Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '15

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
5792
 

John Lennon'ın öldürülmesine yol açan İmagine (Hayal Et) şarkısı bize ne söylüyor?

John Lennon'ın öldürülmesine yol açan İmagine (Hayal Et) şarkısı bize ne söylüyor?
 

John Lennon sadece sanatçı değildi, ciddi bir politik aktivistti de.


İnsanlık (global manada) zor bir süreçten geçmekte. Türümüzün 'hayati bir imtihan' ile karşı karşıya olduğu bile söylenebilir. Bu şartlar altında, Beatles topluluğunun en politik üyesi olan sanatçı / aktivist John Lennon’ın (9 Ekim 1940 - 8 Aralık 1980), öldürülme nedeni de olan, ‘İmagine (Hayal Et) isimli şarkısını hatırlamadan edemiyorsunuz. Bu şarkının işaret ettiği anlamlar dünyasına göz atmadan önce, Lennon'a ait bir anekdotu paylaşmanın, mercek altına almaya çalıştığım antite ile anlamlı bir desen / girişim / rezonans oluşturacağını düşünüyorum. 
 
Bir basın toplantısında karşısına dikildiği haberciler ordusundan genç bir stajyer gazeteci, aniden 'sizce hayatın anlamı ne?' diye soruvermişti Lennon'a. Sanatçının buna verdiği cevap kısa, net, özlü ve çok hoştu:
 
'Ben beş yaşındayken annem her zaman bana mutluluğun hayatın anahtarı olduğunu anlatırdı. Okula başladığım zaman sınavda bana büyüyünce ne olmak istediğimi sorduklarında 'mutlu olmak istiyorum' yazdım. Onlar bana soruyu anlamadığımı söylediler, ben de onlara hayatı, hayatın anlamını anlamadıklarını'.
 
İçinden geçtiğimiz 2015 Ocak sonunun referans verdiği aktüel uğrakta / tarihsel momentte, bahse konu şarkının, İmagine'nin ışığında, aynı temada / bağlamda bir şeyler yazmaya kalktığımda, şöyle bir şey muhayyelemden / kalemimden / klavyemden dökülüverdi:
 
Hayal et, çabalarsak yeterince ve istersek yürekten, yeryüzü cennet olabilir pekalâ. Hayatı cehenneme çevirmekten vazgeçer, geri durursak şiddetten, bu bitimsiz bir bahar demektir, hayal et.
 
Hayal et, 7 milyar insan birbirine kardeşim diyor; vicdan belirliyor her işi. Talan yok; çocukları üzmek, yaşlıları ve kadınları örselemek tarih olmuş tamamen, hayal et
 
Silahın ve öldürmenin unutulduğunu hayal et; hayal et, işkence huyunu terk ettiğini ve gerçekten İNSAN diye çağrılmayı hak ettiğini insanın.
 
Hayal et, farklılıkların kaynaştırdığı bir çağdasın, kamplaştırdığı değil; yöneten yok, muktedir yok, haramzade yok, ezen yok, zalim yok, hayal et.
 
Dünya doyasıya yenilen bir kardeşlik sofrası olmuş, hayal et; çalışmak yok, çalmak yok, istismar yok, sömürü yok; sadece oyun, neşe, sevinç var, hayal et.
 
Hayal et, bütün soruları bebeler bile cevaplıyor; okul yok, öğretmen yok; yok bunlara ihtiyaç, çünkü herkes alim doğuyor zaten, hayal et
 
Hayal et, ömür asırları aşmış, bütün dertlerin dermanı var ve kâinat fethediliyor üstelik adım adım, hayal et. Hayal et, yıkıcı kasırga tarih olmuş, esen yel mütemadi bir imbat, hüzün unutulmuş, neşeli melodiler dillerde, hayal et. 
 
Hayal et, haset yok, kin yok, öfke yok, sürekli bir merhamet ve ilkbahar iklimi yani hayat; işte bunları, bunları düşün sen de ve coşkuyla hayal et.
 
Hayal et cümlesini, bir bir hayal et. Zira her şey hayal etmekle başlar ve insan yegâne canlıdır hayal edebilen. Durma öyleyse sen de, durma ve bir 'Yeni Dünya'yı kurmayı hayal et.
 
İmagine'in John Lennon tarafından yazılan orijinal sözlerini paylaşarak tamamlıyorum bu metni:
 
Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people
Living for today
 
Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace
 
You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one
 
Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world
 
You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one
Ersin Kabaoglu, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir müzik dehasının öldürülmesine yol açan müthiş anlamlı ve lirik parça: "İmagine!". Sırf bu parça için bile yaşamaya değer! Saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 23.01.2015 1:36
Cevap :
değerli dostum; katkınız ve yorumunuz için çok teşekkür ederim, sağ olun)  23.01.2015 11:56
 

Elbette insan mutlu olmaya gelir dünyaya (her şeye karşın) ve bunun için düşler kurar... Kimini bulur, kimini asla... Ne güzel şarkıdır o; belki de şarkıların şarkısı... İnsanın dünyadaki yerini saptayan, yön gösteren ve umut veren... Ama ne oldu? İnsanoğlu bu kadar nankör olabilir mi? Ve umut veren insanı öldürdüler.. Bu nedir?? Teşekkürler. Sağolun.

Erdal Ceyhan 
 22.01.2015 8:14
Cevap :
soğuk savaşın son demleriydi ve sistem her geçen gün daha fazla sayıda sscb ile savaşacak insana ihtiyaç hissediyordu. işte o konjonktürde john lennon gibi pasifist bir kanaat önderi sistemin en çok arzu edeceği şeydi. ölümünü bu antite üzerinden değerlendiren yorumlara uzak olmadığımı söylemeliyim. katkınız için çok teşekkür ederim, sağ olun, var olu)  22.01.2015 12:14
 

gene çok gözel bir yazı okudum...saygılar....eyvallah...

nedim üstün 
 21.01.2015 21:42
Cevap :
bilmukabele ve sağ olun değerli dostum, eyvallah)  22.01.2015 12:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 296
Toplam yorum
: 148
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1539
Kayıt tarihi
: 29.08.11
 
 

1958 Fatih / İstanbul doğumlu. Etiler Lisesi ve İTÜ Maden Fakültesi Petrol Mühendisliği Bölümü me..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster