Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
840
 

İzmir'in efsane fotoğrafçısı, şimdi müzelik.

İzmir'in efsane fotoğrafçısı, şimdi müzelik.
 

Eski makinelerin yerini, şimdilerde dijitaller aldı.


Kent kültürüne önemli katkı sağlayacak ve Türkiye’de ilk olacak olan fotoğraf müzesi, Karşıyaka’da hayata geçiriliyor. İzmir’in ilk önemli fotoğrafçılarından Hazma Rüstem’in torunu Mert Rüstem’in girişimi ile bu antika müze, K.Yakaya kazandırılacak

Daha önce Latife Hanım Anı Evi’ni, Bahçe şehir Koleji işbirliğiyle Bilim Müzesi’ni kente kazandıran Karşıyaka Belediyesi, bu kez Türkiye’de ilk olacak Fotoğraf Müzesi’ni hayata geçiriyor. Alanında ülkemizin en eski fotoğrafçılarından, İzmir’in adeta simge isimlerinden Hamza Rüstem adına açılacak müzede, kullanılan antika fotoğraf makineleri, fotoğraf malzemeleri ile tarihi ve etnografik değeri yüksek fotoğraflar sergilenecek.

Mavişehir’de 4.500 metre karelik bahçe içerisindeki 400 metre karelik bina, belediye ekiplerince onarılarak hazırlandı. Hamza Rüstem’in torunu Mert Rüstem tarafından özenle korunan malzemelerden oluşan koleksiyon, bundan böyle Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi’nde sergilenecek.

Bu amaçla düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Mert Rüstem; 1997 yılından bu yana derlediği malzemelerin müzede sergilenecek olmasından büyük bir gurur duyduğunu ifade ederken, Türkiye’de defalarca fotoğraf müzesi kurma çabasının başarısız olduğunu ancak çok ciddi ve titizlikle yürütülen bu çalışmanın kalıcı olacağına dikkat çekti.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise, “kent kültürüne ciddi katkı sağlayacak böyle bir çalışmanın yanında oldukları, yıllarca süren bir emekle meydana getirilen koleksiyonu paylaştıkları için Mert Rüstem ve ailesine teşekkürlerini sundu. Müzenin, Hamza Rüstem’in adını ve anılarını yaşatmakla birlikte fotoğraf sanatının yeni nesillere aktarılmasını sağlayacak bir yer olacağını belirten Durak, 2010 yılı sonuna kadar hizmete açmayı planladığımız fotoğraf müzesi, fotoğrafı sevenlerin buluşma mekanı olacaktır. Burada sergilenecek birbirinden değerli nesneler ve malzemeler Karşıyaka’ya turist çekecek, ayrıca öğrencilerin ve çocukların da fotoğrafı tanımalarına ve sevmelerine katkı sağlayacaktır”, dedi.

HAMZA RÜSTEM KİMDİR? Bahaddin Bey, 1897 yılında Girit'te Fotografion Bahaeddin adıyla kurduğu fotoğrafhaneyi 12 yıl sonra yanında çıraklık ve kalfalık yapan Hamza Rüstem'e devretmiştir. Rüstem, Girit’teki çalışmalarından sonra mübadele ile birlikte dükkanı İzmir'e taşımıştır. İzmir'de stüdyo fotoğrafçılığının yanı sıra toptan perakende fotoğraf malzemesi satışı yapmıştır. 1931 yılında ustasının İzmir'de fotoğrafhane açmasıyla adını değiştirip "Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi" ünvanı ile çalışmalarını sürdürdü. Savaşın bitmesi ile fotoğrafhaneyi oğlu Nuri Rüstem'e, toptan perakende satışı küçükoğlu Metin Rüstem’e devretti. Nuri Rüstem yönetiminde fotoğrafhane İzmir'e birçok yenilik getirdi. 1993 yılında Mert Rüstem, Fotoğrafhane ve Satışı kendi şirketinde birleştirerek firmayı tekrar tek çatı altında topladı.

Mert Rüstem, aile işini sürdürmenin yanı sıra; işletme ve aile tarihine önem vererek, fotoğrafhanede önceki yıllarda kullanılan makineler, araç-gereçler ve çekilen fotoğrafları koruyarak arşivledi. Bu biriktirme bir tutku halini alınca dışarıdan eklenen parçalarla da değerli bir koleksiyon oluştu ve genişlemeye devam ediyor. Bu koleksiyon Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi ve Rüstem Ailesi için önemli olduğu kadar, Osmanlı topraklarında Müslümanların kurup işlettiği ilk fotoğrafhane olmasıyla, İzmir Kent Tarihi ve Türk Fotoğraf Tarihi içinde önemli parçalardan oluşmaktadır.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 864
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster