Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '11

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
2432
 

İzmir Enternasyonal Fuarı 80 yaşında

İzmir Enternasyonal Fuarı 80 yaşında
 

Uluslararası İzmir Fuarı 80 Yaşında.


İzmir Enternasyonal Fuarı 80 yaşında.  

Ne güzel ve unutulmaz koskoca bir ay. İple çekerdik 20 Ağustosu. Basmane (yada 9 Eylül) kapısından girince sağda fuarın kurucusu Dr. Behçet Uz'un yeşillikler içindeki heykeli karşılardı konukları. Hemen ardında Manolya. Zeki Müren'i dinlemek için sevenleri evlerinden getirdikleri kilimleri sermişler çimenlere, bekliyorlar Sanat Güneşimizi... saatlerce.  

Malûm, fuar kapanınca okullar açılacak. Her türlü kırtasiye, defter, kalem, silgi, kaplama kağıt çeşitleri... neye ihtiyacınız varsa bu alanda bulabilirsiniz. Ekici Över çay bahçesi girişte solda. Fasıl başlamış, solistler daha sonra çıkacak.Bu yıl Barış Manço'mu var yoksa Cem Karaca mı? Bu sene daha kimler geldi acaba, insan merak ediyor. Gazetelerde boy boy reklamları görmediyseniz afişler burada. Bakabilirsiniz.  

Lunapark. Çocuklar için fuar burası. Bütün oyuncaklara defalarca binmek isteyen çocuklara bi de uçan balon alırsanız onların ne kadar mutlu olduğunu görürsünüz. Ancak.. fuarın içinde tur atan minyatür trene bindiklerinde mutlulukları daha da artacak. TCDD'den daha çok yolcu taşıyor minyatür tren. 15-20 dakikada bir tüm vagonlar doluyor. Binemeyenler sonraki sefere. Çocuklarla birlikte anneler-babalar ve tren özlemini gidermek isteyen herkes bu treni seviyor.  

Daha girişte bu kadar hareketlilik sizi yormuşsa Villa çay, Menekşe çay bahçelerinde kısa bir soluk alabilirsiniz. Meşhur Kemeraltı turşularının tadına muhakkak bakmalısınız.  

Her yerden bir ses, her yerden bir müzik. Çamlık Senar'da tiyatro olabilir. Ya Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü var ya da Ali Poyrazoğlu.  

Dosdoğru giderseniz Göl Gazinosu ve deniz bisikletlerinin önünden 26 Ağustos kapısına ulaşırsınız. Herhalde çıkacak değilsiniz. İyisi mi sola dönün, Dağ gazinosunun önünden Montrö kapısına kadar yürüyün. Sağa bakın, biraz yukarı. Paraşütle atlayanları gördünüz mü? Cesaretiniz varsa... buyrun! Kulenin etrafında küçük küçük hediyelik eşya standları da var. Türk Hava Kurumu'nun standındaki çekilişe katılın, muhakkak küçük bir armağan kazanırsınız. Siz de kazanırsınız, Türk Hava Kurumu da. Göl Gazinosu ve göl hemen yolun karşısında. Deniz bisikletlerine binmek için biraz beklemeniz gerekiyor. Ailece binebilirsiniz, idmansızsanız vay halinize...Göl Gazinosunun bu yılki assolisti Muazzez Abacı'ymış. Program henüz başlamamış. Ada Gazinosunun altından geçerek turu tamamlayın.  

Fuara gelip de hayvanat bahçesini ziyaret etmeden dönülür mü? Deniz bisikletinden inince gölün etrafından Golf Restoran veKübana'nın yanından (onlar için de program başlamaz, çünkü daha erken sayılır) Palmiye restoranın önünden... (geçerken gelen enfesmakarna kokuları açlığınızı pekiştirebilir) hayvanat bahçesine ulaşır ve kafeslere hapsolunmuş doğanın özgür hayvanlarını ziyaret edebilirsiniz.  

Özgürce yaşamayı seven bunca hayvan bu kafeslere neden tıkılır ki? Umarız ki Sasalı'da onların daha özgürce yaşamaları için 'Doğal Yaşam Parkı' projesi hayata geçirilir.  

Fuarın klasikleri arasındadır Açık Hava Tiyatrosu. Bugün de ünlü bir sanatçının konseri olabilir. Akasyalar çay bahçesinde de program başlamış. Orada da önce fasıl var. Oldukça yoruldunuz. Hayvanat bahçesinin önündeki banklara oturup havuz başında biraz dinlenebilirsiniz...(Tabii ki yer bulabilirseniz)  

Çocuklar mızmızlaya başladı. Haklı olarak yoruldular. Onlar için fuar bu kadar, balonları da var, dönüş yolunuz zahmetli olacaktır. 26 Ağustos kapısı önünde Karşıyaka yönüne gidecek belediye otobüsleri var. Yok Alsancak'tan vapura binerim derseniz Lozan kapısından çıkıp biraz daha yürümeniz gerekir. En iyisi mi Cumhuriyet (Kahramanlar) kapısından çıkın, taksi dolmuş veya otobüse binip Konak'a gidin, oradan her yere daha kolay gidersiniz.  

Fuarı gezmeyi bitiremedik. Konuk ülkelerin pavyonları, ülkemizin sanayi ve diğer kuruluşlarının kapalı ve açık hava standları, Almanya'nın bu seneki otomobil ve otobüsleri, Tariş'ta şıranın tadı...  

İzmir fuarı bu. Bir günde gezmekle biter mi, en iyisi önümüzdeki günlerde bir fırsat yaratın. Futbolsever beylere tavsiyem arkadaşlarınızla gelin, Pirelli'de maçları izleyin. Orhan Ayhan anlatıyor maçları. Hem de sinema perdesinde izliyorsunuz dünya kupası ve bizim maçlarımızı. Acıktığınızda Palmiye restorana gidin. Makarnanın yanında bira da var. Belli olmaz Mogambo veya Kervansaray'a da uğrayabilirsiniz (!)  

Bu yıl sekseninci yaşına basacak İzmir Fuarını 08 - 18 Eylül tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

İzmir ekonomisine her yönüyle farklılık getiren İzmir Fuarı uzun bir süredir eski kimliğinden uzak. Yazımda anlattıklarımı bir çok fuar ziyaretçisi yaşımıştır mutlaka. Ben de bir İzmirli olarak eski fuarları özlüyorum.  

 

Enfal Törün bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlyas bey merhaba, İzmir Fuarındaki Minyatür Trenimizle ilgili yaklaşıl bir buçuk yıldır iğne ile kuyu kazar gibi zor ulaştığım bilgilerle bir araştırma yapıyorum. Umarım İzmirlilerin anıları ile birlikte yakın zamanda bir kitap haline gelecek. Bu trendeki anılarını ve sizin için ifade ettiklerini yazarsananız bu kitapta yer vermek isterim. Mümkünse elif.aydogduoral@gmail.com adresinden haberleşebilir miyiz? Saygılarımla elif aydoğdu

elif oral 
 27.06.2012 15:34
 

Ekmeğimi elime aldığımda henüz 17 yaşındaydım...Ve ilk kazancımı İzmir Fuarında yemiştim...Abdullah Yüceyi dinlemiştim...Fuarda Kula Mensucat Kumaşı almıştım...Zeki Müreni yakından görmüştüm...Çok yorulmuştum...Ankara'da hava atmıştım...İlyas bey,çok hoş anlatmışsınız...Teşekkürler...Selam ve sevgiler...

Mesut Selek 
 12.09.2011 22:14
Cevap :
Merhaba değerli hocam. Hey gidi günler hey! Yaşadıklarınızı yaşayan nice nice insanlar var aramızda, anlatsalar roman olur. Her yıl 20 ağustosu iple çekerdik. Ayrıca 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 9 Eylül İzmir'in Kurtuluş günleri fuarımız bambaşka olurdu. Şimdilerde ihtisas fuarları içinde yerini alan 10 güne sığdırılan Uluslararası İzmir Fuarı artık eski kimliğinden uzak, bize de o güzel günleri, özlemle anlatmak kalıyor. Görüşmek üzere, selam ve saygılarımla.  13.09.2011 12:09
 

Ah, İzmir Fuarı, ne anılarım var İlyascım bir bilsen. Yazını okurken bir bir o günlere döndüm. O halini bugün bilen çok az, aradan geçen uzun zaman diliminde Fuar bir çok değişikliğe uğradı, ama yine de, benzeri örneği olmayan büyük bir zevk ve temaşa cümbüşüdür İzmir Fuarı; sen de çok güzel bir anlatım dizisi kurgulamışsın, aynen yaşıyor gibiyim. 1954 de Ankara'ya taşınmadan önce 26 Ağustos kapısında otururduk. Hafta sonları evde börekler yapılır, dolmalar sarılır biz çocuklar da önceden Göl gazinosundaki kümbette yer kapmaya giderdik. Ve, hemen her pavyonunda nice yeniliklerin sergilendiği o güzel yıllar. Bu yıl benim için de gezer misin Fuarı'nı İlyascım. Selam ve sevgiler.

Enfal Törün 
 26.08.2011 15:36
Cevap :
Gezeceğim sevgili ağabey. Ayrıca fotoğraf çekerek fuarın yeni halini de görüntüleyeceğim. Görüşmek üzere, selamlar saygılar.  26.08.2011 16:41
 

İzmir'le ilgili bir yarayı deştiniz. Evet eskiden de kilim sererlerdi. Şimdiki serenler gibi buna rağmen farklıydılar. Arkalarında tonlarca çöp bırakmadan çeker giderlerdi. Şimdi çimlere yayılanlar hem ojeli hem röfleli...Buna rağmen çevreyi çöplük haline getirmekten hicap duymuyorlar. Dolu dolu bebe bezleri; boş boş plastik şişeler...Avazları çıktığı kadar gürültü yapmaları cabası...Hür vatandaşlarımız sınır tanımadan yayıldıkça yayılıyorlar. Onları rahatsız etmemek için Fuar'a gitmekten imtina ediyoruz. Ayrıca çantaya mukayyet olmak da zorlaştı. Gül bahçesi mi kaldı? Eskiden eser yok; ne derli toplu insanlarmış eskiler. Bize ne oldu? Geriye doğru koşar adım giderken; İzmir'i Fuar'ını kaldırım taşlarını özlüyorum. Doğduğum şehre yabancı kalıyorum. İlyas Bey Neden yazdınız ki bu konuyu? İzmir kapılmış gidiyor bahtının rüzgarına; imbatlarını özlüyor. Selamlar saygılar

Alev Meisel 
 25.08.2011 12:37
Cevap :
Merhaba Alev hanım, tekrar görüşmek ne güzel. Fuarda en son İzmir Devlet Senfoni Ork. açılış konseri için Açık Hava Tiyatrosunda beraberdik. Ki aradan bir hayli zaman geçmiş. İzmir aldığı göçlerle İzmirli olma özelliğini günden güne kaybediyor. Şehrimiz gün geçtikçe daha da kirleniyor. Kordon, Konak, Karşıyaka ve Bayraklı sahili hep aynı. Fuar da bundan nasibini fazlasıyla alıyor. 'Şehrimizi temiz tutalım' sloganı da işe yaramıyor. Bu yazımla eski fuar günlerine olan özlemimi gidermek istemiştim. Fuarın 9 Eylülü de bir başkaydı. Tüm Ege fuara taşınırdı. Fuar dile gelse de anlatsa.İzmir Enternasyonal fuarının her ne kadar uluslararası kimliği olsa da katılımcı ülkeler küçük bir stand ile yetiniyor, hatta bazıları firma bazında temsil ediliyor. 80.yıl kutlamalarının fuara bu yıl da fazla bir katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Ne eski çay bahçeleri ne de gazinolar var. Nerede o güzel sesler, güzel insanlar.Bayram tatilinden sonra yeniden bir arada olma düşüncesiyle, saygı ve sevgilerimle  25.08.2011 15:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2465
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster