Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
4013
 

İzmir Özel Türk Koleji’nin kurucusu ve değerli öğretmenim Sayın Bahattin Tatış’ı kaybettik.

İzmir Özel Türk Koleji’nin kurucusu ve değerli öğretmenim Sayın Bahattin Tatış’ı kaybettik.
 

Değerli öğretmenim Sayın Bahattin Tatış


İzmir Özel Türk Koleji’nin kurucusu ve temel direği, değerli öğretmenim Sayın Bahattin Tatış’ı kaybettik.

Sadece kurucusu olduğu okulda okumanın dışında birlikte çalışma şansına da sahip oldum. Her zaman titiz, her zaman dikkatli, her zaman yeniliklere açıktı. Ben okulun tüm olanaklarından tamamen yararlanan bir öğrencisi olarak şu an yapmakta olduğum işi bile onun eğitimine ve onun iş titizliğine borçluyum.

Her çalışanına nezaketle yaklaşan, öğretmen kimliğini asla kaybetmeyen gerçekten sayılı girişimcilerden ve yöneticilerdendi. Bana her zaman kuruşun bile hesabını yapmalısın, dikkatli olmalısın, verdiğin işin yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisin derdi. Okulun uluslar arası bağlantıları için yurtdışı toplantılarından, kongrelerinden geldiğimde büyük bir titizlikle beni dinler ve “Peki bunu bizim okula nasıl uygulayabiliriz” diye sorardı. Her zaman bir adım daha ileri gitmeyi hedeflerdi. Binlerce öğrenci yetişti İzmir Özel Türk Koleji’nden. Geriye dönüp baktığımda meziyet olarak nitelendirilen pek çok özelliğimi de Sn. Bahattin Tatış’ın bana sağladığı olanaklarla kazandığımı biliyorum.

Her şey için çok teşekkür ederim öğretmenim,

Tüm ITK ailesine başsağlığı diliyorum.

Saygılarımla,

Işıl (Sülo) Tabağ – 1992 ITK Mezunu

BAHATTİN TATIŞ KİMDİR:

İzmir Özel Türk Koleji'nin kurucusu Bahattin Tatış, 22 Temmuz 1919'da İzmir'de doğdu. Öğrenimine İzmir Halitbey İlkokulu'nda başlayan Tatış, İzmir Erkek Öğretmen Okulu'nun orta kısmını bitirdi. Daha sonra öğrenimini Edirne Erkek Öğretmen Okulu'nda tamamladı. İlk görev yeri olan Seferihisar'ın Beyler Köyü'nde 1 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü'nün matematik bölümünü kazandı. 2'nci Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine öğrenime başlayamadan Yedek Subay Okulu öğrencisi olarak silah altına alındı. Askerlik görevinin ardından Gazi Terbiye Enstitüsü'nde 1943 yılında matematik öğretmeni olarak mezun oldu. Başarısı nedeniyle Enstitü'nün matematik öğretmenliğine, üç ay sonra da okulun müdür yardımcılığı görevine atandı. 2'nci Dünya Savaşı'nın büyümesi ile yeniden silah altına alındı ve Kuleli Askeri Lisesi'nde 3 yıl matematik öğretmeni olarak görev yaptı. Askerliğin bitiminde Gazi Terbiye Enstitüsü'ne dönen Tatış, evlilik nedeniyle ve kendi isteğiyle İzmir Ticaret Lisesi matematik öğretmenliğine atandı. Ticaret Lisesi öğretmenliğini yürütürken yabancıların açmış olduğu özel okullar ayarında bir okul açma düşüncesini 15 Kasım 1950'de gerçekleştirdi. 1950-1975 yılları arasında İzmir Özel Türk Koleji'nin müdürlüğünü yaptı. 1968 yılında Türkiye'nin ilk özel üniversitesi olan Yakındoğu Özel Yüksekokulları'nı kurdu.

1990-1991 Öğretim yılında Ege Üniversitesi Senatosu, 1994-1995 Öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Senatosu tarafından kendilerine ortaöğretime katkıları nedeniyle ‘Onursal Doktorluk’ ünvanı verildi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İzmir Özel Türk Koleji'nde okuyup da Bahattin Tatışı sevmeyen öğrenci yoktur sanırım. İlerlemiş yaşına rağmen yeri geldiğinde herbir öğrensici ile tek tek ilgilenmeye özen gösteren köklü bir okulun kurucusuydu değerli Bahattin Tatış öğretmenimiz. Bizim öğrenciliğimizde neredeyse dedemiz yaşlarındaydı ve ancak dedenizden görebileceğiniz o sıcak bakışlarla izlerdi biz öğrencilerini. Ama bunun yanında hepimiz bilirdik ne kadar disiplinli ve başarıya hedefli olduğunu. Aramızdan ayrılmasına ben ve okul arkadaşlarım çok üzüldük, fakat bizlere kazandırdığı tüm başarılı özellikler için ona teşekkürlerimi iletmek isterdim. Nur içinde yatsın.

Şule Sülo 
 06.11.2008 1:49
 

Öğretmenliği başarı ve özümseyerek, ama mütevazi olarak yapan öğretmeninizin biyografisini öğrenmeniz ve bu davranışı göstermeniz onun öğrencisi ve onun özelliklerinden faydalandığınızı göstermektedir. Başarılarınızın devamı dileği ile sağlık ve mutluluklar dilerim.

Nariçi 
 28.10.2008 8:48
 

Böyle değerli bir öğretmenimizi kaybetmenin acısını yüreğimizde hissediyor,İTK ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum...Allah rahmet eylesin ,nur içinde yatsın..

Tunay 
 27.10.2008 22:54
 

Üzüntüm sonsuz.O mor salkımlı evlerin hamisi,bahçevanı,öğretimin temel direği, öğretmenlerin ve öğrencilerin hamisi olan o büyük müteşebbis ve büyük işadamı Tatış, şimdi yaşamıyor. Çok çok üzgünüm. Her insan sonunda ebedileşecek. Muhakkak. Ama o, bir ilahtı içimizde. O, hiç ölmeyecek gibiydi. Onca yaşına rağmen hala duyarlı,hala sevecen,hala yardımcı, hala öğretmen, hala Atatürkçü , hala mor salkımlarıyle uğraşan o büyük insan, içimizide, kanımızda, canımızda, ruhumuzda idi. O büyüklüğünün kare kökü kadar çoğalan, çoğaldıkça ilahileşen içimizin kutsalıydı. İşte bu yüzden sevgili Işıl, o bu sebeplerden dolayı ölmezdi,ölemezdi, kabul edemezdik normal bir ölümle ayrılmasına. O, içimizin ışığı idi. O, bu dünyada vazifelerini kat kat yapan mutlu bir insandı,örnekti. Kitaplara sığmazdı. Daha ne söyleyeyim.İçim acıyor. Söyleyecek kelime bulamıyorum. Allah, geride kalan ebeveynine, ve hayattak,i o yaşlara kadar gelmiş bütün yetiştirdiklerine Allah sabır versin. Başımız sağolsun.

Muzaffer Cellek 
 27.10.2008 21:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 189
Toplam yorum
: 131
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 6351
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Endüstri Mühendisi olan Işıl Tabağ, Avrupa Okullar Birliği görevinden sonra 1998 yılından bu yana..