarımla. Enfal

Enfal Törün 
 26.10.2006 13:47
Cevap :
Sayın Törün, Çok teşekkür ederim. Bu sabah duyduklarımdan sonra durumun benim anlattığımdan daha vahim olduğunu öğrendim. Karşıyaka'dan Konak'a gelen vapur yolcularını Konak iskelesi yerine Pasoportta indirmiş. Nedeni ise Konak iskeledeki yığılma yüzünden inecek yolculara yer kalmadığındanmış. Dehşeti siz düşünün artık. Mahşer günü gibi derler ya aynı öyle. Çok üzgünüm çok. Gerçi bu yığılmaların, kalabalığın sebebi çok açık. Göç. Çok üzülüyorum. Tekrardan teşekkürler. Sevgiyle kalın...  26.10.2006 14:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 1145
Toplam mesaj
: 191
Ort. okunma sayısı
: 3235
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ya herşeyim ya hiçim.... Birbirinden güzel fotoğraflarıyla yazılarımı destekleyen canım arkadaşı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster